O Víně

31.10.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.10.2008 07:00

Ochutnávka vín z Vinselektu Michlovský

Hodnocení třinácti vín z pardubické ochutnávky Vinselektu Michlovský. Součástí byla i stříbrná kolekce ze soutěže Vinař roku.

Dne 16. 10. 2008 se konala v restauraci Bonté v Pardubicích ochutnávka vín známého vinařství Vinselekt Michlovský. Byl jsem sice zrovna docela nastydlý, ale zvědavost zvítězila, i když ucpaný nos určitě možnosti vychutnání a ohodnocení omezoval.

Firmu zde zastupoval pan Zdeněk Sklenský. Napovídal toho skutečně hodně a bylo vidět, že opravdu rozumí. Některá jeho odbočení o různých odrůdách by skoro stála za samostatný článek. Nejdříve trochu představil vinařství. Momentálně produkují asi 1,4 mil. lahví, z čehož přibližně polovinu dodávají do marketů, zbytek do gastronomie a privátním zákazníkům. Měli jsme možnost ochutnat 13 vzorků, převahu měly pochopitelně ty z druhé skupiny. Vína byly velmi inteligentně seřazena po sobě, byla tu jasná vzestupná tendence, takže hodnocení jsem měl značně ulehčené. Skoro pravidelně se dalo u každého následujícího vzorku jednoduše přihodit půl bodíku.

Začali jsme Cremantem de Vinselekt 2005, vyrobeným klasickou šampaňskou metodou, ale z odrůd Chardonnay a Pinot blanc. Vzhledem k tomu, že já sekty moc nemusím, hodnocení vynechám. Moc mě to ale neoslovilo. Dále už to ale bylo pro mě podstatně zajímavější. Jen mi trochu vadilo, že na degustační listině byly jen ty nejzákladnější údaje, chyběl i obsah alkoholu.

Ryzlink rýnský 2007 kabinet z řady Parallele 49. (název je podle 49. rovnoběžky, procházející jižní Moravou). Ukázka lacinějšího vína, určeného do marketů. Myslím, že Michlovského vína, patřící do této kategorie patří k tomu nejlepšímu. Znám podstatně horší vína od jiných vinařství. Víno světlé barvy, nízké viskozity, ale vcelku výrazné a příjemné vůně - lípa, ale i trocha švestek a romarýnu. Svěží chuť, kratší dochuť. Lehké víno na delší pití, které za cenu kolem 100,- Kč není špatné. Pan Sklenský říkal, že jeden známý market občas tato vína prodává dokonce za cenu nižší, než za jakou ji od Vinselektu koupil. Na to jsem skutečně narazil a to je pak docela dobrá koupě. Začal jsem 6,5 b. ( z max. 10)

Malverina 2006 pozdní sběr, biovíno. Světlá barva se zelenkavými záblesky, nižší viskozita. Na první přivonění mi tam něco vadilo. U vedlejšího stolu reklamovali korek, u mě to ale bylo něco jiného, měl jsem vzorek z jiné láhve. To něco postupně vyprchalo, pak už to docela šlo. Sladká krémová vůně s trochou kouře. Chuť příjemná, bohatá, dochuť středně dlouhá. Dávám 7 bodů.

Chardonnay 2005 pozdní sběr, řada Vinium Palaviense. Tato řada reprezentuje exklusivní vína z vybraných hroznů z nejlepších lokalit. Hezká zlatavá barva, vysoká viskozita. Vůně zpočátku výrazná, bohatá, sladká. Poměrně rychle ale zmizela, ani jsem nestačil určit, co vlastně cítím. Chuť plná, zřetelně vysoký extrakt, dlouhá dochuť, ve které jsem ale cítil slabou hořčinku. Poskočím tedy opět o půl bodu na 7,5 b.

Ryzlink rýnský 2006 výběr z hroznů, Vinium Palaviense. První víno z kolekce, se kterou letos obsadil Vinselekt ( už poněkolikáté!) druhé místo v soutěži Vinař roku. Měli jsme možnost ochutnat celou kolekci, další vína z ní proto označím (VR). Barva zlatavá se zelenkavými záblesky, viskozita trochu nižší, než bych čekal. Vůně sladká hroznová, ale trochu zaražená, uvolňovala se dost pomalu. Šťavnaté plné víno, trochu kořenité, se středně dlouhou dochutí, 8 bodů.

Ryzlink vlašský 2006 výběr z bobulí, řada Premier. Vína z této řady by se měla stát vlajkovou lodí vinařství. Víno zlatavé barvy, středně viskozní. Vůně velmi bohatá, zařadit jsem ale neuměl. V těle hezky plné, dochuť dlouhá. Zcela jistě velmi pěkné, za cenu 1.199,- Kč bych si ho ale nekoupil, dávám opět 8 bodů.

Svatovavřinecké 2007 kabinet, řada Parallele 49. Prvním červeným jsme se vrátili k nižší marketové řadě, nějaký velký propad jsem ale nezaznamenal. Víno hezké granátové barvy s poměrně vysokou viskozitou i dosti výraznou vůní sušených švestek. V chuti byly příjemné třísloviny. Lehké víno, které bych docela dobře mohl pít celý večer. Hodnotím 7 body.

Laurot 2006 pozdní sběr, biovíno. Tuhle odrůdu možná nikdo jiný u nás nedělá, určitě je to rarita. Velice tmavá, neprůhledná barva, viskozita střední. Velmi výrazná příjemná vůně, fialky, švestky, pikantní chuť, jen dochuť mohla být trochu delší. Takže (to už je trochu nuda!) jdu o půl bodu nahoru, 7,5 b.

Frankovka 2006 výběr z hroznů, Vinium Palaviense. Hezká tmavofialová barva, střední viskozita. Vůně méně výrazná, ovoce, asi trocha čokolády. Tělo plné, delší dochuť. 7,5 b.

André 2006 kabinet, Chateau Dowina, (VR). Tato řada zahrnuje velmi kvalitní, barikovaná vína. Barva tmavého granátu, střední viskozita. Sladká intenzivní vůně, borůvky, sušené ovoce, trocha gumy, vanilka. Plné, velmi dobré, určitě by mohlo ještě vyzrát. Dochuť středně dlouhá. 7,5 b.

Frankovka 2005 pozdní sběr, Chateau Dowina (VR). Neprůhledné, průměrně viskozní víno. Středně silná vůně peckovin, kávy a vanilky. V chuti trochu výraznější třísloviny, dochuť nižší až středně dlouhá. 7 bodů.

Cabernet Sauvignon 2005 pozdní sběr, Vinium Palaviense, (VR). Neprůhledné fialovočerné víno, viskozita střední. Neobvyklá těžká velmi výrazná vůně, hliněný substrát, houby + tmavé ovoce, borůvky. Příjemná pikantní chuť s trochu výraznějšími tříslovinami, které se ale pravděpodobně ještě zaoblí. Dochuť dlouhá, 8,5 b.

Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů, Vinium Palaviense, (VR). Správně zařazeno až na závěr, nejlepší víno ochutnávky. Barva zlatá, vysoká viskozita. Nádherná sladká hroznová vůně. Nesmírně plné šťavnaté víno, vybízející k dalšímu doušku. Středně dlouhá až delší dochuť, 9 bodů.

Celkově tedy velmi pěkná vína a musím opakovaně zalitovat, že jsem je kvůli nachlazení nemohl vychutnat stoprocentně. Možná bych pak i v hodnocení šel o malinko výše.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5015x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5