O Víně

08.10.2008 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Pálavská potulka

Jak to vypadá na sklonku prázdnin v Pavlově a okolí jsem sepsal v tomto článku.

Víte jak to vypadá na sklonku prázdnin v Pavlově a okolí? Tak to se pokusím dnes nastínit. Počasí nám přálo, bylo krásně. V obecní vinotéce měli čerstvý burčák. Sice sladký a z Muškátu moravského, ale dobrý. Po krátkém zabydlení v hotelu, jsme nasedli na kola a mě napadlo objet si Pálavský masív. I když cesta slušně ubíhala, už nebyl čas na zastávky ve vinařství. Po trase Dolní Věstonice, Horní Věstonice, Perná, rozcestí na Klentnici a zpět Pavlov jsme viděli alespoň spoustu vinic a pohlednicových panoramat.

Další den jsem ale nechtěl nic promarnit a vyrazili jsme po pavlovských vinařstvích. Dobrým průvodcem je brožurka Pavlovské vinice a vinné sklepy. Tu najdete uloženou i u mapy viničních tratí obce Pavlov.

Ve Vinařství Šilinek ochutnávka nebyla, ale nakoupit se dalo dobře. Při nákupu jsem vydyndal jednu podpultovou Pálavu výběr z bobulí. Teda pssst, ona vlastně žádná Pálava už dááávno není :o)))

U Abrlů ochutnávku také nedělají, ale paní Abrlová nám otevřela z menší lahve Pálavu 2006 odrůdové jakostní. No, potřebovala hodně provířit a provzdušnit. Pak jsem ji akceptoval jako BIO víno a jednu lahev i zakoupil. S paní jsme trochu poklábosili, jak je BIO vinařství obtížné. Věřím jí to, práce ve vinici je obtížná i bez bio zásad. Také si posteskla na nespravedlnost zatřiďovacího systému jakostních vín na SZPI. Chápu ji, ale zrovna tak rozumím i degustátorům, kteří naslepo v konkurenci s konvenčními víny jejich vína odsoudí například ke ztrátě přívlastku. Jsou totiž jiná.

Ve Vinařství Topolanských už byla ochutnávka plnohodnotná. Ochutnali jsme:
Ryzlink vlašský 2007 kabinetní příliš vychlazené, voní málo, v chuti medové, trochu pepřové ala veltlínské. Dalo by se pít.
Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr opět příliš vychlazené. Vůně medu s mandlovým aroma. Středně plné, hezky slzí. Škoda výraznější hořčinky v závěru.
Muškát Ottonel 2007 pozdní sběr Příjemně muškátová, citronková vůně. Pěkný muškátek. Na letní popití jedné dobře vychlazené skleničky příjemné.
Vinařství bylo otevřené vždy, když jsem šel kolem. Měli burčák a hodně lidí se na něj zastavovalo. Taky jsem tam ochutnal pavlovské fíky. Byly zrovna tak zralé, jak je známe z Řecka přibližně v tomto období.

Vinařství Reisten bylo na rozdíl od sousedního vinařství Pavlov otevřeno. Byla tam i omezená možnost ochutnávky. Ale co může člověk čekat, když obchází vinařství pouze ve dvojici. Ochutnali jsme:
Svatovavřinecké claret 2007 kabinetní světlé, cibulové barvy. Vůně byla zemitá, chuť postavena na zbytkovém cukru, zkrátka takové to letní pití.
Maidenburg Riesling 2006 pozdní sběr Žluto-zlatá barva. Plastově petrolejové tóny, lipový květ, kyselkavé, hodně suché. Hezké víno, co ještě něco v archivu vydrží.
Maidenburg Pinot Gris 2006 pozdní sběr Barva na RŠ poměrně světlá. Vůně s dohledatelnou sírou, jinak typická pro šeďák, plné, s pikantní kyselinkou. I přes vyšší cenu jsem si jednu do archivu uložil.

Po procházce okolím a obědové pauze, jsem měl smluvenou schůzku ve Vinařství Ilias. No, smluvenou schůzku ne, ale předem jsem se informoval, kdy bych mohl zastihnout pana Iliase ve sklepě, například při nějaké práci. Hledání sklepa byla dřina! Už jsme před ním stáli, ale zase jsme odešli hledat jinam. Vůbec mě nenapadlo, že by mohl být sklep neoznačený. Říkal jsem, si, to teda nepěkně začíná, aby to stálo vůbec za to. Ale stálo a rozhodně. Pan Ilias s bratrem zrovna něco nahrubo přefiltrovávali a tak byl čas na rozhovor mezi ochutnáváním. Chyba, že jsem si nepsal poznámky. Tak letmo. Filtroval se hezký růžičkový tramín. Působil opravdu lahodně, ideální nápoj na lov ženských srdcí. Dál jsme měli Pinot Blanc 2007 pozdní sběr víc než, že byl dobře zvládnutý už si nevzpomenu.
Pinot Gris 2007 výběr z hroznů tak ten byl našlapaný až po korek. Všelijakých vjemů je v něm přehršel, hlavně extraktu, ale i cukrů. Nádherný harmonický vzorek s nádechem botritických cibéb. Parádní mlsotina.
Chardonnay 2007 pozdní sběr mě také zaujalo, ale už nedokážu říct víc, než to že jsem si ho koupil.
Pinot Noir rosé 2007 výběr z hroznů pěkný kousek roséčka. Zdálo se mě toho materiálu na růžové škoda, ale prý zrovna nebyla volná kvasná nádoba. No alespoň jsme se napil roséčka ze super materiálu.
Také jsme tam ochutnali nízkoalkoholické víno. A na samotný závěr jsme si dali červené, tuším Merlot, těsně před lahvováním. Výborné! Toto vinařství budu od této návštěvy úzkostlivě sledovat. A taky o to víc, že podle slov pana Iliase, je vinařství v přechodné lhůtě na BIO hospodaření! V souvislosti s tímto faktem došlo až na vinařovo prohlášení, že bude dělat všechno pro to, aby bylo víno vyráběno podle biozásad, ale neneslo žádné nežádoucí vedlejší účinky tohoto počínání. Tudíž že nedojde k propadu senzorických kvalit, které by byly omlouvány bioprodukcí. Fandím mu a jsem zvědavý na další ročníky.

Tento den jsme se prošli ještě na zříceninu hradu Děvín, chcete-li Děvičky nebo Maidenburg. Rozhled z něj na krajinu a vinice je stejně pěkný, jako neustále strhávaný pohled na něj ze všech možných stran.

Závěr dne patřil akci „Léto otevřených sklepů v Pavlově". Tento víkend bylo otevřeno ve Vinařství Ing. Pavla Kršky, kde měl „službu" přímo pan Krška. Komu toto jméno něco připomíná, ať je podívá na stránky Národního vinařského centra. Zde jsme ochutnali:
Müller-Thurgau 2006 pozdní sběr Světlé, typické vůně, s neharmonickou hořčinkou v závěru.
Ryzlink vlašský 2006 výběr z hroznů Barva světlá. Vůně podezřelá, nádech pižma nebo potu. Chuť kořenitá, s vystouplým alkoholem (13,5 %), dochuť nic moc.
Veltlínské zelené 2005 pozdní sběr Barva zelenkavá. Vůně slazeného čaje s tóny bílého pepře. Chuť řidší s nahořklým koncem.
Rulandské bílé 2004 pozdní sběr Žlutavá barva. Máslově oříškové tóny ve vůni, citelné stopy ležení v lahvi. V chuti objevuji vůni obalu od vitamínů. Závěr ostrý, jablečné kyselinky ježatě vyčnívají.
Rulandské šedé 2004 pozdní sběr Barva zlatavě žlutá. Vůně se z části podobá předcházejícím vzorkům. Chuť je ale medová s lehce vystupující kyselinkou. Dochuť působí příjemně.
Rulandské šedé barrique 2004 odrůdové jakostní Bílo-žlutá barva. Ve vůni stopy jablečno-mléčné fermentace, které zastírá dost silný vjem bariku. Celé se to láme do kokosového mléka a čerstvého, nepraženého lískového ořechu. Chuť je barikem posílena do plnosti.
Svatovavřinecké 2006 pozdní sběr Barva světlejší. Vůně typicky vavřincová, plus neurčité sušené ovoce. Suché, velmi dobře pitelné. Chutná mi.
Rulandské modré barrique 2004 odrůdové jakostní Světlá barva s hnědými odlesky. Příjemný, spíše lehčí barik. Chuť třešňovo-višňová, s nádechy kávy. Příjemné, dobře zvládnutý moravský barrique.
Tak musím se přiznat, že bílá vína mě neoslovila. Červené víno zde bylo lepší.

Pro další den jsme znovu vytáhli kola a rozjeli se na druhý břeh Novomlýnských nádrží. V Dolních Věstonicích jsme nenavštívili žádné vinařství, ale Muzeum s Archeologickou expozicí, které vévodí „modelka" lovců mamutů slavná Věstonická Venuše.

První plánované vinařství mělo být až za vodou, ve Stachotíně. Vinotéka PPS Agra byla v sobotu zavřena, tak jsme pokračovali dál středem vinice Šusfeldy na Popice. V Popicích jsme se s vinaři Žídkovými jaksi minuli, a tak jsme vyrazili mezi vinohrady směr vinice Sonberk. Pěkná cyklostezka s vinicemi vlevo a výmrazovou kotlinou osázenou jabloněmi, nás zavedla k bráně do vinařství Sonberk. Před bránou jsme chvíli váhali, zda vůbec můžeme vkročit. Nakonec jsme vyšlápli kamennou cestu lemovanou keři Pálavy (jak jinak že :o)) až k budově. Uctivě jsme nahlíželi dovnitř, kde se nás ujala slečna či paní Mrázová. Provedla nás budovou a pohovořila o vinicích a vzniku vinařství. Dozvěděli jsme se o základní skladbě odrůd. Je to Ryzlink rýnský, Pálava, Tramín červený, Sauvignon a Rulandské šedé. Je možné, že se občas setkáte i s jinými odrůdami se Sonberku, ale ty jsou pouze okrajové, řekněme pokusné. Pro mě byla zajímavá informace, že si vinařství vyšlechtilo vlastní ušlechtilé kvasinky odrůdy Ryzlinku rýnského. Připadal jsem si jako na dobře placené prohlídce hradem či zámkem. S jednou výjimkou, naše prohlídka byla zcela zdarma. Budova od architekta Josefa Pleskota je pozoruhodná. Vlezlo do ní vše co vinařství potřebuje a přesto působí mile a útulně. Vše je podřízeno designu a dobré vizáži. Musím říct, že člověk který se rád obklopuje krásnými věcmi, se tu musí cítit skvěle. Vinařství nabízelo i ochutnávku, my jsme si prošli:
Pálava 2005 výběr z hroznů Velký Sonberk. Vůně typicky Pálavová, voňavá sušená citrusová kůra. Pěkně zakulacené, sice sladké, ale doplněné i kyselinkou.
Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr Stříbrný Sonberk. Žlutavá barva, klasická lipová vůně, kyselkavé, slušné.
Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr Velký Sonberk. Barva světlejší. Ve vůni ovocný, meruňkový, plný. Tak ten by měl jít do archivu, určitě bude ještě lepší. On je to totiž držitel velké zlaté medaile Galerie RR 2008. Ke stejnému osobnímu názoru jsem došel i přímo na galerii. Nyní jsem mu ale věnoval více času a zdá se mě být lepší. Druhý nej vzorek této návštěvy.
Veltlínské zelené 2006 pozdní sběr Velký Sonberk. Žlutavá barva. Vůně mandlová, trocha pepře, celkově slušné lehčí pití.
Ryzlink vlašský 2005 výběr z hroznů Velký Sonberk. Celkem sytá zlatá barva. Vůně silná, hrozinkovo-botritická, ovocná. V chuti hořko-minerální tóny, dlouhé, plné víno. Alkoholu má přehršel 14,5 %, ale správným vychlazením ho jde zvládnout. Fakt mě vzalo, i zbytkový cukr pod 6 g mě vyhovuje. Ač na kole, musel jsem zde koupit celou lahev, obával jsem se, že jinde už nebude k mání.
Sauvignon 2006 výběr z bobulíStříbrný Sonberk. Slámově žluté, bonbónová vůně, spóóustu cukru v chuti. Harmonické, pěkný zákusek.
Sauvignon 2006 výběr z cibéb Velký Sonberk. Jantarová barva. Vůně odrůdově nejasná, cibébová. Chuť naprosto hrozinková, sladko-sladká, dlouho zůstává v ústech.
To už jsme se ale museli rozloučit. Příjemná zastávka, krásné místo!

Cestou zpět do Pavlova jsem rozjímal, jaký krásný kout země jsme ve zdejším okolí našli. Ne nadarmo si tyto končiny oblíbili už lovci mamutů. A to tu ještě nestály krásné vinařství s udržovanými vinicemi, skvělým vínem a velmi dobrým hotelem, ve kterém vás v noci může vzbudit akorát absolutní tma a ticho deroucí se od vinohradů. Jedinou velkou skvrnou v tomto kraji je hladina Novomlýnských nádrží. Ta zeleně světélkující, siniční vrstva, evokující radioaktivní odpad ze seriálu Simpsonovi, je nechutná. Kdyby se vodu podařilo vyléčit, klidně bych se sem vracel třeba každý rok.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6596x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5