O Víně

30.05.2008 ven Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Dvakrát Sylvánské zelené od Lobkowiczkého zámeckého vinařství

Sylvánské zelené není zrovna odrůda, která by se mi do ruky dostávala nějak zvlášť často, občas ji ale pro změnu rád zkusím. Nahlédnutím do poznámek jsem si připoměl, že dosud nejlepší dojem na mě udělalo v kabinetní podobě ročníku 2004 z vinařství Matyšák z Pezinku. Na dvě darované lahve z Lobkowiczkého vinařství v Roudnici jsem tedy byl opravdu zvědavý.

Na stole mi vedle sebe skončilo Sylvánské zelené pozdní sběr 2005 a Sylvánské zelené výběr z hroznů 2003. Snažil jsem se k nim přistupovat bez předsudků, byť připouštím, že v případě ročníku 2003 ve mě už dopředu hlodal červík pochyb. Nepříliš dobré zkušenosti s bílými víny z tohoto roku nabádaly v kombinaci s údajem o 15 procentech alkoholu na etiketě k ostražitosti.

Pro adjustáž roudnických vín mám slabost. Kresbu tamního zámku s horou Říp v pozadí považuju za jeden z nejhezčích motivů na tuzemských etiketách. Analytické údaje nejsou sice tak vyčerpávající jako třeba u Znovínu, zákonem předepsané náležitosti ale splňují.

Pozdní sběr 2005 opustil plnicí linku v hnědé lahvi typu alsaská flétna o obsahu 0,75 litru opatřené 42 mm dlouhým korkem (typ plátek-drť-plátek). Výběr z hroznů 2003 pak na cestu k zákazníkům vyrazil v půllitrové lahvi Bordolesse uzavřené 37 mm plným korkem.

Podle barvy jsou obě vína k nerozeznání, obě jsou čistá, zelenkavá až zelenožlutá, takové střední intenzity. Rozdíly se ale poměrně výrazně projeví u vůně. Pozdní sběr 2005 boduje jemnou a příjemnou vůní s medovými náznaky a takovou rozkvetlou loukou (vzpomněl jsem si, jak jsem jako dítě chodil s babičkou sbírat mateřídoušku...) Ve výsledku to není nic ohromujícího, ani složitého, ale čichá se to hezky. V případě výběru z hroznů 2003 jde zhruba o tytéž věci, jenomže mnohonásobně slabší a surově přebité pachem lihu. Tady se mi nic příjemného najít nepodařilo.

Co vůně naznačí, chuť jen potvrdí. I když.... V případě tři roky starého pozdního sběru lze asi řict, že suchá chuť koresponduje s vůní. Bohužel je jinak poměrně prázdná a po polknutí je hned pryč. Chybí aspoň troška kyseliny, která by dojem trochu osvěžila, nakopla a protáhla. Dokážu si asi představit, že doprovodí nějaký nepříliš složitý třeba zeleninový pokrm, ale na samotné pití je to nuda.

Pět let starý výběr z hroznů pak hned při prvním kontaktu s ústy celkem jasně naznačuje, že jde o vzorek z pomyslného vinařského hřbitova. V chuti totiž nic není. Poválíte po jazyku 15 % alkohol, který výsledku dodává lehce nasládlý dojem, další chuťový zážitek mi ale asi nejvíc připoměl žvýkání sena. I to málo po polknutí (možná naštěstí) velmi rychle zmizí a zůstane jen nepříliš chutný alkoholový ocásek.

Výběr z hroznů jsem v prodejně Tvin (www.tvin.cz) viděl za 169,- Kč. To sice není astronomická cena, v tomto případě bych to ale doporučil spíš ze studijních důvodů. Toto víno je po pěti letech podle mého soudu dávno mrtvé a jediné, co by mě na něm zajímalo je, jak chutnalo v roce 2004. Obávám se ale, že vyrobit v Čechách chutné suché 15 % bílé víno v roce jako byl 2003 a ještě z poměrně subtilní bílé odrůdy jako je Sylvánské zelené je neřešitelné zadání.

Pozdní sběr 2005 je na webu vinařství (www.lobkowiczke-vinarstvi-roudnice.cz) za 105,- Kč. To obecně nepovažuju za přestřelenou cenu, obávám se ale, že za ty peníze lze sehnat i zajímavější kousky.

Po sepsání těchto postřehů jsem si otevřel Encyklopedii českého a moravského vína od Viléma Krause a spol., abych se podíval, zda mi něco neuniklo. Našel jsem tam u Sylvánského zeleného následující poznámku: "Při větších sklizních jsou mladá vína tvrdá a hrubá. Je-li výnos přiměřený, pak se kyseliny rychle odbourávají a víno pak může být až fádní." Ta druhá věta myslím obě ochutnávaná vína přesně vystihuje.

Tento sylvánský duel tedy nakonec nepřinesl zrovna supervýsledek, jinak ale považuji roudnické vinařství za českou špičku. Zdařilé se mi zdá například jejich Svatovavřinecké, třeba ročník 2000 nebo velice zajímavý archivní kus z roku 1996. Za ochutnání stojí i Rulandské modré a rád bych si někdy prošel i jejich ryzlinky.

Shrnutí údajů o víně:
Odrůda: Sylvánské zelené
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Litoměřická
Vinařská obec: Vetlá
Viniční trať: Sovice
Výrobce: Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem, s.r.o.
Číslo šarže: 2006/N65
Alkohol: 12,6 %
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 105,- Kč (podle webu vinařství)

Hodnocení: Sylvánské zelené 2005 pozdní sběr
Etiketa & design: 8
Barva a vzhled: 8
Vůně: 7
Chuť: 5
Ostatní služby: 6
Spotřebitelská známka: 6,8

Shrnutí údajů o víně:
Odrůda: Sylvánské zelené
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Litoměřická (postaru ještě Roudnická oblast)
Vinařská obec: Vetlá
Viniční trať: Sovice
Výrobce: Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem, s.r.o.
Číslo šarže: 2004/N-5-14
Alkohol: 15 %
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 169,- Kč (v prodejně tvin.cz, na webu vinařství už není)

Hodnocení: Sylvánské zelené 2003 výběr z hroznů
Etiketa & design: 8
Barva a vzhled: 8
Vůně: 3
Chuť: 2
Ostatní služby: 6
Spotřebitelská známka: 5,4

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4771x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5