O Víně

11.04.2008 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Znojemský košt už po devatenácté

Hned první sobotu v březnu uspořádali vinaři ze Sdružení znojemských vinařů tradiční přehlídku těch nejlepších vín znojemské vinařské podoblasti nazvanou „Znojemský košt". Byl to opravdu kvalitní a reprezentativní průřez víny mnoha vinařů naší podoblasti. Pod hrozbou nezadržitelně se blížící vichřice Emmy se v deset dopoledne sjížděli natěšení přátelé dobrých vín ze Znojma i širokého okolí. Vše bylo pečlivě připravené ve štukových sálech Louckého kláštera v prostorách Znovínu Znojmo. Stačil jsem pozdravit několik známých, koupit si tradičně velice pěkný katalog, připít „zavíňovací" krásnou jakostkou typického „našeho" Veltlínského zeleného 2007 vinaře Ivana Budína z Havraníků (s počtem 90,8 bodů bylo nejlepší v odrůdě) a už začalo slavnostní zahájení vyhlášením nejlepších oceněných vín a vinařů. S výsledky jsme se zde seznámili 26. února 2008 v sekci Napsali nám v příspěvku J. Čepičky XIX. Přehlídka vín znojemské vinařské podoblasti 2008 a tak se nebudu opakovat. Spíš bych se chtěl podělit o své dojmy. Slavnostní akt probíhal před zaplněným štukovým sálem milovníků vín a vinařů a docela početnou skupinou jejich kolegů z Rakouska. Nakonec měli zde zastoupení svými 90 dobrými víny. Při předávání diplomů a keramických pohárů se střídali starosta Znojma Ing. Nezveda s Ing. Skopalem se sponzory a to vše za moderování předsedy Sdružení znojemských vinařů Ing. Čepičky a jeho kolegy Františka Všetečky. Všem přítomným známým vinařům a vinařstvím tak trochu sebral vítr z plachet hlavní „Šampión" ze Zea a.s. Hostěradice, kterým se stalo výtečné Rulandské bílé 2007 výběr z hroznů (Volné pole).

Konečně jsem asi po půlhodině odložil fotoaparát a zasedl společně s Ing. Tomáškem pedagogem a šlechtitelem (dlouhá léta pracoval ve šlechtitelských stanicích v Karlštejně a ve Vrbovci - mimo jiné je spoluautorem Vrbosky) k přechutnávání nejlepších vín v odrůdách. Pozoruhodnou zajímavostí je velice vysoké bodové hodnocení vítězných vín. Ovšem po jejich ochutnání smekám, jsou to vína opravdu moc dobrá a přál bych, aby je ochutnali ti, kteří až nezřízeně propagují pouze zahraniční vína a na naše pohlížejí poněkud skepticky. To by ale museli do Znojma přijet - možná příští rok na jubilejní košt...

Opravdu skvělým je harmonický, plný, mohutný typický s širokou paletou vůní Tramín červený 2005 výběr z hroznů známého vinaře Libora Fialy z Horních Dunajovic. Takový „tramínek" jsem už hodně dlouho nepil. O týden později se tento Tramín stal zcela zaslouženě „Šampiónem" na 18. Výstavě vín v Horních Dunajovicích.

Nakonec jsme se zasekl u mého oblíbeného Zweigeltrebe už proto, že tu byla možnost přímé konfrontace našeho a rakouského ve všech případech ročníku 2006. Bodově byl nejlepší ze Znovínu, ovšem rozdíl několika desetin mezi ostatními asi 5 - 6 vzorky z Rakouska naznačoval docela tvrdý souboj. Velice dobrý, plný, hutný byl z Weingut Hofbauer a Weingut Schleinzer z Unterretzbachu nebo z Weingut Nebenführ z Miterretzbachu a Emilie Neubauer z Kleinhöflein. Z ostatních vinařství to bylo v porovnání s předchozími poněkud slabší. Nádherný a plný byl Cabernet Franc 2005 jakostní, který tradičně moc dobře umí pan Nebenführ, stejně jako jeho dobrý Syrah 2006.

U kulatého stolu jsme měli možnost ochutnat i pěknou ledovku Grüner Veltliner 2006 představenou a komentovanou vinařem panem Leidenfrostem z Winzerhof Leidenfrost v Pulkau. Lahev 0,375 l prodává za akční cenu 7 € (v katalogu za 12,- €). Atmosféra nejenom u tohoto stolu, ale celého odpoledne byla velice příjemná a přátelská.

Změna termínu - posunutí z poloviny dubna na začátek března oproti loňskému roku byla dobrým počinem. Pro příští rok bude asi potřeba udělat s větším předstihem a podstatně intenzivnější reklamu a publicitu této jinak velice dobře připravené, zorganizované a v neposlední řadě dobrými víny obsazené akci. Na tom jsme se v užším kroužku shodli s kolegy a pořadateli. A ještě jedna poznámka. Zdá se mi, že je poněkud matoucí podobný název Znojemský košt (dříve to býval Josefský košt), který se často plete se Znovínským koštem (letos pořádaný Znovínem již pošesté, kde se ochutnávají pouze jejich vína, není to soutěž!) Nejenom, že jsem odpovídal na několik e-mailů s dotazy co je co, ale i v některých oficálních kalendářích vinařských akcí a propagačních materiálech byly zaměněné termíny! I toto může být příčinou, že pořadatelé očekávali ještě větší návštěvnost než-li byla ta letošní. Možná by stálo za popřemýšlení o nějakém jiném vhodnějším nebo výstižnějším názvu i když tuším, že by to byl asi velký problém. Ale změna je život!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3970x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5