O Víně

11.03.2008 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Potřetí na Putování po dobšických sklípcích

Nebylo by se čemu divit protože od 10 do 19 hodin tu otevřeli pro veřejnost 15 pěkných sklepů místních vinařů s nabídkou 60 vzorků vín. V Sokolovně, kde byl start i cíl, pořadatelé prodávali nejenom vstupenky, ale účastníci dostávali elegantní italskou skleničku Academia Luigi Barmioli s logem Dobšic, nezbytnou mapku s označením trasy ve sklepních uličkách s otevřenými sklepy (a místem, kde se opékala prasata!!!) a bodovací lístky. Do nich si účastníci zapisovali a hodnotili ochutnávaná vína a po odevzdání lístků se potom večer opět v Sokolovně ve 20 hodin vše hodnotilo. Vinař Ing. Jiří Hort, jeden z inspirátorů putování na můj dotaz, jak by hodnotil letošní putování řekl:
„Tento ročník byl hlavně o kultuře pití vína a pro mě byl zatím nejlepším, byl vzdušný a příjemný, poplatek (pozn. 300,- Kč) jasně definoval milovníky vín a každý si pochvaloval krásnou skleničku. Na příští rok budeme dopředu zveřejňovat nejlepší spojení do Dobšic a možnosti ubytování. Letos přišlo 480 lidí, z toho 2/3 mimo okres Znojmo, což nás těší nejvíce".

A výsledky celkového hodnocení jsou tak trochu překvapením dokladujícím, že místní drobní vinaři vína prostě dělat umí. Ing. Antonín Čep (sklep č. 3) získal ocenění za nejlepší kolekci vín (Müller-Thurgau 2007 odrůdové jakostní, Veltlínské zelené 2007 odrůdové jakostní, Rulandské bílé 2007 odrůdové jakostní, Chardonnay 2007 odrůdové jakostní, Sylvánské zelené 2007 odrůdové jakostní), nejlepším bílým vínem byl Ryzlink rýnský výběr z bobulí, botrytický sběr Ing. Miloslava Švédy (sklep č. 1) a nejlepším červeným Natura 2004 cuvée - André z VINO HORT (sklep č. 2). Nejhezčí atmosféra byla sice podle návštěvníků ve sklepě č. 11 u Lumíra Koňaříka, ovšem v mnoha ostatních byla atmosféra neméně srdečná, veselá a velice příjemná. My se až tak s hodnocením většiny neshodli, protože nejlepší kolekce vín byla podle nás z Vinařství Lahofer (z viniční trati U Hájku: Müller-Thurgau 2007, Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr, Neburské 2007 pozdní sběr, Tramín červený 2006 pozdní sběr a z Babičáku: Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr a dobrý Zweigeltrebe 2006 pozdní sběr). I kolekce vín VINO HORT byla skvělá (Veselé víno - Müller-Thurgau 2007 odrůdové jakostní, Veltlínské zelené 2006 pozdní sběr, Sauvignon 2006 pozdní sběr, Chardonnay 2006 pozdní sběr, Francesca cuvée - Frankovka 2005 a Natura cuvée André 2004). Ovšem pravdou je, že z ostatních drobných vinařů byla kolekce Ing. Čepa asi opravdu nejlepší. Nakonec vloni měl nejlepší bílé víno Müller-Thurgau!

Zatím co se prvního ročníku v roce 2006 zúčastnilo asi 200 milovníků vín, v roce 2007 přes tří stovky letos byla návštěvnost zase o něco vyšší. Akce, která získává na oblibě se vydařila nejenom slunečným a mrazivým počasím, ale hlavně vstřícností a ochotou vinařů, dobrými víny a výbornou prací pořadatelů. Ti zajistili na třech místech příjemné občerstvení v podobě opékaného prasete jehož vůně byla cítit po celých Dobšicích a různých zabíjačkových specialit. Mezi sklepy jezdila koňská drožka a občas bylo možné potkat i ovíněné „napoleonské vojáky" v dobových uniformách připomínající bitvu u nedaleké Dyje. Během třech let se asi ze dvou třetin ustálili vinaři, ochotní otevřít svá království. Zbývající třetina se mění, takže i letos jsme navštívili sklípky nám doposud neznámé.

Ves dříve patřila k významným vinařským obcím regionu. Například v roce 1678 celkem 26 dobšických poddaných nedalekého kláštera v Louce obdělávalo 236 čtvrtí vinic a v roce 1897 v seznamu největších vinařských obcí jsou se 63 ha vinic uváděné Dobšice na osmém místě. Dřívější vinařskou slávu reprezentuje přibližně stovka sklepů ve sklepních uličkách v okolí potoka Leska a v ulicích Za školou a Dyjská. Mnohé ze sklepů jsou ale přímo pod staveními. Nejznámější viniční tratí v katastru obce je U Hájku, patřící Vinařství Lahofer.

Znalec či milovník vinařské architektury a vůbec každý, kdo má rád původní staré kopané sklepy bez nějakých moderních, někdy až kuriózních přestaveb a přístaveb si zde určitě přijde na své. Téměř všechny jsou v hloubce nejméně 8 metrů, jsou kopané v pískovci a u většiny se schází delší či kratší šíjí do vlastního sklepa. Některé mají vybudované lisovny, například sklep č. 11 u Koňaříků (dobrý Zweigeltrebe 2007 odrůdové jakostní) kde v ní stojí nádherný starý kládový lis, obdivovaný všemi účastníky. Do jiných se schází přímo z cesty (sklep č. 7 rodiny Radových - slušná Pálava 2006 výběr z hroznů)). V kopaných pískovcích je typická goticky klenutá chodba zabraňující zhroucení a sesypání. Podobně budované sklepy jsou například v nedaleké vinařské obci Havraníky nebo v sousedním Rakousku, zejména v Retzu a blízkém okolí. Mimochodem vykopaný jemný písek dávní budovatelé - vinaři výhodně prodávali a odváželi do Vídně, kde se používal na stavby a fasády budov a paláců. Některé chodby či celé sklepy jsou klenuté a vyzděné cihlami, zde je klenutí klasické obloukovité. Mnoho sklepů je rozvětvených se souběžnými chodbami navzájem všelijak propojenými. Často jsou v nich vykopané větší či menší místnosti a zajímavé malé archivy ve stěnách chodeb, vždy pro několik lahví jedné odrůdy či ročníku. Starší původní archivy bývají pohromadě v menších místnostech.

Za podpory obecního úřadu a aktivity jednotlivých majitelů sklepů je zřetelná snaha a úsilí o vylepšení vnějšího vzhledu jednotlivých sklepů ve sklepních uličkách i jejich okolí. I když je ještě řada sklepů, kterým by určitě slušela přinejmenším nová omítka a fasáda nebo i celková rekonstrukce. Bohužel u dvou vinařů jsme spatřili stejný nepochybně letitý nepořádek a skladiště v lisovně jako v prvním a druhém ročníku. Škoda, docela kazí kolegům vinařům a návštěvníkům celkový dojem. Na to by si asi pořadatelé měli dát příště trochu pozor.Vše je o chuti, času a v neposlední řadě o financích. Ale čas ukáže, zda si majitelé vezmou příklad z ostatních nově opravených sousedních sklípků a opraví se je také...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4098x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5