O Víně

13.02.2008 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Deset tisíc skenů etiket umístěno v databázi

Nebudu se nyní vracet k samým počátkům tohoto bláznivého nápadu - naskenovat viněty a jejich skeny ukládat do databáze zde na portál.

Z počátku se mi zdálo, že takto snadno utřídím svou sbírku etiket a snáze se v ní tak vyznám. Ze začátku to téměř šlo, ale když etikety přibývají asi 5x rychleji, než je stačíte zpracovávat, musel jsem sáhnout k tvrdé selekci.
Tak došlo k tomu, že se na portál přednostně dostávají etikety české a slovenské a to ze všech státních útvarů, k nimž jsme kdy patřili. Další zemí, na niž jsem se časem specializoval, je Německo (máme celkem asi 15-20.000 ks), Španělsko (ty ze začátku 20.století jsou asi nejkrásnější etikety na světě) a Itálie (výborná vína a designérsky skvěle zvládnuté etikety) - mezi další "připuštěné" země patří i Rakousko, atd.

První roky, tedy do silvestra 2004 jsme měli v databázi slabou tisícovku etiket. Rok na to, na podzim 2005 mi J. psal, abych počet 2.360 uložených etiket oznámil jako český rekord agentuře Dobrý den! (pro Guinessovu knihu rekordů). Neposlechl jsem ho, protože jsem tušil, že máme mnohem na víc :-)
A opravdu - na konci roku 2005 jsme měli databázi nacpanou 2.500 kusy etiket a průběžně jsme pro potřeby portálu rozšiřovali virtuální prostor na disku.
Rok 2006 znamenal zvýšení skenů v databázi o 100 % - tedy to, co jsme uložili za minulých 2,5 roku, jsme tentokrát uložili za pouhý rok a rok 2007 jsme vítali téměř přesně etiektou pod číslem 5.000.
To jsme ale netušili, že rok 2007 zvýší tempo ukládání a to opět o 100 %!! Ano, v tomto roce jsme uložili dalších 5.000 etiket, tedy stejně, jako za posledních 3,5 roku dohromady :-) Do roku 2008 tedy portál vstoupil s počtem 10.000 etiket, které jsou popsané, strukturovaně roztříděné (tedy snadno vyhledatelné) a většinou i okomentované.
Bohužel tuším, že jsme se dostali k hranicím možností pracujícího jedince - více než vložit 5.000 ks za rok by snad šlo, jen kdyby byl jeden z nás trvale nezaměstnaný a věnoval by se pouze této bohulibé činnosti.

Naučíte-li se používat filtry v databázi vyplňované s každou vloženou etiketou, stane se vám toto mračno obrázků dobrým pomocníkem. Mimochodem, počtem asi 360 ks od tohoto jediného výrobce (všechny doposud vložené etikety uvidíte ZDE) se naše sbírka patrně řadí k největším na světě - ale ještě na tom zapracujeme :-).

Co je na této práci dále zajímavé? Heslovitě tedy snad takto:
- počtem asi 450 různých ks máme v ČR zřejmě největší sérii etiket od polských vín
- vlastníme téměř 2.000 různých nabídkových etiket různých tiskáren
- rodí se nám v hlavě projekt virtuálního katalogu čs. vinět
- dohromady jsme nahamounili zhruba 60.000 etiket, takže počet uložených skenů 10.000 je opravdu zlomek
- českých, československých a slovenských etiket máme k dispozici asi 20 - 25.000 různých druhů
- ke vložení je připravováno asi 1.200 již naskenovaných etiket z první republiky (tedy do roku cca 1945)
- ty starší španělské kousky jsou opravdu přenádherné...
- nejstarší etiketou je německá viněta Marcobruner (viz obrázek dole zde pod článkem) z roku 1865, ale v databázi najdete i ještě starší kousek - závěsný štítek (vinaře Balthasara Resse z oblasti Rheingau) na hrdlo láhve z roku 1848
- o zajímavostech, vyčtených z etiket jsou zde na portále, ale i v časopise Vinařský obzor pravidelně publikovány články s barevnými reprodukcemi (v tisku je již 11. pokračování tohoto seriálu "O čem viněty (ne-)hovoří").

Jistě jsem si všimli, že užívám množného čísla "my máme, my jsme uložili" atd. Bez pomoci Plesskina, J., floriše, Broňka, Pepy Prauseho a vás ostatních (kteří mi posíláte etikety nebo schováváte prázdné lahve), by naše práce nebyla "to pravé ořechové" a trvala by déle.
Hlavně bych v tom byl sám, což by jistě stálo za starou belu. Takže díky a vytrvejme :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5523x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5