O Víně

26.10.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Retzer Stadtwein Rathaus - Retzské městské víno radniční

Vinařské městečko Retz ve Weinviertelu, ležící nedaleko od neméně slavného vinařského Znojma je po staletí známé pěstováním révy vinné, mohutným sklepením dosahujícím více jak 20 km délky ve třech patrech a dobrými víny. Místní vinaři, spolky, agentury a zapálení patrioti neustále vymýšlejí různé především vinařské atrakce, ale i řadu dalších zajímavosti s cílem přilákat víc a víc návštěvníků. A že jich sem jezdí za vínem z celého Rakouska a hlavně z Vídně opravdu hodně! A tak v roce 2005 přišli místní radní na myšlenku vyrábět městské víno podobně, jak tomu prý také kdysi bývalo.

Hrozny pocházejí z malebné vinice kousek nad Retzem na kopci nazývaném Altenberg ze sběru pojmenovaném v tisku jako „vinobraní prominentních osobností", kterého se zúčastnili radní v čele se starostou Retzu panem Heilingerem a řadou místních osobností. Mimochodem mezi vinicemi podél cesty vedoucí k vinařství na Altenbergu je velice zajímavá naučná stezka s mnoha informačními tabulemi. Sběr hroznů proběhl 2. října 2005, ve vinařství Landesweingut Retz byly hrozny vylisované a zpracované do podoby toužebně očekávaného prvního městského vína nazvaného Rathaus 2005. Jasně, že vínem bylo Grüner Veltliner - Veltlínské zelené, které prošlo zařazovací komisí a získalo tedy název Weinviertel DAC. Etiketu navrhla místní firma Druck Hofer. Slavnostní křest Weinviertel DAC Rathaus 2005 a nepochybně hojné ochutnávání všemi zúčastněnými prominety a pomocníky proběhl 16. února 2006.

Ovšem městské víno není jak by se snad zdálo vínem jenom pro uzavřený okruh prominentů, ale je volně k prodeji za 5,5 € všem návštěvníkům a milovníkům nádherně kořenitých a pepřovitých veltlínů, jaké jsou typické pro DAC v Informačním centru na náměstí v Retzu, na Městském úřadě (docela zajímavá služba občanům) a u výrobce Landesweingut Retz. V sobotní podvečer nádherného teplého a slunečního dne 29. září 2007 na náměstí v Retzu v rámci místního tradičního vinobraní dokonce celou hodinu zdarma a v neomezeném množství naléval Bakchus se svými sličnými děvami toto velice dobré víno do sklenic každému, kdo chtěl ochutnat. Několika následujícími snímky se můžeme podívat na atmosféru, jaká panovala při ochutnávání městského vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3599x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5