O Víně

02.08.2007 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Znojmo, Znojmo, vidím tě dvojmo...

Ve dnech 30. června až 7. července 2007 jsme s kamarádem zavítali v rámci průzkumu našich vinařských oblastí do Znojma. Bydleli jsme v krásném penzionu Kaplanka v centru Znojma za příjemnou cenu s parkováním v místě, úschovnou kol a milou obsluhou (www.kaplanka.cz). Vzhledem k tomu, že v nedávné době vyšly na těchto stránkách vyčerpávající články o Znojemsku, nebudu opakovat věci již řečené, ale přidám některé novinky.

1. Znovín obsadil Znojmo systémem kobercový nálet - prakticky neexistuje místo, kde byste na ně nenarazili. Což oceňuji, neboť to ukazuje, že mají zájem o každého zákazníka.

2. Dále bych ocenil ochotu jeho zaměstnanců v Šatově, kde nám bez problémů ukázali sklepy s archivními víny (ač tam nic nemám) a rovněž výklad v Malovaném sklepě byl úžasný.

3. Vinice starých odrůd dále funguje, lze zakoupit i raritní vína v ceně 150,- Kč lahev 0,5 litru, což je odpovídající cena. Koupil jsem cuveé starých odrůd, které mělo příjemnou chuť meruňkové bowle. Ochutnávky a nákup je sezónní záležitostí, pokud by někdo jel pouze kvůli tomu, je dobré se informovat předem o nabídce.

4. Dále fungují stánky v Havraníkách a na Šobesu, kde dostanete ochutnat vína z těchto vinic. Obzvláště v případě Šobesu klobouk dolů.

5. Cyklostezky v Národním parku Podyjí jsou pro mě v kategorii RS - rozhodnutím strany. Je nutné minimálně dobré trekové kolo a slušná kondice, jinak park spíše provodíte, v horším případě pronosíte rozbité kolo. Cyklostezky v jeho okolí jsou však velmi pohodlné a příjemné.

6. Při návštěvě hradu Bítova nevynechejte hradní sklípek, kde vám jakékoliv víno ochotně otevřou a dají ochutnat, například slámový Tramín ze Sonberku. Obsluha je prostě super.

7. Obecně mě na vínech z této oblasti překvapila poměrně vysoká cena, například sedmička jakostního vína okolo sta korun přímo u vinaře. Dovolím si spekulovat o příčinách, ovšem konečný verdikt musí vynést někdo povolanější. Tedy:
a) Tyto ceny razí Znovín a je možné, že ostatní vinaři se mu přizpůsobují.
b) Je možné, že v této oblasti jsou vyšší náklady na pěstování.
c) Rakousko je blízko a je snadno dostupné po kvalitních silnicích. Je možné, že ceny „kazí" cizinci.
d) Prakticky jsem se nesetkal s prodejem ze sklepa, spíše vinaři otevřou obecní vinotéku. Nájem, obsluha, účetnictví může konečnou cenu prodražit.

8. Návštěvu Znojemska mohu doporučit zejména vínomilům, kteří si rádi pochutnají na dobrém víně a nestojí o trmácení se za vinaři. Tento komfort je vykoupen tím, že budou pít nejspíše pouze Znovín a zaplatí za tuto výsadu poněkud vyšší cenu. Ovšem máte-li rádi vína ze Znovína, pak je tato cesta pro vás povinná.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3459x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5