O Víně

18.07.2007 b. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Několik praktických postřehů z En Primeur 2006

Jen jsem cítil potřebu poněkud aktualizovat loňský článek, ale jen krátce, beztak kampaň už prakticky skončila, takže spíše než by to někomu pomohlo v letošním investování je to pokus o jakési zhodnocení toho, co nám tuto sezónu zdejší zprostředkovatelé této „hry" předvedli.

Doplňuji tímto svůj dřívější článek Několik praktických postřehů z posledních kampaní En primeur o to, co se změnilo oproti minulým letům. Když to sečtu, tak hlavní změny jsou tyto:

1. Poněkud se zmnožili poskytovatelé této napínavé „zábavy" - jejich výčet bude níže.
2. Docela se konkurenčním prostředím zvedla úroveň servisu jednotlivých „hráčů" a hlavně podmínky objednávání a placení. Též rozvedu níže u každého zvlášť.
3. Ceny rozhodně neklesly tam, kam si to ještě na začátku kampaně všichni (kromě těch, co na tom vydělávají) přáli. Potvrdil se neblahý trend ne příliš pozvolného zvyšování cen. Když tedy ročník není tak skvostný jako 2005, pomůže alespoň to, že úroda byla nižší, a hlavně asi nenasytný asijský trh. Zamačkávám slzu v oku při vzpomínce na to, jak v EP 2002 stál Latour 4.300,- Kč. Letos jeho cena 11.000,- Kč katapultuje vína Premier Grand Cru classé někam, kam normálně myslící člověk, který chce jen ochutnat a ne zbohatnout, už nedosáhne.

Dominec & spol.

Loni na podzim došlo k dalšímu dělení, pan Dominec odešel od uskupení Merlot Grand Vins a přesídlil zpět na smíchovskou Radlickou. Sice komentáře pana Kaliny z Primeur Czech též byly vášnivé a zasvěcené, ale maily od pana Domince, kterými glosoval téměř každé víno s nově zveřejněnou cenou, měly v sobě navíc takový ten správný zdravý pesimismus, humor a sarkasmus. Těšil jsem se na každý další mail a přiznávám, že nejedna poznámka mne zlomila k nákupu, který jsem ani neplánoval.

Velmi vítám letošní novinku: cokoliv se dalo objednat v počtu jediné lahve!!! Toto je bezprecedentní výhoda pro váhavé ochutnavače, co mají hluboko do kapsy nebo omezenou kapacitu skladování. Letos jsem napočítal v jejich přehledném excelovském souboru kolem 180 nabízených vín.

Platební podmínky víceméně zůstaly: tedy splatnost faktury do deseti dnů, ale na druhou stranu z minulých zkušeností předpokládám, že tempo vystavení faktury a tudíž tlak na urychlené spoření nejsou nijak překotné. Pan Dominec hned v úvodu kampaně vysvětlil, že podle současných daňových zákonů je nutné DPH zaplatit zároveň s touto fakturou. Lze to samozřejmě obejít, ale fígl je v tom, že dokud to DPH nezaplatíte, lahev není vaše a čistě teoreticky pokud v mezičase mezi zaplacením ceny bez DPH a dodáním vína firma zkrachuje, můžete o víno nakonec i přijít. To mne trochu vyděsilo, takže i když pan Dominec nabízí po dohodě obě varianty, já už v tom mám celkem jasno.

Jak je patrné z porovnání náhodně vybraných vín, ceny této firmy jsou nejnižší. Celkově mám dojem, že heslo z jejich loga „Když víno je záliba..." (doplňuji: a ne jen byznys) docela sedí, proto této firmě uděluji pro letošek za sebe zlatou medaili.

Latour: 10.966,- Kč
Palmer: 4.142,- Kč
Lagrange: 816,- Kč

U závoje (Merlot Grand Vins)

Druhá půlka roztržené společnosti se též přihlásila s nabídkou en primeur. Ovšem celé to poněkud rychle zvadlo. Poslední mail od nich dorazil 4.6. Též na jejich stránkách je nabídka tak nějak neaktualizovaná, obsahuje nějakých 90 vín, žádné z těch honosnějších, jejichž ceny byly vydány až koncem června. Ceny těch zde uvedených nepatřily k nejnižším v porovnání s konkurencí, podmínky byly převzaty z loňska, tedy kartony či půlkartony, platba do 10 dnů.

Primeur Czech

Mailové nabídky tohoto dravce byly opět na velmi vysoké úrovni, skvělé platební podmínky zůstaly z loňska (50 % do konce července, 50 % do konce ledna). DPH při převzetí, ale dovětek na loňských fakturách „Zboží zůstává až do úplného uhrazení majetkem Primeur Czech" mne přeci jen mírně zneklidňuje.

Ceny slušné, jak vidno v případě Palmeru leckde i nejnižší (že by to bylo u Palmeru tím, že jsem právě toto víno používal v článku k porovnání cen? :-). Bezkonkurenčně nejvyšší počet nabízených vín: přes dvě stě!! Zejména Sauternes - u jiných celkem popelka v nabídce - zaslouží pochvalu.

Latour: 11.995,- Kč
Palmer: 4.095,- Kč
Lagrange: 845,- Kč

Merlot d´Or

Tady se od loňska nic nezměnilo. Jednu lahev vám prostě neprodají, ceny nevypadají na první pohled zle, ale musíte si dole přečíst, že bez alokace a toho, že byste koupili nad 3000 € vám přirazí dalších 10 %. Nabízejí letos kolem 120 titulů.

Latour: 11.088,- Kč (tady 10 % nepřipočítávám, protože bez alokace se k Latouru zřejmě nedostanete a tím, že vám prodají jen celý kartón, pohodlně překročíte onu magickou hranici 3000 €)
Palmer: 4.620,- Kč (tedy pokud nemáte alokaci a nekoupíte za víc jak 3000 €)
Lagrange: 952,- Kč (viz Palmer)

Domaine R&W

Nový hráč na trhu. Dost jsem jim fandil, ale u spousty věcí zůstalo jen u slibů. Už docela dlouho trvalo, než od nich přišla první nabídka. Sliby o tom, jak bude možno objednávat většinu po jedné lahvi nebyly splněny. Po jedné lahvi jdou objednat jen ta úplně nejdražší vína (a to vám ještě výrazně zkrátí termín úhrady). Jejich maily byly dost chaotické, každý v jiné grafické úpravě, nikde žádný souborný přehled toho, co ještě je, co už ne, ani na webu, ani v příloze. Špatně se mi pak věru sčítalo, kolik toho tedy nabízejí, napočítal jsem cca 140 vín, ale je to plus mínus. Půlka ceny musí být uhrazená do konce září, druhá do konce roku. To není špatné. Ceny rozhodně nijak nekonkurují ostatním hráčům, škoda, sliboval jsem si větší cenovou válku.

Latour: nenašel jsem, zřejmě volně nenabízejí. Mouton stojí 11.990,- Kč
Palmer: 4.195,- Kč
Lagrange: nenašel jsem

Kupmeto

Oproti loňsku kvituji, že 32 titulů z celkových úctyhodných 197 lze objednat i po jednotlivých lahvích. Jestli mohu jen radit, řazení těchto titulů buď podle ceny nebo podle abecedy mi nepřijde moc šťastné. Obvyklé je rozřazení podle apelací.

Latour: nenabízejí
Palmer: nenabízejí
Lagrange: 830,- Kč

Těšme se, co nadělí roky příští. Krásné léto!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4583x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5