O Víně

08.08.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Po stopách Napoleona - nová vinařská stezka v Dobšicích

O vinařské obci Dobšice u Znojma jsem již několikrát psal v souvislosti s úspěšným jarním putování po místních sklípcích, největší přehlídce růžových vín Jarovín Rosé, případně o viniční trati U Hájku v rámci Jarního putování po vinicích, které tradičně pořádá Znovín Znojmo. V obci působí aktivní Sdružení Dobšických vinařů a především dvě vinařské firmy docela známé konzumentům vín a čtenářům ovine.cz. Je to Vinařství Hort a Vinařství Lahofer. Právě všechny tři uvedené subjekty společně s obcí Dobšice, Klubem vojenské historie ve Znojmě se spojily a otevřely za podpory Vinařského fondu novou vinařskou stezku. Na Znojemsku je mnoho míst, kde zanechal Napoleon a jeho vojáci stopu, ale turisté o nich zatím mnoho neví. Proto se obce v jejichž katastru se něco odehrávalo, snaží různými akcemi na tyto historické události upozorňovat a pochopitelně přilákat zájemce nejenom o historii, ale i o víno. Například třetím rokem pořádají v prvním týdnu v červenci turistický pochod po stopách a památkách na Napoleona obce Dobšice a Suchohrdly, Klub vojenské historie ze Znojma a Klub českých turistů.

Další atraktivní připomínkou Napoleona v našem regionu je nejenom pro turisty, ale i milovníky dobrých vín, nově otevřená vinařská stezka. Po krvavých bitvách u Aspern - Esslingen a Wagramu se ve dnech 10. a 11. července 1809 mezi Dobšicemi a Znojmem odehrála závěrečná bitva, která ukončila jedno z Napoleonových vítězných tažení Evropou. Za hlavní stan odkud Napoleon řídil bitvu a měl skvělý přehled po krajině si zvolil místo uprostřed dnešní viniční trati U Hájku, kterou vlastní Vinařství Lahofer.

Velká informační tabule o vinařské stezce je umístěna u hlavního vjezdu do viniční trati U Hájku hned u silnice směřující z poslední Dyjské křižovatky před Znojmem od Brna (stojí tu benzinová stanice Unicorn) do Suchohrdel. Asfaltovou cestou mezi vinicemi se dostaneme na nejvyšší místo, kde cesta přechází v polní a klesá dolů. Asi po 200 m se ostře stáčí z kopce doleva k Vinařství Lahofer a vpravo mezi vinicí a okrajem lesa malá loučka, kde o pár desítek metrů stojí v lesíku Napoleonův dub. Kousek od něj se odehrávalo slavnostní otevření stezky za účasti asi dvou desítek hostů a několika vojáků v dobových napoleonských uniformách z Klubu vojenské historie, kteří svými ukázkami vojenského výcviku i útoku asistovali při otevření stezky. Víc o malé slavnosti napoví přiložené fotografie.

Z tohoto místa je opravdu neobvyklý, krásný panoramatický pohled na Načeratický kopec, Loucký klášter, Popice a Znojmo. Je to nádherný výhled, který jistě ocení každý návštěvník pokud sem zavítá. Navíc kolem, kam oko dohlédne jsou vinice. Jak oba vinaři ing. Hort a Jaroslav Chaloupecký sdělili, plánují ještě postavit ve vinici dvě asi desetimetrové rozhledny, aby se pohled do okolí a na vinice ještě umocnil. No a samozřejmě tu bude stát i malý degustační stánek s nabídkou vín obou vinařství. Dokonce by vína z této vinice měla mít i speciální etikety. Byla by vhodná i další informační tabule přímo ve viniční trati U Hájku, třeba u některé z vyhlídkových věží s podrobnostmi o této viniční trati, případně o historii místního vinařství atd. Stezka poté pokračuje do obce Dobšice, kde je možné navštívit v Obecním úřadě informační středisko, Vinařství Lahofer a Vinařství Hort s možností ochutnávek vín z jejich produkce.

Protože se v minulých dnech v místním tisku objevila stručná zpráva o tom, že Znojmo bude mít městskou vinici kterou bude spravovat Vinařství Lahofer, využil jsme přítomnosti J. Chaloupeckého a zeptal se na podrobnosti. Vinařství Lahofer z Dobšic zvítězilo ve výběrovém řízení, které město Znojmo vyhlásilo. Městská vinice nebude velká, ale docela malebná na osluněné strmé stráni v Karolininých sadech nad Dyjí, kterou město na své náklady upraví a postaví vhodné terasy. Ty potom na vlastní náklady osází vinařství 2 - 3 odrůdami révy vinné a bude vinici spravovat příštích 25 let. Na vyhlídce, která zde již je vybudují malý degustační stánek s nabídkou vlastních vín a v budoucnosti i vín z této vinice. Turisté, kteří v příštích měsících a létech navštíví Znojmo budou mít opět o jednu vinařskou atrakci navíc.

Podrobný popis bitvy, Napoleonův životopis a další zajímavosti ze života jeho armády včetně konzumace vína jeho vojáky, popsal velice podrobně a výstižně JUDr. Ladislav Mucha v drobné publikaci Vinařská stezka - Po stopách Napoleona, vydaná právě k příležitosti otevření této stezky. Na zadní straně publikace je i orientační mapka celé trasy. Zájemci ji mohou získat v informačním středisku v Obecním úřadu v Dobšicích.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5003x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5