O Víně

25.07.2007 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace 5+1 Chardonnay

Jednoho nedávného večera se sešla skupinka mikrovinařů, oblastních degustátorů a vínomilců, kromě jiného i za účelem Degustace 5+1 Chardonnay. Akce vznikla jako odpověď na otázku: „Co v tych supermárketoch vlastně prodávajú za víno?". Tak co tam tedy prodávají?

Aby bylo co srovnávat, bylo stanoveno, že se zaměříme na jednu odrůdu a cena se bude pohybovat kolem 100,- Kč. Na první pokus byla vybrána odrůda Chardonnay, protože je jí v obchodech dostatek takřka z celého světa.

Lahve byly nakonec zakoupeny naráz v jednom obchodě. Vybral jsem zástupce z Moravy, Francie, Chile a Španělska. Už jsem tak podvědomě tušil, že by vína mohla být dopředu zatracována jen pro svůj původ v regálech, proto jsem pro srovnání jejich pětici doplnil papírově silným vínem, které jsem měl zrovna k dispozici. Vím, není to úplně fér, toto víno je v průměru jednou tak dražší než ostatní, ale jiné vhodné jsem zrovna doma neměl. Tato lahev měla sloužit jako srovnávací zástupce vín z vinotéky, ale také k závěrečnému spravení chuti. Že nepochází ze supermarketu degustující netušili. Abych odstranil i dohady o špatném skladování vína v supermarketu, záměrně jsem zvolil „čerstvé" láhve ročníku 2006. Tyto jsem doplnil pozdním sběrem 2005 a už zmiňovaným nesupermarketovým výběr z hroznů 2005.

Pro dodržení anonymity jsem sundal záklopky a láhve zabalené do alobalu označil jen pořadovým číslem. Účastníci degustace dostali papír pouze s ročníkem a zařazením vín. Klíč odhalující jaká vína se skrývala pod pořadovými čísly jsem rozdal po ochutnání posledního vzorku.

Detailní informace o nominovaných lahvích najdete v tabulce na posledním obrázku:
č.1 Chardonnay 2006 Chateau Bzenec 60,- Kč
č.2 Chardonnay 2006 Vin De Pays D´oc 70,- Kč
č.3 Chardonnay 2006 Tocornal 160,- Kč
č.4 Chardonnay 2006 Consigna 80,- Kč
č.5 Chardonnay 2005 pozdní sběr 100,- Kč
č.6 Chardonnay 2005 výběr z hroznů 180,- Kč

No a jak to celé dopadlo?
Ne moc slavně. Zápisky kolegů nemám, ale z další debaty kolem vín vše vyznělo v duchu, který jsem si poznamenal já (známky jako ve škole).

1. Chardonnay 2006 Chateau Bzenec
Vodový vzhled. Vůně zastřená, technologické, ostré, přesířené. Chuť mdlá a prázdná. (4)

2. Chardonnay 2006 Brise de France
Vzhled dobrý. Bez výrazné vůně, reduktivní, ořezané. Bez technologických vad, ještě pitelné, ale nezajímavé pití. (3)

3. Chardonnay 2006 Tocornal, Chile
Víno hezkého vzhledu, tu ovšem jeho přednosti končí. Vůně silně „postižená" technologií barrique, ošklivý zápach dřeva, bečky. Víno nepříjemné, neharmonické. Někteří z kolegů okamžitě hlásili vadu korku, ale víno bylo uzavřeno plastem. Hnus akce. (5)

4. Chardonnay 2006 Consigna, Španělsko
Hezká barva, příkladná čirost. Kvasnicové tóny ve vůni, doplněné o stopy pachu plísně (penicilin). V chuti odrůdově typické, neharmonický alkohol, v závěru mírně vystupuje hořčina. (3)

5. Chardonnay 2005 pozdní sběr Herbarium Moravicum, Bzenec
Nevýrazná barva. Ve vůni zelené, chlorofilové (zelené tóny listí). Chuť je nepříjemná, neharmonická, nezajímavá. Co asi dělala zatřiďovací komise SZPI, že tomuto vínu zůstal přívlastek pozdní sběr? (4)

6. Chardonnay 2005 výběr z hroznů Vína ze Sovína, Boršice
Vysoká barva. Ve vůni citrusy, grep. V chuti plné, husté, nazrálé s výraznými minerálními tóny. Dochuť velmi dlouhá. Pěkné víno. (Po stržení alobalového překrytí láhve, jsme na vinětě nalezli obsah alkoholu 14,8%! Tak vysoký alkohol dle chuti nikdo nehádal). (1)

Závěrem lze jen konstatovat, že nalezení vhodného vína pro naše „rozežrané huby" dá v supermarketu velké úsilí. Kdykoliv si zase postesknu na o hodně vyšší cenu vín ve vinotéce než u výrobce, budu si muset vzpomenout na tu kopu vadných a podprůměrných vín, které jsem ze supermarketu pil. A také se v duchu omluvit všem vinotékám a obchodům s kvalitním vínem, že jsem znevažoval jejich záslužnou činnost a podezříval je s nepřiměřených zisků, až zlatokopectví. Pokud totiž běžný konzument v České republice bydlí mimo vinařské oblasti a jeho jediným zdrojem vína bude supermarket, tak nemůže dojít k poznání, že víno je ušlechtilý a obliby hodný nápoj!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4045x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5