O Víně

26.04.2007 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Šobes versus Šobes

Když jsem pro p.j. poctivě vyplnil dotazník k přípravě týdnu o Ryzlinku Rýnském, tak nějak mimo jiné vyplynulo, že doma i přes hodně vysokou vlhkost sklepa „suším" Ryzlink Rýnský 1998 pozdní sběr - Znovín Znojmo z vinice Šobes. A protože se už nikdo jiný s doposud nerecenzovaným Šobesem nepřihlásil, byl jsem podroben drobnému nátlaku jak od p.j., tak od J., abych se do něj pustil a podal zprávu. Otevřít ho mě problém nedělalo, ale přece nad ním nebudeme doma sedět jen tak dva u televize. Rozhodl jsem se, že to chce degustátorskou slezinu. Po pár mailech jsme se s Petrem dohodli na termínu a doplnili nás ještě další vínomilec Mira a moje žena.

No jo, ale proč nadpis v úvodu článku zmiňuje Šobesy dva? Odpověď je jednoduchá - Petr s sebou na porovnání vzal již recenzovaný Ryzlink Rýnský 2000 výběr z bobulí - Znovín Znojmo, Šobes. Asi tušil, že se zpozdí a vzal to jako omluvenku. O tomto šobeském rýňáku už Petr a J.

Neználkův zápis z akce
Než se dostavil Petr, otevřeli jsme láhve a nechali je trochu prodýchat, přeci jenom je korek věznil nějaký ten pátek. Na zavínění jsme použili Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr - Moravské vinařské závody Bzenec - v této své recenzi ho J. tak pochválil, že jsem to musel zkontrolovat.

Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr - Moravské vinařské závody Bzenec
U mladého pozdního sběru mě trochu překvapila velmi vysoká, žluto-zlatá barva. Víno je husté, na stěně sklenky četně slzí a tvoří mosty. Vůně mi připomíná gumové medvídky a květové aroma, je celkem intenzivní. Chuť mě nepřijde pro vlašák zcela charakteristická, na slepé degustaci bych se spíše přikláněl k Veltlínskému zelenému, ale je plná s příjemnou kyselinkou. Určitě se hodí do archivu. Mé hodnocení 8-8-8.

Protože jsem dalšímu přítomnému Mirovi předem oznámil, že budeme pít nějaké archivy, přinesl jeden starší ročník Rulanské šedé 1994 - Vinselekt Michlovský. Já vím, není to ryzlink, ale když už jsme ho tam měli...

Rulanské šedé 1994 - Vinselekt Michlovský
Toto víno vznikalo ještě před vydáním novodobého Vinařského zákona (1995), proto není na etiketě uvedena jakost, ale pevně věřím, že bylo vyrobeno z kvalitní suroviny. Hrozny byly sklizeny v obci Přítluky, na trati Podrůžová Hora. Láhev má etiketu s nápisem Privátní archiv.
Víno je vyšší barvy, jak se k jeho stáří sluší a patří. Ve vůni jde cítit naleželost, stařinka a líbivé medové tóny. Hledali byste náznaky oxidu? Kdepak! Víno je neuvěřitelně zachovalé.
V chuti po medovince nastupuje, grep a zviditelňuje se vůně vykazující typický odrůdový charakter „zmoklého psa". Snad harmonická kyselinka to celé ty roky drží pohromadě, ale i tak nechápu tu zachovalost. Řekl bych že toto víno je „teprve" na vrcholu. Hezké suché víno, jakého je v dnešní módě zbytkových cukrů málo. Mé hodnocení 9-8-9.

Nyní přichází na řadu hlavní bod večera Ryzlink rýnský 1998 pozdní sběr - Znovín Znojmo z vinice Šobes. Rok 1998 nebyl zrovna ideální, ale i tak v Šobeské vinici hrozny dozrály do pozdního sběru.
Barva je žluto-zelenkavá, jiskrná a opět vyšší. U archívu ale ani nelze očekávat jinak. Víno je olejnaté a velmi hustě slzí na stěnách sklenky. Vůně vykazuje medové tóny a jasné znaky vyzrálosti, ovšem dominantou je vůně petroleje. Ano to jde o ten typický rýňákový petrolej, který u RR ctím, ale nevyhledávám. Chuť je výrazná a hodně plná, z naleželosti ale poněkud vyčuhuje kyselina. Je to taková ta ostrá a štiplavá, jablečná kyselina, která provází chladné ročníky. Postupným zatepláváním vínu jakoby docházel dech a je znát jeho mírná únava. Toto víno se už ležením zlepšovat nebude. Mám za to, že je již za svým zenitem. Moje hodnocení 9-8-7.

A jsme u zlatého hřebu večera Ryzlink rýnský 2000 výběr z bobulí - Znovín Znojmo, Šobes. Že jde o kvalitní odrůdu z vyhlášené trati, dobrého ročníku, ve vysokém přívlastku - to snad nikdo nepřehlédne.
Zlatavě blýskavou barvu vína můžete dlouho sledovat, alespoň než olejnaté pilíře početných mostů, znovu sklouznou pod hladinu. Vůně je sladká-přesladká, i když 15g zbytkového cukru není až tak moc. Dále lze najít grepy, liči a jiné voňavé tropické ovoce. V chuti i přes vychlazení jde cítit přítomnost alkoholu (14%), ale vůbec nepůsobí disharmonicky. Příjemnou dochuť zlatavých hrozinek jde cítit ještě dlouho po polknutí, perzistence je díky vysokému extraktu i zbytkovému cukru obrovská. Velmi zajímavé a nevšední víno, které rozhodně není stavěno na běžné pití, ale při takovém prochutnávání je krásné. Hodnocení 9-9-10.

Lepší tečku za vydařeným večerem jsme si nemohli přát.
Ještě jedna zajímavost. Vína ze Šobesu jsem považoval pro normálního smrtelníka za nedostupné. Ale pletl jsem se, pokud tedy pomineme finanční omezení. Po této akci jsem na internetu našel firmu, která obě láhve ze Šobesu (a další jiné) stále nabízí. Jen je třeba počítat s navýšením ceny. Zatímco RR ps 1998 Šobes jsem pořídil za 201,- Kč, nyní je za 499,- Kč. Petr pořídil RR 2000 vzb za 290,- Kč a nyní by si musel nachystat 1.499,- Kč!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3802x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5