O Víně

03.05.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Tradiční Velikonoční výstava vín v Novém Šaldorfu

Vinařská obec Nový Šaldorf má mezi vinaři velice dobrý zvuk - je známá všem turistům projíždějícím od Znojma k hraničnímu přechodu Hnanice do Rakouska. Velké a bohatě členěné sklepní uličky na konci obce, známé Modré sklepy nedaleko kládového lisu stojícího na zeleném paloučku nemůže snad nikdo minout, aniž by se v některém sklípku nezastavil a nekoupil či neochutnal dobrá a proslavená vína místních vinařů. A protože je konkurence mezi místními vinaři velká, pořádají zde každoročně své vinařské klání v podobě již 14. soutěžní přehlídky vín obcí Nový Šaldorf, Sedlešovice, Konice, Havraníky, Hnanice, Oblekovice a partnerských obcí Jetzelsdorf a Haugsdorf (Weinviertel-Rakousko). V katastru jmenovaných obcí na naší straně jsou skvělé viniční trati jako je například Kraví hora, Stará vinice, U kapličky, Fládnická, Dívčí hora, Načeratický kopec a řada dalších. Místní výstavu, která je nedílnou součástí vinařského dění v obci, pořádá Cech vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice. V soutěžních propozicích stojí, že hlavním kriteriem je původ vína - hrozny musí pocházet pouze z výše uvedených obcí. I přesto, že u některých výrobců byly adresy odjinud, hrozny opravdu nakupovali tak, jak říkají kritéria výstavy. Letošní přehlídka měla jistý půvab v tom, že se podařilo překonat loňský počet vzorků téměř o stovku, takže soutěžilo celkem 281 vín. Vína hodnotilo pod vedením předsedy Cechu vinařů ing. Marka Špalka celkem 19 degustátorů 28. března 2007 a vlastní výstava proběhla v neděli 8. dubna 2007. Po 11 hodině dopoledne proběhlo pod vedením i ing. Špalka, P. Ilgnera a paní Nápravové slavnostní vyhodnocení oceněných vín a vinařů.

Šampiónem letošní výstavy se stal velice dobrý Ryzlink rýnský 2005 výběr z bobulí Vinařství rodiny Špalkovy - Nový Šaldorf. Mezi vinaři velice ceněná prestižní cena Nejlépe hodnocená kolekce vín s průměrem 84,5 bodů se překvapivě dostala do rukou ing. Jaroslava Becka ze Strakonic (Veltlínské zelené 2006 pozdní sběr, Tramín červený 2006 pozdní sběr, Rulandské bílé ve výběru z hroznů a pozdním sběru 2005 a 2006, Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr), který vzal docela suverénně, tak říkajíc vítr z plachet všem vinařům z okolí, ale i vinařům sdruženým v Cechu vinařů pořádající obce. Docela pěkně svým vítězstvím místní vinaře zaskočil, protože jak se říká, přišel, viděl a zvítězil. Pan ing. Jaroslav Beck odpověděl na následující otázky:

1. Všechna Vaše vína jsme ochutnali a jsou opravdu skvělá. Žijete ve Strakonicích, jak jste se dostal k výrobě vína?
Jsem rád, že Vám má vína chutnala. Já je totiž dělám s láskou a s úctou k pěstiteli, který je vypěstoval a to pouze pro svou potřebu a potřebu mé rodiny a příbuzenstva. Ze zásady víno neprodávám. Již 25 let žiji ve Strakonicích a k jižní Moravě mám velmi vřelý vztah. Již v mládí jsem měl cíl pokusit se vyrobit víno z hroznů. Tento sen se mi splnil před sedmi lety, kdy jsem se v období vinobraní pohyboval v Kobylí na Moravě a podařilo se mi nakoupit asi 80 kg hroznů a podle doporučení místních vinařů jsem se snažil je přeměnit v pokud možno pitelné víno. Od té doby jsem přečetl snad veškerou dostupnou literaturu o pěstování révy vinné a zpracování hroznů. Každým rokem se snažím technologické postupy zdokonalovat na základě konzultací s odborníky.

2. Vlastníte vinici na Znojemsku nebo kupujete hrozny a kde víno vyrábíte?
Vinici na Znojemsku bohužel zatím nevlastním a proto hrozny nakupuji. V posledních letech se snažím soustředit na nákup velmi kvalitní suroviny v Havraníkách... Protože mám již od mala úzký vztah k pěstování rostlin, rozhodl jsem se před čtyřmi lety pro založení vinohradu ve Strakonicích a obnovit po cca 300 letech pěstování révy ve Strakonicích. Vysadil jsem si vinohrádek s 230 hlavami a letos očekávám první sklizeň. Zvolil jsem dvě rezistentní odrůdy: červeného REGENTA a bílý HIBERNAL. V průběhu 2 let jsem byl nucen pouze 1x provést ochranný postřik. Víno zpracováván zatím ve Strakonicích, kde mám veškerou technologii pro zpracování. Při výrobě se snažím o použití nových technologií. Počátkem letošního roku jsem si splnil další svůj sen a pořídil jsem si skutečný vinný sklep ve Chvalovicích, který je kopaný v pískovci a do budoucna mi zaručí kvalitní podmínky pro uložení vín a možná i pro další výrobu.

3. Jsou to Vaše první úspěchy nebo máte i jiná ocenění z výstav vín?
Výstav vín se neúčastním pravidelně. Svá vína jsem dodával na místní výstavy do Hlohovce a Bořetic, lokalit odkud jsem nakupoval hrozny révy a vždy jsem obdržel nějaká ocenění, kterých si velmi vážím.

Jak je patrné z odpovědí pana ing. Becka, je možné dělat dobré víno nejenom v tradičních vinařských oblastech. A to je dobrá zpráva pro mnohé milovníky vín, kteří by se mohli jeho příkladem inspirovat. Následovala by řada dalších oceněných vín, ale kompletní výsledky jsou zveřejněny na webových stránkách Cechu vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice. Z vín která jsme ochutnali a patřila k těm nejlepším, mohu s klidným svědomým doporučit například:

Ryzlink vlašský 2006 kabinet vinaře Rostislava Koníčka ze Znojma a pozdní sběr 2006 Karla Šmudly z Nového Šaldorfu. Veltlínské zelené 2006 ledové, Chardonnay 2006 výběr z hroznů, Rýnské ryzlinky výběr z cibéb 2006, pozdní sběr 2005 - Vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu, pozdní sběr 2006 - E.MI.VINO -Blahůškovi nebo pozdní sběr 2006 Josefa Dobrovolného ze Znojma či výběr z hroznů 2006. Dále Veltlínské červené rané 2006 pozdní sběr - Vinařství rodiny Nápravovy z Nového Šaldorfu, Müller-Thurgau 2006 pozdní sběr, Neburské 2006 pozdní sběr, Sauvignon 2006 pozdní sběr - E.MI. VINO - Blahůškovi nebo 2006 odrůdové jakostní Hanse Bauera z Jetzelsdorfu (Rakousko), Muškát moravský 2006 výběr z hroznů Josefa Kořínka z Hnanic a Jaroslava Jägera z Nového Šaldorfu, Pálava 2006 výběr z hroznů Josefa Dobrovolného ze Znojma a další. Z červených potom: Modrý Portugal 2006 zemské - Weingut Mattes Peigarten (Rakousko) nebo 2006 odrůdové jakostní Jiřího Antoše ze Znojma či 2006 pozdní sběr ing. Čermáka ze Znojma.

Zweigeltrebe bylo zastoupeno 12 vinaři a nejlepší byly podle nás: 2006 zemské Josefa Dobrovolného ze Znojma, 2005 odrůdové jakostní Weinbau Familie Hebenstreit z Jetzelsdorfu (Rakousko), 2005 odrůdové jakostní Vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu. Jiří Ryšavý měl velice dobrý Cabernet Sauvignon 2006 pozdní sběr. Ovšem nejlepší červené a moc vydařené bylo stejně jako loni od pana Antona Schöfmanna z Jetzelsdorfu cuvée Hutberg - reserve jakostní 2004. Složení a poměr cuvée jsem popsal v reportáži z loňského 13. ročníku výstavy. Sympatický spolek - Cech vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice má za sebou další úspěšnou vinařskou akci, na kterou budou jistě mnozí účastníci velice rádi vzpomínat.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4071x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5