O Víně

17.04.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Místní výstava vín ve vinařské obci Práče

Český zahrádkářský svaz v Práčích uspořádal třetí březnovou sobotu v pořadí již 13. místní výstavu vín. Kulturní dům v němž byla výstava byl v předrevoluční minulosti svědkem vyhlášených velkých okresních ovocnářsko - vinařských výstav. A také nespočetných vystoupení, kdy bych mohl bez nadsázky říci, že zde mnohokrát vystupovaly tehdejší všechny špičky showbyznysu tak často, jak nikde jinde v zemi. Všechno je dnes ale jinak, dřívější sláva a lesk je v nenávratnu a slavný kulturní dům jen s obtížemi přežívá.

Vinařská obec Práče leží v úrodném kraji plném známých viničních tratí. V okruhu přibližně šesti či sedmi kilometrů leží známé viniční tratě U Tří dubů ve Stošíkovicích, Špičák v Kyjovicích, Frédy a Stará hora v Horních Dunajovicích - Želeticích nebo U Auerova kříže či Pod Kolářovým sklepem v Boroticích. Kromě hroznů z vlastních vinic si řada vinařů z Práčí z některých tratí hrozny kupují. I když to máme z Prosiměřic do Práčí jenom pár kilometrů, naposledy jsme na jejich výstavě byli asi před pěti léty. Tehdy se vše odehrávalo v hlavním sále a pár desítek návštěvníků si zde připadalo v tom obrovském studeném a neútulném sále pro 500 lidí jako přebytečná kapka v moři. Zklamaní jsme brzy odejeli. V následujících létech jsme ale slyšeli stále víc chválu na organizátory, vína a celkové pojetí výstavy a tak jsem se letos odhodlal jít pěšky i přes nepřízeň počasí - celý den pršelo - do kulturního domu, kde se výstava konala. Tentokráte už ne ve velkém sále, ale ve velice příjemné stylové restauraci. Už samotné prostředí navodilo moc dobrou atmosféru, kterou navíc v podvečer umocnila cimbálová muzika.

Jeden z organizátorů výstavy vinař Pavel Dohnal se svojí ženou Alenou nejenom prodávali vstupenky, nalévali vína, zajišťovali celkovou organizaci společně se svými přáteli, ale hlavně měli mezi více jak 200 vystavovanými vzorky i svá vína. Sešlo se tu celkem 217 vzorků z toho 42 červených vín od 86 vystavovatelů. Vzorky hodnotily čtyři komise pod vedením ing. Gruny. Přesto, že to byla místní výstava, vystavovali svá vína profesionální firmy jako Znovín Znojmo, Vinné sklepy Lechovice, Vinařství Waldberg z Vrbovce, Pomona Těšetice, Vinařství Líbal Horní Dunajovice, ZEA Hostěradice a další drobní vinaři z okolních obcí.

Šampiónem 13. výstavy vín v Práčích pro rok 2007 se stala Pálava 2005 výběr z hroznů ze Znovínu Znojmo a.s. Další ceny naprosto suverénně získal za svá vína malovinař Pavel Dohnal z Práčí. Cenu starosty obce Práče za Tramín červený 2006 výběr z hroznů, Cenu starosty obce Bantice za Zweigeltrebe 2005 a Cenu Agro Stošíkovice s.r.o. za Veltlínské zelené 2005 pozdní sběr.

K Pavlovi Dohnalovi bych chtěl dodat, že není profesionálním vinařem, ale vína dělá jako své hobby od roku 1998 a po počátečních létech učení a zvládání technologie a vůbec všeho kolem vína, je v současné době „černým koněm" vinařských soutěží Znojemské vinařské podoblasti. Jeho vína jsou vynikající. V posledních třech či čtyřech létech sbírá ceny a diplomy jako na běžícím pásu bez ohledu na konkurenci mnoha set malých vinařů a desítek profesionálních firem! Jenom v letošním roce získal například šampióna na velkých výstavách v Tasovicích a nejnověji v Šatově a na dalších potom řadu zlatých medailí a diplomů. Ovšem vedle Pavla vyrůstá zdatná konkurence v podobě dobrých vín jeho ženy, která začíná také sklízet diplomovou žeň.

Samozřejmě, že jsem ochutnal vína různých vinařů, ale vybíral jsem si pochopitelně ta s nejlepším hodnocením. Namátkou uvádím vína, která bych si klidně koupil (koupím či přechutnám u některých vinařů nejlépe přímo ve sklepě) do svého archivu či k dobrému popití a doporučil i ostatním přátelům dobrého vína, pokud zavítají na svých vinařských toulkách také sem. Velice dobrý byl Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr a Sylvánské zelené 2001 Josefa Kuřátka z Prosiměřic, Chardonnay 2006 pozdní sběr Pavla Venhudy z Vítonic, Sauvignon 2006 kabinet Vinných sklepů Lechovice Veltlínské zelené z Vinařství Waldberg z Vrbovce, Rulandské šedé Jožky a Libora Tvarůžkových z Prosiměřic, Pálava 2005 pozdní sběr Aleny Dohnalové z Práčí, Svatovavřinecké 2006 ing. Kováře z Tasovice, Dornfelder 2005 Jana Vaňka z Vrbovce nebo Cabernet Moravia Leoše Musila z Těšetic a řadu dalších.

S potěšením musím konstatovat, že podobně jako na jiných výstavách, které jsem letos navštívil i zde převažovala přívlastková vína. V Práčích bylo celkem 137 vzorků v kabinetu, pozdním sběru a výběru z hroznů. Je vidět jakým směrem se ubírá zájem milovníků vín a vinařů, jež ve stále větší míře přecházejí na přívlastkovou kvalitu svých vín. A to je v obrovské konkurenci vín nejrůznější provenience a jakosti na našem trhu jenom dobře. Pouze kvalitními špičkovými víny za příznivé ceny mohou obstát v konkurenční záplavě vín z dovozu mnohdy dosti pochybné kvality, jak o tom už bylo hodně napsáno a mnozí vínomilci to možná poznali na „vlastní kůži".

Práčská výstava vín docela mile překvapila celkovou atmosférou a prostředím. Dalším a myslím do budoucna příjemným zjištěním je objevení se řady nových mladých vinařů, kteří docela silně šlapou na paty svým starším předchůdcům a mnohdy i učitelům ve vinařském umění. Je vidět, že drobná a usilovná práce místních zahrádkářů a vinařů začíná v posledních létech nést ovoce a hlavně dobrá vína.

Po letošním příjemně stráveném sobotním odpoledni mohu jenom vřele doporučit k návštěvě tuto místní výstavu v příštím roce, všem milovníků či znalcům vína. Věřím, že budou překvapeni kvalitou vín od drobných vinařů, o kterých třeba ještě nikdy ani neslyšeli.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3894x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5