O Víně

11.04.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

17. ročník výstavy vín v Horních Dunajovicích

Po dva roky jsme se na výstavu vín do nedalekých Horních Dunajovic nedostali, protože se výstavy v jiných vinařských obcích termínově střetávaly a jeden prostě nemůže být současně na několika místech. Letos jsme si ale řekli dost! Jedeme!

Starobylá vinařská obec je známá viničními tratěmi Frédy a Stará vinice. A samozřejmě dobrými víny. O Horních Dunajovicích a vinařské historii jsem již dříve na portále psal. Jako v minulých létech pořadatelem tradiční výstavy vín bylo Sdružení znojemských vinařů - spolek Horní Dunajovice. Sedm degustačních komisí pod vedením Josefa Líbala 11. března 2007 hodnotilo 297 bílých a 103 červených vín. Docela příjemným překvapením byla tříkorunová cena bločku, protože na jiných výstavách stojí většinou 4 nebo 5,- Kč.

V poledne, když jsme projížděli kolem velkého kládového lisu z roku 1909 stojícího kousek od Obecního úřadu jsme už z dálky viděli poutač navádějící návštěvníky ke kulturnímu domu. Sál byl téměř zaplněný a už se tam vesele degustovalo. Docela nám trvalo, než jsme se přes samé potřásání rukou a vítání se známými dostali k volnému stolku. O hodinu později už bylo všechno beznadějně obsazené a sál byl plný. Ve 14 hodin vedoucí sdružení a členové výstavního výboru pánové Josef Líbal, Libor Fiala a ing. Bodanský vyhlašovali vítěze letošní výstavy a předávali ocenění. Šampiónem výstavy se stal Tramín červený 2006 výběr z hroznů ze sklepa v Jaroslavicích z produkce Znovínu Znojmo a.s. a nejlépe hodnoceným vínem byla Pálava 2006 výběr z hroznů ze sklepa v Přímětcích z produkce Znovínu Znojmo a.s.

Nejlepšími hodnoceným víny drobných pěstitelů se stalo Veltlínské zelené 1999 Libora Fialy z Horních Dunajovic a Ryzlink rýnský 2005 výběr z hroznů Libora a Josefa Tvarůžkových z Prosiměřic. Poslední cenou byla Cena Obecního úřadu Horních Dunajovice za nejlépe hodnocené víno drobného pěstitele, kterou získal za Cabernet Moravia 2006 Bohuslav Jedlička z Horních Dunajovic. Následovalo předávání asi 30 diplomů vinařům za nejlépe hodnocená vína v odrůdě a nejlépe hodnocená vína ročníku 2006. Podobně jako na nedávné výstavě v Tasovicích i zde byla většina vín v přívlastcích pozdních sběrů a výběru z hroznů.

Protože jsme byli včera odpoledne na Znovínském koštu, vynechali jsme všechna vína ze Znovínu a chtivě se vrhli na vybrané vzorky vín známých drobných vinařů, nebo na vzorky s nejlepším hodnocením. Nebudu zde všechny vyjmenovávat či charakterizovat, ale jen namátkou některá jež v nás zanechala nejlepší dojem a která by byla docela dobrou ozdobou vlastního archivu.

Klasické víno naší podoblasti Veltlínské zelené 2006 pozdní sběr byl určitě nejlepší z Vinařství Waldberg z Vrbovce, 2006 výběr z hroznů Stanislava Stejskala z Brna a ročník 1999 Libora Fialy z Horních Dunajovic. Bratři Bodanští z Horních Dunajovic měli výtečný Müller-Thurgau 2006 pozdní sběr podobně jako Miroslav Tkadlec z Práčí, ale ročník 2005. Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů měl moc dobrý Josef Dobrovolný ze Znojma a Chardonnay 2006 pozdní sběr zase Pavel Venhuda z Vítonic. O všem Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr měl bezkonkurenčně Pavel Dohnal z Práčí (s Rulandským šedým je šampiónem na výstavě v Tasovicích 2007). Pochutnali jsme si na Sauvignonu 2006 výběr z hroznů z Vinařství Líbal Horní Dunajovice a 2006 pozdním sběru Martina Molíka z Únanova. Z červených vín nás zaujal Merlot 2005 pozdní sběr Miloslava Špalka z Horních Dunajovic, Modrý Portugal Jana Vajčnera z Hodonic, výborný Zweigeltrebe 2006 kabinet Engelberta Hesiny z Vítonic, vynikající Frankovka 1999 z Agry Horní Dunajovice a Blauburger 2006 Františka Špillara z Hodonic. Nakonec jsme srovnávali dva vynikající Cabernety Moravia 2005 Jana Líbala a jeho bratra Josefa z Vinařství Líbal z Horních Dunajovic, oba byli vynikající. Celé odpoledne jsme příjemně prožili v pohodě u dobrých vín převážně drobných vinařů. I přes naší dvouletou absenci, musíme konstatovat, že organizace a hlavně vína byla výborná. Při cestě na Znojemsko, nezapomeňte, že jsou i jiné vinařské obce než-li „dole" u Znojma - například se zastavit v Horních Dunajovicích...

P.S. Auto jsme večer nechali zaparkované před kulturním domem a šli pěšky domů s tím, že si druhý den pro něj těch 6 - 7 km dojdu. Ráno jsem vyšel před dům, otočil se směrem na Horní Dunajovice a namířil si to přímo (přece nepůjdu obloukem po silnici a navíc ušetřím cca 2 km!) přes pole, lesíky až k Jevišovce, kde ovšem a to jsem nevěděl, chyběla lávka. Než bych se vracel na silnici k mostu a našlapal další km, svlékl si tenisky, rifle a ve slipech, bundě s rancem v rukou jsem brodil asi 70 cm hlubokou říčku. Jenomže dodnes nechápu, kde se ráno vzala na říční hrázi paní, usilovně šlapající do pedálů obstarožního kola. Překvapení nás obou bylo nelíčené! Jestli byl snad ve mně nějaký zbytkový alkohol ze včerejší degustace, tak se určitě nejenom usilovným pochodem, březnovou ledovou koupelí, ale šokem z nečekané dámské asistence zcela spotřeboval. Stále vidím paní, jak seskočila asi po sto metrech jízdy z kola, otočila se a s vytřeštěnýma očima mne nevěřícně pozorovala. Jo, co člověk neudělá pro příjemnou chvilku u dobrého vína...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4624x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5