O Víně

05.04.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Nejstarší výstava vín na Znojemsku

Takovým sloganem se mohou chlubit jenom vinaři z Tasovice, protože jejich výstava je již 38 v pořadí a druhá největší ve Znojemské vinařské podoblasti. V sobotu 10. března 2007 se sjížděli přátelé vín do kulturního domu v Hodonicích, kde výstavu tradičně již dlouhá léta organizuje Český zahrádkářský svaz. A protože tomu bude letos 50 let od založení jejich místní organizace o to víc byla výstava slavnostnější. Uskutečnila se za podpory Vinařského fondu ČR jako vzpomínka na nedožitých 90 let bývalého sklepmistra a vinaře Karla Sikory, který více jak 20 let šířil slávu tasovického vinařství a vín na nespočetných výstavách doma i v zahraničí. Malý medailonek se životopisem pana Sikory včetně několika dobových diplomů a uznání bylo vyvěšeno v předsálí kulturního domu.

Deset degustačních komisí mělo docela velkou práci ohodnotit 500 vzorků vín v 35 odrůdách několika desítek vinařů z Tasovic, Horních Dunajovice, Znojma, Lechovic, Jaroslavic, Božic, Havraníků Hodovnic, Práčí, Přímětic, Žerotic, Kuchařovi, Višňové, Vrbovce, Nového Šaldorfu, Sedlešovic, Dobšic, Těšetic, Dyjákoviček, Chvalovic, Hostěradic, Miroslavi, Sádku, Oblekovic, Načeratic, Hnízda, Hevlína, Želetic a z Hadresu v Rakousku. Jak je vidět, konkurence byla veliká z mnoha vinařských obcí Znojemské vinařské podoblasti.

Šampionem 38. ročníku Tasovické výstavy vín 2007 se stalo opravdu výtečné Rulandské šedé 2005 výběr z hroznů drobného vinaře Pavla Dohnala z Práčí, který v posledních několika málo létech velice zdatně konkuruje svými skvělými výsledky profesionálním vinařstvím.

Šampionem elitní kategorie vín (Erb Petra z Tasopvic) se stalo Rulandské šedé 2005 ledové víno ze Znovínu Znojmo a.s. Tradiční korunování za krále bílých a červených vín získal za bílá vína Petr Šrámek z Hodonic za Veltlínské zelené 2006 výběr z hroznů a za červená vína Jan Vašina z Tasovice za Blauburger 2006 barrique. Nejlepší váno ročníku 2006 byl vyhlášený Ryzlink rýnský 2006 výběr z hroznů Libora Novotného z Havraníků. Cenu starosty obce Tasovice za Chardonnay 2005 výběr z hroznů získal Josef Horáček z Tasovic a Cenu starosty obce Hodonice Znovín Znojmo a.s. za kolekci vín s průměrným hodnocením 1,56 bodu. Kvalita vín byla velice dobrá a při srovnání s loňským ročníkem na vyšší úrovni, sešlo se tu 274 vzorků vín v pozdních sběrech, výběrech z hroznů a ledových vín. Vinaři dávali opravdu to nejlepší z nejlepšího, co ve svém sklepě udělali. Největší zastoupení na výstavě mělo Veltlínské zelené se 68 vzorky, Ryzlink vlašský s 55 vzorky, Sauvignon se 44 vzorky, Müller-Thurgau se 30 vzorky, Zweigeltrebe s 24 vzorky, Svatovavřinecké a Chardonnay s 22 vzorky atd.
Tasovická výstava má dlouhou tradici, krásnou atmosféru a dobré jméno mezi vinaři v širokém okolí. To se potvrdilo i letos.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4023x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5