O Víně

11.12.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Ohlédnutí za putováním po sklepích Znovínu v roce 2006

A máme odpolední a večerní náročné Putování po archivních sklepích Znovínu Znojmo, a.s. opět za sebou. Tato tradiční, dobře zvolená a atraktivní akce se letos úspěšně propracovala již do devátého ročníku. My jsme tentokrát zvolili čtvrteční termín, navíc před státním svátkem s tím rizikem, že návštěvnost bude asi veliká. Stalo se - ve čtvrtek popojíždělo s putovníky celkem 13 autobusů (rekordně prý jezdilo 19 autobusů s 900 účastníky, celkem se zúčastnilo více jak 4 000 lidí)! Nepochybně příjemnou zajímavostí byl věk většiny putujících, který podle mého odhadu nepřekročil pětatřicítku. Velice perspektivní skupina příznivců. Na celkové hodnocení je asi přece jenom trochu brzy, ale pracovníci Znovínu budou jistě usilovně přemýšlet, jak dál. Nyní jsou asi vyčerpaní a unavení, ale jistě spokojení, jak zvládli ten úžasný nápor vínomilců. Další akce mají před sebou a nakonec příští putování bude jubilejní, desáté... V kuloárech jsme už slyšeli nějaké narážky či připomínky, že by se celková organizace měla asi upravit, trochu pozměnit. Je velice příjemné zjištění narůstajícího zájmu vínomilců z celé republiky, ale tisícové davy účastníků se podle mého názoru už dostávají na hranici únosnosti. Domnívám se, že pro pořadatele organizačně a do jisté míry i ekonomicky. Tato akce, která je zcela v režii organizátora, tedy zdarma pro všechny přihlášené účastníky předpokládá gentlemanskou dohodu, že si každý zakoupí nejméně 9 lahví vína, aby se kompenzovaly náklady a nakonec se dostavil i určitý zisk. Což je pochopitelné. Ovšem nejsem si jistý, že sem jezdí samí rození gentlemani (dámy prominou) a tak určitě není možné prosté vynásobení počtu účastníků minimálními 9 lahvemi a konstatovat výsledek. Určité změny by bylo zapotřebí. Moje připomínka nebude asi příliš populární mezi některými účastníky těchto akcí, ale možná určité „přitvrzení" například formou zaplacení poukázky na víno v určité hodnotě dopředu by nebylo na škodu. Ale to je věc, která mne zase až tolik netrápí a znovínští si to jistě nějak vyřeší... Protože propagace jejich vín, vinařství a celého regionu je nebývalá a výsledky se odráží ve zvýšeném zájmu o nejenom vína, ale o celé Znojemsko... A to je moc dobře. Jak se říká, každá mince má svůj rub a líc. Naštěstí zde převažuje dobře namazané marketingové soukolí, které je prospěšné oběma stranám.

Letošní putování jsme začali návštěvou mohutného sklepení Louckého kláštera, kde jsme přivítali příjemnou novinku v podobě degustování v sedě. Po prohlídce překvapivě menších zásob lahví něco kolem 350 000 ks - v minulých létech to bylo přes šest set tisíc, ale jak s jistým potěšením vysvětlil pan Zatloukal, je prostě „vyprodáno... Jinak zdejší kapacita je na milion uložených lahví. V nejširším sklepení byly vyrovnané masivní stoly a lavice, takže se poprvé ochutnávalo v sedě u stolu. Já to uvítal snad víc nežli mnozí ostatní, protože jsem mohl nejenom pohodlně psát, ale i odkládat skleničku a Olympus na stůl, takže manželka zde byla nečekaně bez práce a věnovala se jenom vlastnímu slastnému ochutnávání.

Náměstek pan Zatloukal společně s mistrem lahvovny panem Šmerdou, kteří se nám celé odpoledne věnovali, nabídl k ochutnání celkem 6 vzorků vín ročníku 2005 zařazené do Terroir Club. Letošní rok byl velmi příznivý pro vysokou cukernatost, Znovín má průměr 22,43 °NM, což je za poslední desetiletí nejvíce. A svými vzorky se docela vytáhli a my se hned zpočátku pořádně namlsali. Bohužel ale stále častěji plní vína do lahví 0,5 l za poměrně vyšší ceny. Jeden z důvodů prý je, že o vína například z Šobesu, ale i z jiných tratí je veliký zájem a takhle se dostane na více zájemců...

Ryzlink vlašský 2005 odrůdové jakostní, šarže č. 419, viniční trať Šobes, vinařská obec Podmolí. Analytické hodnoty: 12 % alkohol, 7,7 g/l cukr, kys. 5,8 g/l, 18,1g/l bezc. extrakt. Lehce minerální chuť svěží, ovocná s vanilkovými tóny v dochuti, velmi zajímavý. Je poprvé nabízený, archivace 6 - 9 let. Plnění v lahvi 0,5 l za 180,- Kč.

Chardonnay 2005 pozdní sběr, viniční trať Dolní vinohrady, vinařská obec Slup. Šarže č. 448. Analytické hodnoty: 12,1% alkohol, 12,7 g/l cukr, 7 g/l kys., 30 g/l bezc. extrakt. Velice dobré, mohutné, vyzrálé ovoce, vanilka, mandlové tóny, svěží. Archivační potenciál 8 - 12 let. Je poprvé v nabídce za cenu 150,- Kč.

Rulandské bílé 2005 pozdní sběr, Šobes, vinařská obec Podmolí. Šarže č. 450. Analytické hodnoty: 13 % alkohol, 5,7 g/l cukr, 5 g/l kys., 22,6 g/l bezc. extrakt., chybí máslovost i chlebovina, ale jsou mandlové, minerální, kořenné tóny, taková ta typická „šobesovinka", velmi dobré, perspektivní, archivace 9 - 12 let. Víno je poprvé v nabídce za cenu 260,- Kč. Získalo stříbrnou v Lublani.

Rulandské šedé 2005 výběr z bobulí z viniční trati Šobes, Podmolí. Šarže č. 457. Víno je poprvé v nabídce s cukernatostí 27 °NM hroznů při sběru. Nádherná medová vůně i v chuti, mohutné, výborné víno se zlatou medailí z mezinárodní soutěže Terravino v Izraeli 2006. Analytické hodnoty: 10 % alkoholu, 7,8 g/l cukr, 6,8 g/l kys., 24 g/l bezc. extrakt. Archivace asi 15 let. Cena je 290,- Kč.

Pálava 2005 výběr z hroznů z viniční trati Špičák („moje" oblíbená vinice odkud jsou tradičně skvělá vína a na kterou se zdálky dívám z okna pokoje) z Kyjovic. Šarže č. 408. Analytické hodnoty: 11,4 % alkohol, 7,1 g/l kys., 30 g/l cikr, 30 g/l bezc. extrakt. Krásná barva, výrazná vůně, lehké tramínové tóny v chuti, svěží, zavadlá růže, lehce kořenitá, medová chuť, krásné víno s perspektivou 10 let archivování. Pálava ze Špičáku snad nikdy nezklame.

Tramín červený 2005 výběr z bobulí, viniční trať Vinohrady, Dyjákovice. Šarže č. 485. Pěkný ovocitý s lehce botrytickým výrazem, trochu rozinky, medové tóny, přezrálé lesní jahody, květy růže, velice jemně kořenitý, moc dobrý. Analytické hodnoty: 12,9% alkohol, 49 g/l cukr, 6, 6 g/l kys., 26 g/l bezc. extrakt. Archivace 10 - 15 let. Cena 170,- Kč.

Loucký klášter - štukový sál
Po pěkných enologických zážitcích jsme parádním zadním točeným schodištěm vystoupali ze sklepních prostor do pověstných štukových sálů. Nádherně vyrovnané a upravené stoly s miskami sýrů byly milým překvapením pro ty návštěvníky, kteří zde nezažili loňskou sýrovou premiéru. Na jeden nesmělý dotaz, proč ochutnáváme sýry na putování po archivních sklepích, odpověděl zástupce Jaroměřické sýrárny. „No to je naprosto jednoznačné. Sýr a víno jsou nerozluční partneři stejně jako Znovín a Jaroměřické sýrárny - protože je vlastní stejný majitel." Za zasvěceného komentáře o výrobě sýrů a jejich hodnocení jsme ochutnali výborný Zámecký a Archivní sýr a poté Kastelán s pepřovým obalem a paprikovým obalem. A to vše dobře skloubené s dalšími vzorky vína.

Ryzlink rýnský 2005 odrůdové jakostní, šarže č. 401. Viniční trať Volné pole, Hostěradice. Cena 90,- Kč za 0,7 l.

Sylvánské zelené 2005 pozdní sběr, šarže č. 429. Viniční trať Vinná hora, Vrbovec. Svěží, ovocité s minerálními tóny, velmi dobrá víno. Cena 140,- Kč za 0,7 l.

Frankovka 2005 odrůdové jakostní, šarže č. 488. Viniční trať Stará hora, Havraníky. Nádherná barva, typická vůně, vyrovnané, moc dobré víno. Cena 90,- Kč za 0,7 l.

Rulandské modré 2003 výběr z hroznů, číslo šarře 283. Viniční trať U Kamenů, Strachotice. Pěkná vyzrálá tříslovina, harmonické s delší dochutí, moc dobré víno. Cena 150,- Kč za 0,5 l.

Na závěr sýrové půlhodinky jsme ochutnali nová Svatomartinská vína Müller-Thurgau z viniční trati Kamenný vrch z vinařské obce Tasovice a Svatovavřinecké z Volného pole v Hostěradicích a už jsme se přesouvali v lehce povznesené náladě (skupina našeho autobusu - ale asi i ostatních) a to jsme byli teprve v polovině putování, do Křížového sklepu v Přímětcích.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3947x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5