O Víně

17.10.2006 doc Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Allez à Ouest! 3. Morey-Saint-Denis

Vesnička Morey Saint Denis leží na jih od Dijonu při "slunečné silnici" N74, vklíněná mezi slavnější obce Gevrey-Chambertin a Chambolle Musigny, takže mnoho návštěvníků obec projede bez zastavení. Poté co nakoupili věhlasná červená z Chambertinu míří s nadšením za podobně renomovanými víny Chambolle Musigny. (I já těžko hledám mezi fotkami obrázky z Morey.) Zatímco v Gevrey sotva objevíte místní víno v ceně do 15 € a v Chambolle jsem na nákupy zatím rezignoval, napůl cesty mezi nimi v Morey-St.-Denis klidně nakoupíte lahev do 10 €.

Bohužel nejde toto šetřicí pravidlo uplatňovat rekurentně: když jsem druhý den v Nuits-Saint-Georges řekl šoférovi, aby odbočil na západ na Villars Fontaine a Meuilley, nalezli jsme v Meuilley jen jedno otevřené vinařství a nákup v něm byl spíš poděkováním za příjemné přijetí než projevem nadšení nad jejich víny.

Myslím, že název obce vznikl připojením jména místní nejslavnější vinice (Clos Saint Denis) k původnímu názvu Morey. (To je ostatně v Burgundsku častý jev, myslím, že podobně vznikla jména dalších vesnic, jako Puligny-Montrachet, Gevrey-Chambertin, Chambolle-Musigny nebo Sampigny-les-Maranges. Až se moravské vinohradnictví všeobecně zavede jako zdroj vynikajících vín světové kvality, poznáme to podle toho, že například znojemský městský úřad rozhodne o změně názvu na Znojmo u Šobesu :-)

I když jsme v Morey poctivě zastavili a nakoupili v prodejně místního vinařství, dnešní lahev jsme nakonec nalezli v Beaune. Výrobce, Les Caves des Hautes-Côtes, nemůžete přehlédnout. Přijedete-li do Beaune po dálnici a sjedete z ní, nemůžete minout obrovský hangár - dole najdete fotku z místa spolujezdce. Caves des Hautes-Côtes jsou družstvo, sdružující malé vinaře, zřejmě kvůli vylepšení vyjednávací pozice vůči velkým zákazníkům. Přijedete-li k jejich skladu-hangáru z boku, po výpadovce z Beaune, najdete maloobchodní prodejnu se zhruba 50 druhy vína v nabídce, a protože jste v Burgundsku, prodavač vám dá ochutnat z kteréhokoli z těchto vín, projevíte-li zájem. Většinu nabídky tvoří základní burgundská AOC Côtes-de-Beaune a Hautes-Côtes de Beaune, ale najdete tu za mírné ceny i jednotlivé apelace z Cote-de-Beaune i Cotes-de-Nuits.

Před časem jsem se v recenzi Château du Cray 2000 Appellation Montagny Premier Cru Contrôllée (AOC) pohoršoval nad tím, že český dovozce prodává jejich červené Hautes-Cotes-de Beane "Mont Battois" za 460,- Kč, při červnové návštěvě jsem je stále ještě našel v nabídce za cenu 5,90 € . (Záměrně nejmenuji dovozce, abych ho nenaštval, nechci, aby mě z příští degustace v domě U Závoje vyvedli. Jak rád bych se přitom dozvěděl, jestli dostávají z nákupní ceny rabat 30 % nebo 40 %!) Když jsem jako perličku během půlhodinového nákupu v Caves des Hautes Cotes přidal k lepšímu, že v Praze se „Mont Battois" prodává za  16 € , prodavač mi to neuvěřil - jen vrtěl hlavou a přesvědčoval mne, že to není možné.

Ale zpět k tekutým substancím: lahev je typická burgundská ze zeleného skla, s typickou (lacině působící) etiketou výrobce. Barva vína ve sklence je sytě rudá s šedavým podtónem, který signalizuje vyšší stáří vína. Vůně je švestková, s trochu štiplavým alkoholem. Chuť je zprvu jemně kyselá, s hebkými tříslovinami, až nasládlými. Sametově vláčné, harmonické, nepříliš jiskrné víno, spíš ohlazené dlouhým ležením v lahvi. V chuti se dají rozeznat švestky, borůvky a ostružiny, ale převládající dojem je sametová hebkost a harmonie. Jednotlivé složky chuti můžete hledat a nalézat, anebo se můžete spokojit s jejich přítomností a vychutnávat klidnou rovnováhu všech složek. Co víc mám od vína této cenové kategorie chtít?

Lahev stála 9,60 € a měl jsem jich koupit aspoň karton!

Dnešní text byl krátký, ale příští týden si to vynahradím: vezmu vás do Puligny na Oběd u Oliviera Leflaiva, při kterém ochutnáme kromě celkem obyčejného kuřecího řízku i devatero Leflaivových vín.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3338x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 10:47:31