O Víně

31.10.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Reprezentativní vinotéka Weinquartier v Retzu

Milovníci vín naší Znojemské vinařské podoblasti mají skvělou možnost při své návštěvě ve Znojmě a jeho okolí srovnat vína našich vinařů se špičkovými víny sousedního Weinviertelu. V nedalekém vinařském městečku Retzu byla na náměstí v polovině září 2006 otevřena nová opravdu reprezentativní vinotéka Weinquartier.

Podobné vinotéky této firmy propagující vína Weinviertelu jsou již otevřené v Bordeaux a ve Florencii. Ve městě je sice několik dobrých vinoték (například v hotelu Althof) s bohatě zastoupenými víny okolních vinařů, ale tato nová je bezesporu největší.

Netrpělivě vcházíme do ráje vína vchodem z náměstí. Hned u vchodu je velká prosklená skříň s nabídkou skvělých sklenic firmy Riedel, jejichž zakladatelé a předkové pocházejí z Čech. Obdivujeme roztodivné dekantační nádoby a nádherné sklenice na různá vína. Bohužel cena za jednu sklenici je značně vysoká, takže raději přecházíme kolem zajímavě vytvořených dekorací z vyrovnaných kartonů a lahví vinařství Puhr, jež je nositelem titulu „Vinař roku 2006". Tato tradiční prestižní soutěž se vyhlašuje každoročně během červnového „Týdne vína v Retzu".

I když je vedle na náměstí vinobraní v plném proudu, zde je kupodivu velice málo návštěvníků. Na náměstí zaplňující se návštěvníky je ve stáncích zastoupeno hodně místních vinařů se svými víny včetně nabídky Salonu rakouských vín z Weinviertelu, takže konkurence je veliká a návštěvníci asi dávají raději přednost ochutnávání vína na náměstí zalitém teplými slunečními paprsky. Nakonec vinobraní je jen jednou do roka, ale vinotéka tu bude otevřena každý den...

Snad jen v útulné restauraci s místními kulinářskými specialitami je jich o něco víc. Ale na prohlídku a klidné ochutnání v pěkném prostředí je to docela dobré. Dlouhé řady tmavých skříní s vyrovnanými lahvemi působí docela zajímavě a moc lákavě. U každé skříně s víny je na panelu fotografie vinaře, případně celé jeho rodiny a popsaná filosofie vinařství, vinice a další zajímavosti. Potom jsou už jenom vyrovnané lahve s víny a jejich cenami, případně reklamními prospekty jednotlivých vinařství.

K dispozici je přehledný katalog obsahující jméno vinařské obce, vinaře a jeho vína jež jsou momentálně ve vinotéce, ročník a cena. Za třetí řadou skříní je dlouhý chladící pult s otevřenými lahvemi všech nabízených vín. Zde si může každý návštěvník ochutnat za 1 € libovolný vzorek vína a potom se rozhodnout, zda si koupí láhev či hned celý karton nebo i více. Cena vín se pohybuje od nejlacinějšího za 3,5 po 20 €, ovšem většinou je cena mezi 5 - 10 €. Zatím co jsem fotografoval a prohlížel zajímavé etikety a také pomalu váhavě vybíral, jaké víno ochutnám, Marcela už držela sklenici s nádherně temně rudým vínem v ruce. Na otázku, co že si to nechala nalít, bezelstně odpověděla: „Támhle z té lahve s tou moc pěknou vinětou a zajímavým názvem Camez". Nechal jsem si také nalít a dlouho vychutnával skvělé cuvée Camez (Zweigelt+Merlot+Cabernet Sauvignon) známého úspěšného vinaře pana Hofbauera z Unterretzbachu. Víno mělo úžasnou vůni i chuť, alkoholické - 14,5 % alkoholu, extraktivní, plné s velice dlouhou dochutí. Opravdu vynikající! Napoprvé vybrala manželka moc dobře. Při pohledu do katalogu zjišťuji, že je to jedno z nejdražších vín právě za 20 €. Zajímavé je, že hodně vinařů nabízí červené cuvée jehož cena patří k těm nejvyšším. Ovšem pokud jsou tak skvělá jako toto, tak se tomu nedivím. Vedle baru jsou pohodlná křesla s malými stolky usazujeme se a vychutnáváme si v pohodě a klidu velice dobré vzorky. Usměvavá děvčata, která obsluhují a doplňují lahve, na požádání vychrlí spoustu zajímavých informací o víně, které právě ochutnáváme i o vinařích. Z 28 vinařských vesnic či městeček Weinviertelu je zde zastoupeno 50 vinařů s více jak 250 druhy vín všech přívlastků a odrůd pěstovaných v Rakousku a zejména ve Weinviertelu. Tato čísla nejsou ale konečná a postupně se prý bude vinotéka zaplňovat novými a novými víny od dalších vinařů.

I když je katalog vín neprodejný, jedna z dívek mi ho s úsměvem věnovala. Byl to od ní docela dobrý tah. Doma si ho pořádně prostuduji a příště půjdeme najisto. Ještě že v Retzu, kousek od náměstí, bydlí syn s rodinou a máme kde přespat. Ochutnali jsme ještě několik moc dobrých vín s pevnou vírou a přesvědčením, že se sem do vinotéky Weinquartier na Hauptplatz 4 - 5 budeme asi dost často vracet.

P.S. Od vinobraní jsme ta už byli několikrát... a všem doporučuji, přátelé...

Uvádím kontakt na webové stránky, které nemají ještě v plném provozu, ale snad se brzy dočkáme: www.weinquartier.at.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4060x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 09:57:58