O Víně

12.10.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Tradice Hroznové kozy ve Znojmě

Víno je spojeno s půdou, potem, tvrdou prací, uměním vinařů a vinohrady stejně, jako s vinařskými zvyky a tradicemi našich předků, které vznikly za staletí pěstování révy. Mnohé či většina z nich byla zapomenuta, nebo někdy i záměrně z různých důvodů potlačena do zapomnění... Nejinak tomu bylo bohužel i u nás na Znojemsku.

Pradávnou tradicí prý byla víra rolníků, že bůh úrody na sebe bere různé zvířecí podoby. Po sklizni byl zesláblý, zestárlý a proto jej museli zabít, aby se na jaře zrodil opět v nové síle a svěžesti. Dionýsovi staří Řekové obětovávali kozla s tvrzením, že tak trestají škody ve vinicích. Hroznová koza ručí za úrodu ve vinicích, dobrou sklizeň, počasí atd. odměňuje dobré hospodáře, trestá lenochy. Tato legenda i tradice se udržovala na různých místech v Evropě až do 19. století, i když její původní smysl už snad nikdo neznal.

Návštěvníci pravidelných vinařských akcí Znovínu nebo turisté, kteří zavítali do vinařského centra v Louckém klášteře ve Znojmě si možná povšimli mimo různých exponátů a ochutnávání vína, jednoho nápisu na dveřích ve vinařské expozici v prvním poschodí - Salonek Hroznové kozy.

Je to veřejnosti přístupná místnost členů Spolku přátel Hroznové kozy, který vznikl v roce 2004 na základě starého obnoveného vinařského zvyku na Znojemsku a v přilehlé oblasti Rakouska. Tradice vznikla na základě pověstí z vinařské obce Vrbovec, které zapsal vrbovecký rodák Hans Zuckriegel, žijící ve Vídni a předal duchovnímu otci obnovené tradice Jiřímu Svobodovi ze Znojma. V salonku se návštěvník může dočíst spoustu zajímavostí o této zajímavé vinařské legendě. A také si může vyfotografovat vyzdobeného dřevěného aktéra slavností - Hroznovou kozu.

Spolek si vytknul řadu témat související s propagací vinařství na Znojemsku, vyhledávání starých materiálů, obohacovat kulturní povědomí ve vztahu ke krajině a regionu.

Když jsme se v neděli odpoledne vraceli z Retzu, bylo teplo, krásný slunný den a kolem starého dřevěného lisu v Novém Šaldorfu bylo nějak veselo. Víc jak dvě stovky lidí v dobových krojích, s demižonky, vozíky se soudky a samozřejmě s dřevěným Hroznovým kozlem na nosítkách. Ze Znojma společně šli do vinohradu na Kraví hoře a odtud k lisu, aby uzavřeli vinice. Celá veselá společnost potom přešla do vinařské stodoly u Stehlíků, kde se zpívalo, hrálo a pilo víno až do pozdních hodin...

Zájemci a milovníci tradic se mohou akcí spolku kdykoliv zúčastnit. Nikdy nechybí legrace, vinařské písničky, hudba, slušná dávka recese a samozřejmě i dobré víno. Tradice Hroznové kozy se neváže jen na jedinou událost, ale je rozložena na různé svátky během roku. Hroznový kozel se do vinohradu vypouští poslední sobotu v dubnu, hotařská přísaha a zavírání vinohradů v prvním celém týdnu v září, předávání Hroznového kozla je druhou sobotu v říjnu a hotařská koleda vždy první pátek v novém roce.

Bližší informace najdete na stránkách www.daniz.cz, www.znojmocity.cz nebo na stránkách www.znovin.cz. Spolek má své stránky www.hroznovakoza.cz, ale patrně pro přílišné studium staré tradice, členské radování a popíjení vína zapomínají ke své škodě stránky aktualizovat.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5428x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 12:16:41