O Víně

06.10.2006 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Kam s láhvemi? Stojan na víno vlastníma rukama

Každý milovník a sběratel vína se časem musí potýkat s nedostatkem místa pro skladování svých miláčků. Dnes se netradičně podíváme kutilskýma očima na vlastní výrobu stojanu.

Tento článek bude zaměřen zejména pro vyznavače vína - kutily amatéry, takže „nezruční","obouruč-leví" a neschopní práce, nechť se poohlédnou po jiné, méně pracné recenzi :-)

Dost legrace - začíná dřina. Jako určitě každý z nás jsem při narůstání počtu lahví musel řešit neodkladný problém s výběrem vhodného místa pro uskladnění svých hromadících se lahví vína. Bydlím v panelovém domě, byt 2+1, což je značně nevyhovující a omezující prostor pro nějakou rozměrnější vinotéku. Ze začátku jsem se spokojil s naší jedinou ledničkou, která samozřejmě není určena jen pro víno, ale také pro poněkud „méně významné" potraviny. Dnes lednička praská ve švech a kapacita max. osmi lahví také není kdovíjak oslňující. Dalším místem, které padlo za oběť mému průzkumu byl sklep našeho paneláku. Určitě se každému z Vás objeví na tváři úsměv. Vždyť, co chcete vykouzlit na prostoru 2 x 1,5 metru, kde je navíc celoročně teplota okolo 20 °C a plno harampádí kolem, že? Tento prostor nám po vinařské stránce slouží pouze jen jako „příruční" pro červená vína k rychlé spotřebě a to kapacitou 5 lahví v malém stojánku.

Vypadá to jako prekérní situace, ale zdání klame. Ještě že mám tolerantní a hodnou tchýni, která má také smysl pro víno a šikovného zručného švagra, který si rozumí se dřevem. Bydlí v domě s velkou zahradou a také jakýmsi sklípkem, vybudovaným pod úrovní země, téměř ideální teplotou, kde v zimě nemrzne. Takže prostor bychom měli, ale kam budeme vína skladovat? Samozřejmě Vás napadne návštěva příslušného obchodu či supermarketu a za patřičný peníz koupit stojanů, kolik chcete. Já jsem však již od počátku pomýšlel na výrobu vlastního stojanu, kde nebudu omezen velikostí, rozměry a počty lahví. Domluvil jsem se tedy s výše zmíněným švagrem, slovo dalo slovo a pustili jsme se do výroby. A výsledek? To musíte posoudit z přiložených fotografií. Já jsem však velmi spokojený, neboť mám radost z dobře vykonané práce a mé víno leží ve stojanu, který není jen tak ledajaký, ale je více osobní. A pokud jste také trochu kutilové a jste více „zapálení" pro vlastní výrobky, tak se vám může hodit následující postup doplněný i výrobním výkresem na konci recenze.

Stojan má rozměry 1700 x 800 mm, kapacitu 60 lahví a je vhodný zejména pro láhve o objemu 0,75 l. Výroba nám zabrala přibližně jedno sobotní odpoledne a využili jsme při ní běžné domácí nářadí a spojovací materiál, ale také méně přístupné stroje, které doma nemá každý. Ale pokud se případně obrátíte na stolařství, nebo dřevovýrobu ve vašem okolí, určitě vám rádi vyjdou vstříc. Použili jsme staré prkna, desky a trámky, které měl švagr v zásobě. Ty byly následně opracovány protahovací hoblovkou na příslušnou sílu a nařezány na stolařské pile. Následně jsem si vyrobil plechovou šablonu pro výřezy na dno láhve pro celou zadní stěnu stojanu. Tyto výřezy byly vyříznuty ručně elektrickou vyřezávací pilkou.

Přední příčky byly ponechány širší, vyvrtali jsme do nich předem naznačené otvory dle výkresu a poté všechny zařízli, aby prošlo hrdlo láhve. Vyrobili jsme sloupky a poté vše kompletovali běžnými vruty a AKU šroubovákem. Nejprve přední příčky na přední nohy, poté zadní příčky na zadní a nakonec obě poloviny k sobě. A stojan byl hotov!

Dle doporučení J. je NUTNÉ stojan ŘÁDNĚ PŘICHYTIT KE ZDI, protože hrozí vyvrácení celého stojanu! Také je možno použít bambusové rolety, které se prodávají právě v šířkách 800 a 1000 mm. Na metrový či libovolný stojan je třeba výkres upravit, ale to již jistě zvládnete sami. Doporučuji také stojan nalakovat, nebo namořit dle vlastního uvážení a neusazovat na holou zem, ale podložit, nebo vyrobit nožky, jako ochrana proti hnilobě a plísni.

Závěrem je třeba říci, že každý se musí rozhodnout sám, zda si stojan zakoupí v obchodě a má ho téměř bez práce, nebo přistoupí k vlastní výrobě. Každá volba má své pro a proti. Koupí stojanu si ušetříme čas a námahu při celkem pracné výrobě. Při vlastní práci si užijeme hodně legrace, zdokonalíme se v řemeslu, nelenošíme jen tak doma při hezkém počasí, volíme vlastní rozměry stojanu, ale hlavně máme radost z vlastní, dobře vykonané práce! Přeji Vám hodně radosti a zdaru při kutilských pokusech!

Shrnutí údajů:
Kapacita: 60 lahví
Spotřeba času: cca 7 hodin dle možností a přípravy
Spotřeba energie: značná
Použitý materiál: dřevo, vruty, lak
Použité nářadí: pila, hoblovka, vrtačka, šroubovák, metr, tužka, smirkový papír, (schopný pomocník, dobré nervy, jídlo, kafe)
Případným zájemcům jsme ochoten zaslat soubor formátu DWG (AutoCAD) s výkresem stojanu.

Poznámka: Autor nenese jakoukoliv zodpovědnost za následky úrazu při používání tohoto návodu k výrobě.

Počet příspěvků v diskuzi: 8  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 11790x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 13:07:05