O Víně

31.08.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Ze zákulisí hodnocení  mezinárodní soutěže - IV. Znojemské galerie veltlínů

Zákulisí vlastního hodnocení vín, které předchází každé vinařské soutěži jež budou později seřazená do přehledných katalogů, vyhlášení vítězů a oceněná diplomy a různými tituly, většina vínomilů nepozná. Tak jako vše je dílem organizačního umění a určitého vypětí menšího či většího počtu obětavých lidí, mající celou soutěž na starosti. Prvního srpna letošního roku jsem měl díky ing. Jaromíru Čepičkovi, předsedovi Sdružení znojemských vinařů jednoho z organizátorů společně se Znovínem a VOC Znojmo, od něhož jsem dostal pozvání se takového soutěžního hodnocení zúčastnit. Samozřejmě jako nestranný pozorovatel a nenápadný zástupce našeho portálu ovine.cz. Velice jsem to uvítal, protože jsem se dva dny předtím vrátil z třítýdenního pobytu v jižním Tunisku, vyprahlý, žíznivý a silně abstinující... Jen tak na okraj, je až překvapující a příjemné poslouchat, kolik lidí sleduje a čte naše příspěvky a recenze.

Ve Znojmě se tento den totiž konalo neveřejné odborné hodnocení vín jedné z nejrozšířenějších odrůd - Veltlínského zeleného pro mezinárodní přehlídku nazvanou IV. Znojemská galerie veltlínů 2006, která bude veřejnosti otevřena 1. září 2006 v Louckém klášteře.

Jak při tiskové konferenci řekl ing. Vajčner: „Odrůda Veltlínské zelené je typickou nejvíce rozšířenou odrůdou na Moravě, v Rakousku, Slovensku a částečně i v Maďarsku. Nikde jinde se nepěstuje. Z této typicky středoevropské odrůdy se specifickou chutí a vůní se dají vyrobit různé typy a stupně odrůdových vín lišících se ročníkem, stupněm vyzrálosti a cukernatostí. Vyrábí se jakostní vína i pozdní sběry, výběry z hroznů, bobulové výběry, ale také vína slámová a ledová. Navíc se vína liší podle jednotlivých viničních tratí, užité technologie a vlivem samotného vinaře. Proto chceme i marketingově Veltlínské zelené více propagovat mezi veřejností."

Pozvánku s přihláškou a se statutem výstavy jsme otiskli i na našem portále. O půl desáté dopoledně byla v salonku Hroznové kozy v Louckém klášteře zahájena krátká tisková konference za přítomnosti několika zástupců médií (Rovnost, MF Dnes, Znojemsko, O víně, Vinný sklep, ČT Brno atd.) Řídil ji pan Marek Matula, ale spoustu tištěných materiálů i slovních informací nám sdělil ředitel Znovínu pan ing. Pavel Vajčner a zejména pan ing. Jaromír Čepička, CSc.

Vína hodnotili členové ve dvou komisích (7 a 8 členné) ve složení 2 sommeliérů z Rakouska (dipl. ing. Pollak, K. Binder), 3 ze Slovenska (M. Handzuš, M. Závracký atd.), 1 z Austrálie (Nick Buttler) a ostatní z ČR (B. Černý, R. Stávek, L. Nazarčuk, M. Valihrach atd. ) Do soutěže přihlásilo 35 výrobců z Rakouska, Slovenska a od nás celkem 74 vzorků Veltlínského zeleného.

Zatím co jsme dostávali informace o vlastní soutěži i problémech vinařů v ČR, vedle v sále se scházeli sommeliéři, pobíhali zaměstnanci Znovínu a řada lidí, majících na starosti spoustu věcí, prostě aby vše dobře klaplo... Určité napětí i nervozita vzrůstala. V 10 hodin v sále Galerie oficiálně zahájil hodnocení prof. Vilém Kraus, ing. Čepička a ing. Vajčner za účasti celého vedení Znovínu včetně majitele pana ing. Paláta a starosty Znojma ing. Balíka. Přivítali všechny aktéry hodnocení a už se naléval první, nultý vzorek na srovnání chuti, při němž jsme mohli fotografovat, jak se nám zlíbilo, ale potom se už všichni pánové pustili do práce. Vůbec vstřícnost organizátorů k novinářům byla opravdu veliká.

V malém improvizovaném výpočetním středisku, které bylo vedle v galerii zapisoval veškerá hodnocení do počítače ing. Matula (Znovín) společně s panem Chaloupeckým, jež tu zastupoval jednoho z organizátorů VOC Znojmo. Milým překvapením nejenom pro mne, ale i ostatní bylo, že do salonku dočasného stanoviště novinářů obsluhující donášeli láhve se zbylými vzorky vín a my mohli, jak řekl ing. Vajčner, podle libosti ochutnávat také. Jenomže sommeliéři hodnotili samozřejmě anonymní vzorky stobodovým systémem, kdežto my si mohli vybírat konkrétní víno z lahví s etiketami a bez jakéhokoliv systému, snad jenom podle výrobců, přívlastků, ročníků atd. Velice příjemné...

O přestávce, která byla asi po čtyřiceti hodnocených vzorcích se sommeliéři odreagovávali v chodbě galerie různým občerstvením a přátelskými rozpravami, ale novináři se doslova vrhli na pana Buttlera aby s ním udělali rozhovor. Je to velice zkušený asi pětačtyřicetiletý australský odborník jež získal zkušenosti v Chile, Argentině, Jižní Africe i v Evropě kde pracoval jako „Flying Winemaker", vinařský ředitel britské firmy Bottle Green a majitelem vinařské firmy Rutherglen v jižní Austrálii. Ve Znojmě nebyl poprvé. Víc o něm je možné se dočíst na www.znovin.cz. A jak jsem si všimnul, stále usměvavý, příjemný chlapík velice chválil naše vína.

Po 14 hodině bylo v sále vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií a celkový šampion. Ve spěchu jsem si jenom poznamenal výrobce na vizitky, ale podrobné oficiální výsledky soutěže jsou od 5. srpna 2006 na www.znovin.cz a www.daniz.cz a pochopitelně v tištěném katalogu, který bude k dispozici všem návštěvníkům IV. Znojemské galerie veltlínů 2006 v sobotu 1. září.

Neoficiální výsledky v kategoriích:
Kategorie I. - vzorek č. 22, 89,5 bodů - Vinařství Mikulica, Velké Pavlovice
Kategorie II. - vzorek č. 57, 90 bodů - Weingut Scholzwein, Unterdinsbach, Rakousko
Kategorie III. - vzorek č. 70, 87,5 bodů - Znovín Znojmo a.s.
Kategorie IV. - vzorek č. 76, 90 bodů - Znovín Znojmo a.s.

Podle mého názoru bude letošní výstava jistě zdařilá především kvalitou vzorků vín Veltlínského zeleného zastoupeného v soutěži. Je jenom na návštěvnících, aby v září přijeli do Znojma a přechutnali nejenom vítězná vína, ale i ostatní vzorky a předpokládám, že litovat jistě nikdo nebude.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4165x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 13:42:21