O Víně

22.04.2006 Tomáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Můj sklípek, moje vína, moje plíseň

V roce 2003 jsem měl možnost obsadit sklípek nedaleko Prahy, pod domem jednoho kamaráda. Sklípek byl vykopaný ve skále a zatopený vodou. Dříve se používal na uskladnění ovoce a bylo v něm zabudované čerpadlo. Prostor jsme tedy vyklidili a vyčistili. Bylo nutné postavit nějaké regály. Jako řešení jsem zvolil dubové regály na míru postavené. Nechal jsem si nařezat materiál a dal se do stavby. Dnes vím, že to bylo špatné řešení pro tento prostor. Jak je patrné z fotografií, na dřevě začala růst houba. Hnusná bílá veliká houba. Začalo to na podzim minulého roku a trvá to dodnes.

Podle mě to je nějaká "dřevomorka". Některé láhve do ní zarostly, i když po vysíření se nic nestalo. Větracím otvorem proniká nepatrně světla - tam kde je světlo, tam houba roste. V tmavém koutě je ta plíseň tmavá a jen několik milimetrů vysoká.

Teplota ve sklepě se pohybuje v rozmez 8 - 16° C a vlhkost je stálých 100 %. Vlhkost je zhouba pro etikety, hlavně ty papírové ze Znovínu. Po dvou letech se rozpadají a jsou nečitelné. Tento problém jsem vyřešil nápisy tužkou na sklo, každou láhev mám na dně popsanou. Etiketu odlepím dříve než víno uskladním, nebo ji oželím. Nově jsem zkusil etiketu přelepit průhlednou lepenkou, ale vypadá to docela neesteticky. To je daleko přitažlivější zašlá, oplesnivělá láhev. Dělá to dojem mezi přáteli a před samotnou konzumací se vše umyje pod kohoutkem.

S čím si dělám hlavu je odolnost uzávěru. Téměř ve 100 % se jedná o korek. Zatím jsem se nesetkal s vadnou láhví. Ale u vín ze Znovína se při otvírání špunt maličko protáčí. Plíseň pod kapslemi na zátkách neroste, ani na pohled nevypadají, že by vlhkostí trpěly. Ale obávám se, aby plíseň nenapadla korek a neinfikovala víno. Vím, že není problém skladovat vína i s korkem pod vodou, ale zde je prostředí jiné, než je pod vodou.

Posledním lahvím ukládaným do sklepa zalévám zátky voskem. Čas ukáže, zda je to alespoň dočasné řešení při ukládání lahví v ne zcela ideálních podmínkách. Rekonstrukce sklípku je možná, ale je to hodně práce a výsledek není zaručený. Tuto otázku bych zde nechtěl otevírat, mohla by to být samotná kapitola o stavbě vinných sklepů, jejich typech a účelech.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7106x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 12:44:57