O Víně

17.04.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Duel měsíce března (Rulandské modré)

V nedávné době se zde na portále rozběhla diskuse o odrůdě Rulandské modré, ozvalo se i spousta hlasů, které byly pro to, aby se tato odrůda oficiálně a po právu nazývala Pinot noir. Tedy tak, jak je to běžné a logické. Velmi rád bych všechny čtenáře mého dnešního duelu požádal, zda by mi e-mailem poslali svůj názor. Je to velmi jednoduché, do předmětu e-mailu prosím napište buď „Pinot noir ANO" nebo „Pinot noir NE". Toto hlasování nic nezmění, nicméně uvidíme, v jakém poměru je celkový názor čtenářů.

Dnes se ve velmi spravedlivém boji utkává Pinot noir 2003 výběr z hroznů z Lobkowiczckého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem proti vínu stejné odrůdy, stejného ročníku a přívlastku z Vinných sklepů Valtice. Velmi mě udivil fakt, že není na etiketě českého vína uvedena ani viniční trať a dokonce ani vinařská obec. Proč? Nechápu, ale to nic. Víno moravské pochází z obce Úvaly (trať U lípy). Toto víno se pyšní titulem Salon vín a Zlatou medailí z Valtických vinných trhů.

Obě vína jsou nalahvována v půllitrové láhvi, obě mají pro mě velmi přitažlivý design. Korek je jednoznačně lepší u vína z moravského velkopodniku. U obou vín zaujme nádherná červená barva, na odrůdu Rulandské modré až překvapivě vysoká. Rozhodně si netroufám tvrdit, že bych právě podle barvy tato dvě vína rozeznal.

Mám-li začít porovnáváním vůní a chutí, hned na začátku se nevyhnu vyřknutí konečného soudu a ten zní vcelku přesvědčivě ve prospěch vína z Roudnice nad Labem. Vinné sklepy Valtice sice vytvořili víno nevšední, kvalitní, lehké, pitelné a poctivé, ne však bohužil jiskřivé, osobité, zajímavé, po polknutí přesvědčivé. Je až příliš jednotvárné, tenké až útlé ve vůni i chuti. Musím však připomenout, že v porovnání s jeho dnešním skvělým přemožitelem z Roudnice. Kdybychom toto moravské víno pili samostatně, nechalo by v nás velmi příjemný dojem. I já si myslím, že se k němu ještě vrátím. Nejsem přesvědčen, že se v něm schovává potenciál zrání na deset let (jak uvádí výrobce), nemá se podle mě kam posunout, velmi bych ho v současném stavu doporučil zájemcům o kvalitní lehké červené víno, ve kterém na o své síle nebude přesvědčovat vášnivá tříslovinka.

Víno z Roudnice má dle mého naopak vše co má víno mít. Nádhernou širokou odrůdově typickou vůni, přesvědčivou strukturovanou chuť s delikátní tříslovinou a velmi dlouhým závěrem. Doporučuji, velmi, velmi doporučuji milovníkům této skvělé odrůdy.

Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem ***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil (Cena 220,- Kč ve vinotéce).
Vinné sklepy Valtice **** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil (cena 250,- Kč ve vinotéce).

Zpětně mě mrzí, že jsem jako soupeře tomuto vínu nevybral nadmíru povedený a mnohými z nás prochutnané Rulandské modré 2003 výběr z hroznů ze Znovínu, jež je rovněž zabydlený v půllitrové lahvi (obec Strachotice - trať u Kamenů). Snad někdy příště.

Dosud jsme tu měli dva duely, ve kterých nastoupila moravská vína proti českým. Morava zatím ukázala pěknou adjustáž a kvalitní korky. V tom co bylo důležité, tedy v tom co se skrývalo uvnitř lahve, prozatím vždy zvítězila vína z oblasti Čechy, což je dle oficiálního dokumentu o vinařství České republiky, pouze zanedbatelná část domácího vinařství...

V květnovém duelu se opět vrátíme k vínům bílým, zápolit o mou přízeň tentokrát bude Morava s Moravou, podoblast Velkopavlovická proti podoblastí Znojemské. Bude se jednat o klání dvou pozdních sběrů ročníku 2002 odrůdy Ryzlink rýnský. Velmi známá Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice na souboj vyzve velmi známého výrobce Vinné sklepy Lechovice.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3271x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 13:02:12