O Víně

01.04.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Krutá zima a její dopad na sklizeň

Jistě jste se již setkali s nářky našich vinařů, že letošní zima kraluje velice dlouho a krutě. Vyskytly se obavy, že tento nápor přírody přestojí jen málokterý vinohrad a letošní kruté mrazy zničily většinu, ne-li celou úrodu v ČR. Proti plašení zimy v mnoha případech nepomáhají žádná pletiva, plynová děla či stará dobrá brokovnička s upilovaným laufem.

A s tím souvisí věc, které si všiml kolega Petr na svých častých cestách za hranice. Bylo mu podivné, že když se vrací domů čím dál tím blíže k hraničnímu přechodu, míjí neměnné dlouhé kolony nákladních cisteren, čekajících na odbavení. Tento úkaz nám byl také velice podivný, tak jsme s kolegou J. nabourali počítač Ministerstva zemědělství a vyšlo to najevo! To má prý již připraven jakýsi katastrofický scénář s krycím jménem "Plán B pro případ, že se potvrdí zimní ztráty na vinicích. V tajnosti obeslali vinařské megakorporace v Rumunsku, Albánii a Čině, aby poslaly to nejlepší. Ty již nedočkavě vyslaly plné cisterny k nám. Bohužel ale ještě de facto nevíme, jak to s tou úrodou u nás vypadá, tak se ministerstvo zaleklo a odbavování kamiónů zastavilo, než se potvrdí krizový scénář.

Nám to samozřejmě nedalo a protože máme strach o zdraví našeho lidu, podnikli jsme tajnou výpravu a provrtali jednu cisternu - pod článkem je foto, jak v nočních hodinách podnikáme tuto výpravu. Povšimněte si zejména apartní výbavičky Petra a tmavého oblečku J. přepadových komand. Hadičkou jsme si pak do OIV skleničky nechali nakapat 1 dcl a provedli naši standardní recenzi. Zjistili jsme, že jde o víno vzniklé druhým vypláchnutím ocelových tanků, pak zahuštěných esencemi a třtinovým cukrem, do toho zamíchali dubové a akátové piliny a víno je deklarováno jako G.S.R. Barique (Gran Shit Reserva).

Při cestě zpět jsme si všimli, že jsou navrtané další a další cisterny a nejen že nasávají normální lidé, ale i řada našich výrobců "stáčí" víno do svých sudů pomocí kilometrových hadic, natažených tajně od kamiónů přímo do sklípků. Nevíme sice proč, ale zejména dvě velké tlusté hadice mířily na Valtice a Znojmo. To se potom budou dovozci divit, až jim pustí zelenou, že naši vinaři nemají s letošní sklizní starosti... Takže letos jak vidno víno jistě bude, snad jen obezřetněji přistupujte k těm G.S.R. deklaracím.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3263x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 13:44:34