O Víně

27.03.2003 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Ledovky z úrody 2002

Několik statistických údajů.

Citujeme z Hospodářských novin:

Ledového vína, které se hodí jako aperitiv, bude letos více Exkluzivního nápoje vyrobeného z hroznů sklizených při teplotě nejméně šest stupňů pod nulou, letos dodají moravští vinaři na trh více než loni. Větší zájem o sladké víno, které odborníci doporučují podávat jako aperitiv nebo k dezertům a jehož cena za dvoudecilitrovou láhev dosahuje 480 korun, potvrzují také prodejci a majitelé vinoték.
Výrobě ledového vína letos navíc prospěly vysoké mrazy v polovině prosince - cukernatost vymačkané šťávy ze zmrzlých hroznů totiž dosáhla až čtyřiceti procent. U běžného vína bývá přitom za výbornou hodnotu považována cukernatost zhruba jen poloviční.
Tuzemské ledové víno se většinou vyváží do anglicky mluvících zemí, kde je tento nápoj velmi oblíbený. Vzhledem ke klimatickým podmínkám je výroba ledového vína kromě České republiky doménou také Německa, Rakouska, Slovinska a Kanady.
Asi osm tisíc litrů ledového vína vyrobí letos největší tuzemský výrobce lahvových odrůdových vín Znovín Znojmo se sídlem v Šatově. A to z odrůd Veltlínské zelené a Chardonnay. Letos si vinaři mnou ruce spokojeností, protože loňská úroda hroznů vhodných k výrobě ledového vína byla výrazně nižší. "Tuzemské ledové víno je kvalitní a rozhodně může uspět i na evropských trzích," řekl Milan Prchal z Vinotéky Rex v Brně s poukazem na fakt, že loňský Znovínský ledový veltlín získal letos na světové výstavě vín Vinality bronzovou medaili ve své kategorii. V uplynulých letech dodal Znovín na tuzemský i zahraniční trh zhruba dva tisíce lahví ledového vína.
Ledové víno produkuje v Česku dvacet výrobců, mnozí z nich také sídlí na jihu Moravy. U sedmi hektarů vinic nechala hrozny zmrznout například firma Réva plus Rakvice. Je to více než loni, kdy společnost vyrobila jen téměř pět tisíc litrů ledového vína.
Naopak například Vinné sklepy Valtice, podnik s největší výměrou vinic v tuzemsku, loni sklidil zmrzlé hrozny ze 4,5 hektaru a letos ledové víno vůbec nevyrábí. Technologové totiž nepovažovali kvalitu hroznů za vhodnou. "Musel bych nechat hlídat vinice proti zlodějům, navíc najímat v prosinci sběrače. To se spíš vyplatí pro velké společnosti nebo vinaře, kteří se na ledové víno specializují," prohlásil vinař Michal Petlák z Hodonína.
Zákazníci kupují ledové víno v tuzemsku zejména jako dárek. "Je o něj větší zájem než v minulých letech, ale zatím je pro většinu zákazníků drahé. Kupují ho především znalci," uvedla Karla Mlýnková z Vinotéky M v Brně.
Podíl druhů vína prodávaného v Česku v posledních 5 letech:
stolní: 20 až 50 procent
jakostní: 45 až 75 procent
s přívlastkem (slámové, ledové, pozdní sběr) - 1 až 6 procent

Znovín Znojmo:
Výroba vína celkem: 47 736 hektolitrů (rok 2001)
Výroba ledového vína: 8000 litrů (odhad rok 2002)
Loňský sběr hroznů na ledové víno: 6 tun
Letošní sběr hroznů: 49 tun
Pramen: Znovín Znojmo

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2955x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.01.2010 15:40:19