O Víně

27.03.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Duel měsíce února (Rulandské bílé)

V únoru jsem se dostal k anonymnímu hodnocení odrůdy Rulandské bílé - výběr z hroznů - ročník 2003. Prvním zúčastněným bylo víno ze Školního statku v Mělníku (obec Mělník - trať Neuberk), jako soupeř k němu byla vybrána údajná vlajková loď z produkce vinařství Spielberg (obec Žarošice - trať Klášovky). Od druhého zmiňovaného vinařství jsem až dosud nic neochutnal, byl jsem tedy velmi natěšený na premiéru.

Adjustáž Spielbergu je v pravdě pokrokovější než u českého vína, láhev má stejný lehce kónický tvar jako nová generace lahví z Mikrosu (uskladnění mi na rozdíl od některých, jak jsem mohl sledovat v diskusi, nedělá potíž). Monolitický korek je vysoce kvalitní, opět na vyšší úrovní než u vína z Čech, navíc ještě o 5 mm delší. Jenže tím Spielberg končí své vedení a v tom důležitém, o co nám všem jde především, totiž v barvě, vůni a chuti ztrácí... Víno je až příliš „namydlené", chce se zalíbit, ale nejde mu to. Dle mého pomalu ale jistě končí svůj život, působí naležele a unaveně a již nyní je na svém vrcholu, který řekněme si upřímně, není příliš vysoký. Jsou zde náznaky přezrálého ovoce, opravdu hodně přezrálého, ale jaksi v ne příliš harmonické formě, která mi nesedí. Najdou se však jistě jazýčky, kterým padne do noty.

Česká rulanda se naopak může pyšnit svým stále svěžím mladým dojmem, vzrušující středně intenzivní vůní a širokou intenzivní čerstvou chutí, kde jsou (!) příjemné kyselinky, které spolu s komfortním pevným tělem dotváří zajímavý a dostatečně dlouhý závěr. Trať Neuberk znovu vydala víno, které stojí za to, je odrůdově typické, příznačné pro terroir oblasti Čechy a má před sebou slibně dlouhý potenciál k archivaci. Obě vína mají vcelku vysoký alkohol (kolem 14 % obj.) a ani v jednom z vinařských sklepů se ho tentokrát nepodařilo dokonale sladit s celkovou harmonií vína, ale to už opět mluvíme o tom, že se jedná o téměř paušální problém ročníku 2003.

Spielberg - *** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil (Cena 230,- Kč ve vinotéce)
Školní statek Mělník - **** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil (Cena 210,- Kč ve vinotéce)

V příštím duelu se setkáme s odrůdou Rulandské modré. Meče proti sobě zkříží opět výběry z hroznů ročníku 2003, tentokrát půllitrovka z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem ze známé a vynikající polohy Sovice proti půllitrovce z Vinných sklepů Valtice, která se pyšní titulem Salon vín a Zlatou medailí z Valtických vinných trhů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3288x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 13:58:13