O Víně

10.04.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vykulené oči aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v březnu 2006

Zajímá Vás, na která vína jsem kulil oči s obdivem a na která s odporem? Jste potom na správné webové adrese, čtete totiž řádky recenze, která si tentokrát říká Vykulené oči aneb pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v měsíci březnu.

Vinice Brodské stráně na rozdíl od předloňska úrodu vydala a Vinné sklepy Valtice přicházejí se Sauvignonem 2004 pozdním sběrem (obec Brod nad Dyjí). Víno není kromě restaurací a obchodního řetězce Makro nikde k sehnání, do standardního ceníku nebylo zařazeno. V soutěži Makro roku získalo vynikající ohodnocení a bylo velmi chváleno. Já se musím k pochvalným slovům přidat, víno je opravdu výborné, je to krásný Sauvignon, který je plnohodnotným nástupcem nuladvojky. Konečně zde není nadpřirozený, ale přirozený obsah alkoholu (12,9 % obj.) a mám z vína nevídanou radost. Valtičtí Sauvignony umí, z Brodských strání byl vyroben mimořádný z ročníku 2002, stejně pak v roce 2001(!) a nyní tu máme 2004. Příjemně voňavou, zdravě kopřivově laděnou vůni doplňují tóny černého rybízu, víno samo vklouzává do krku, samo vám otvírá ústa, abyste se znovu napili... Toto je typ Sauvignonu, který mi nadmíru sedí a dávám mu velkou budoucnost v archivu (10 až 15 let). I když je dražší, vynaložené peníze Vám vrátí v nadmíru příjemném senzorickém zážitku. (Cena 210,- Kč v prodejní síti Makro)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Kdybych dopředu věděl, jaká Frankovka 2004 odrůdové jakostní od Tomáše Čačíka je, nikdy bych ji neotevřel. A říkám to proto, že teď už je bohužel vypitá a další láhev nemám. Tento vinař svá vína nenechává zatřiďovat, nepolepuje své láhve etiketami, neprodává je. Vyrábí je s velkým nadhledem jemu vlastním a tahle Frankovka (po tom co jsem dopil poslední doušek, po doždímání lahve... a nakonec i korku), se mu, jak zjišťuji, moc povedla. Víno je čisté, barva rubínově červená a ohnivá, vůně široká, komplexní, harmonická, intenzivní, nevtíravá, jemná. Chuť pak umocňuje vše dosud popsané. Tříslovinka, hedvábnost, plnost, nadýchané kávové tóny, velké spektrum vjemů zakončených dlouhou dochutí. Víno, které člověku udělá radost pro to, jaké samo o sobě je, víno které mě nadmíru dobře naladilo... Tuším, že se v něm skrývá i velký potenciál k archivaci a že by mě velmi oslovilo i za 5 až 7 let. Tato Frankovka mě opravdu nenechala klidným, nedalo mi to a požádal jsem Tomáše Čačíka o několik informací. Myslím, že jsou zajímavé, pojďme se na ně podívat. Cukernatost moštu byla 21,2° NM. Ruční sběr proběhl 28.10.2004 v obci Kobylí na viniční trati U skalky (vinařova vlastní vinice o výměře 0,58 ha, z toho 0,28 ha je původní vinice z roku 1956 z níž pochází právě toto víno). Předtím dne 18.10. přišel mráz, proto nejsou na keřích žádné listy. Vedení na vinici je rýnsko-hesenské, spon 1,6 x 1 m. Vinice je mulčována slámou, výška kmínku jen 50 cm, listová plocha maximální, částečné odlistění proběhlo v červenci a v září, probírka hroznů nebyla provedena. Ještě pár slov ke zpracování hroznů. Po týdenní fermentaci v dubové kádi za pravidelného namáčení matolinového klobouku a vylisování, žilo víno v dubovém sudu starém 60 let. Malolaktická fermentace byla provedena, víno bylo čiřeno suchým vaječným bílkem a lahvováno v březnu 2005.
***** neprodejné víno

Již delší dobu jsem toužil ochutnat polosuchý Sauvignon 2004 výběr z hroznů (obec Perná - trať Zadní purmice) z Mikrosu. Z této trati je produkována právě pouze odrůda Sauvignon a údajně se jedná o polohu špičkovou. Jak už jsem se zmínil, víno je polosuché a to pro tentokrát musím považovat za jistý nedostatek, který mu ubírá na celkovém hodnocení jednu hvězdičku. I přes lákavý obsah kyselin (7,2 g/l) je pro mé chuťové buňky méně komplexní než jiná vína podobných parametrů. Dle mého názoru je velká škoda, že právě toto víno nebylo vyrobeno jako suché, o třeba 7 g/l zbytkového cukru méně by udělalo své a já bych si pomlaskával mnohem víc! Tento Sauvignon je zlatou střední cestou mezi kopřivou a broskví, nic takového zde podle mě nenajdeme, to co je pro něj myslím charakteristické je zralý angrešt. Vína bych v jeden večer nevypil mnoho, pro delší popíjení bych si zvolil jiné. Je nicméně dalším důkazem toho, jak Mikros umí udržet vysoko nasazenou laťku u svých vín a to je jedna z příčin, která toto vinařství staví na vrchol domací produkce. Velmi vřele toto víno doporučuji něžnému pohlaví, určitě zachutná. Já však raději než po tomto kousku z Mikrosu příště raději s určitostí sáhnu po výše popisovaném suchém Sauvignonu z Vinných sklepů Valtice. (Cena 210,- Kč ve vinotéce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Nedávno se na našem portálu vznášely otázky ohledně kvality vín ze Šobesu a jejich archivovatelnosti či vhodnosti k archivaci. Mám nyní velmi dobrou zprávu pro majitele Rulandského šedého 2000 výběru z hroznů, který je rozhodně velkou vizitkou firmy Znovín Znojmo. Víno je po pěti letech elegantní, šaramantní dámou, která mě uchvátila. Tuto odrůdu neprochutnávám příliš často, možná že rovněž proto, že si mi kvalita těchto vín nikdy moc moc nezdála. Nedostatek kyselin, přílišná voňavost a nadýchanost rovněž není zrovna to, co by mě dokázalo okouzlit. Víno této odrůdy také asi umí vyrobit jen málokdo... Že by Žernosecké vinařství? Nemáte někdo zkušenost? Výjimku jsem v posledních letech našel pouze ve výběru z hroznů ročníku 2002 od firmy Trpělka&Oulehla, který byl jiný než ostatní vína této odrůdy. Teď konečně přišla zajímavá záležitost druhá - tento Šobes. Víno je na vrcholu lahvové zralosti, doporučuji vypít do tří let, nestihnete-li, tak po této době už ponechat navždy zavřeno jako raritu. Je zde neskutečný bezcukerný extrakt ve výši 30,9 g/l! Zcela se shodnu se znovínským konstatováním (v přehledu stavu nazrálosti stáhnutelného ze znovínského webu), že je víno máselné! Opravdu je, je to naleželé, urovnané, harmonické, zlaté máslíčko, které bravůrně rychle mizí z lahve. Ještě zde píší, že cítí vyšší alkohol a jistou hořčinku... Nic z toho jsem však nezaregistroval, takže se nyní dostávám do situace, kdy se snažím Znovín přesvědčit o tom, že je jejich víno lepší, než sami píší... :-) Nevídaná situace. Ale někomu určitý typ hořčinky vyhovuje, mě někdy taky. Škoda, že to byla má poslední láhev, závidím každému, kdo ji vlastní. Kdyby se našel někdo hodný...? Beztak jich někdo máte 50 kousků v šatovském boxu a do těch tří let je nestihnete vypít :-) tak můj mail znáte:-). (cena 300,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvaltitě, víno bych si znovu koupil.

To, že Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. nabízí ve svém sortimentu i vína, která jsou cenově dostupná prakticky každému a dostávají se svou cenou za některé pozdní sběry o 40,- Kč níže než vína přívlastková ze Znovínu či Vinných sklepů Valtice, je dnes už zcela zřejmé. Navíc je zde dlužno dodat, že se tato levnější vína svým konkurentům kvalitnou minimálně rovnají. Příkladem budiž Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr (trať Daniel), Müller-Thurgau 2004 pozdní sběr (trať Ořechová hora), Sylvánské zelené 2004 pozdní sběr (trať Goldhamer) či dnešní Ryzlink vlašský 2004 pozdní sběr (obec Perná - trať Levá klentnická). Kdo chce odrůdu Ryzlink vlašský sám pro sebe teprve objevit a nechce za první láhev vynaložit příliš velkou částku, je to velmi povedený odrůdově typický suchý vlašák z Mikulovska, jak má být. Nebojte se vyzkoušet, myslím, že vás u tohoto vína osloví pitelnost, lehkost a zároveň harmonické tělo s typickými minerálními prvky vápenitého terroiru Pálavy včetně čitelného rukopisu zdejších sklepmistrů. Potenciál zrání 3 až 5 let. (Cena 109,- Kč ve vinotéce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Na oslavu narození mé dcerky Elenky jsem si chtěl v jednom klidném zasněženém březnovém večeru popovídat s někým výjimečným, nejlépe tekutým. Popadl jsem lahvičku slámového Sauvignonu 2003 z Vinařství Málek Popice (obec Popice - trať Svidrunk), pustil si Šostakovičovu „Leningradskou" a kochal se při pohledu na Michelangelova „Davida" životem. Nezapomenutelný okamžik spojený s nádherným pocitem „zrození"... Přemýšlím teď, který z vjemů (samozřejmě kromě životních pocitů z narození dcery) na mě udělal větší dojem. Sluch to nebyl, 7. symfonie jsem přímo v koncertní síni slyšel několikrát, žádná nahrávka tento zážitek nenahradí. David i když fantasticky popsán a vyobrazen, byl jen na kuse papíru, na osobní setkání se teprve těším, zval mě už několikrát :-). Vítězí tedy čich a chuť. Byl jsem uchvácen a sám sebe jsem chválil, jak jsem zvolil správně. Víno zlatavé barvy a široké medové vůně, v chuti opět delikátní med, směs oříšků nejrůznějších druhů, nekonečná škála různých chuťových tónů, snad nekonečná dochuť. Dalo by se kousat jako turecký med. Měl jsem již možnost ochutnat ledová a slámová vína ze Znovínu, Mikrosu, ZD Sedlec, vinařství Marcinčák či Patrie Kobylí, tento Sauvignon však tyto delikatesy překonává. Vínem měsíce se nestává jen proto, že tento typ vín beru vskutku jako specialitu, jež není určena k běžným příležitostem. (Cena 500,- Kč ve vinotéce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Ocenění Makro víno roku 2005 získal Ryzlink rýnský 2004 pozdní sběr z Moravína (obec Mikulov - trať Pod Svatým kopečkem), já jsem ho prochutnával již po několikáté. Víno jsem si pro jeho vysoké kvality, odrůdovou typičnost a vysoký potenciál zrání vložil do archivu, kde se dle mého soudu naleží do nádherných poloh. Už jsem ho lehce nastínil v Pohledu otevřenýma očima na společnost Moravíno Valtice s.r.o. Je ramenaté, je řízné, při navonění a po polknutí zároveň působí harmonicky, ušlechtile. Je tvořeno pikantní kyselinou, je poctivě vyrobené a takových vín si musím cenit. Těm, kdo mají rádi Ryzlinky rýnské, velmi doporučuji a to i vzhledem k příznivé ceně. (Cena 160,- Kč v obchodním řetezci Makro)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Frankovka 2003 pozdní sběr ze Šlechtitelská stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích se může pyšnit skvělým ohodnocením na loňském Vinexu, byl jsem velmi zvědavý, zda se má velká očekávání naplní. U vína jsme provedli řádné provzdušění, téměř dvě a půl hodiny se vzpamatovávalo v karafě. Teprve poté se dostalo na pospas očím, nosu a chuťovým buňkám. Víno bylo od samého začátku příjemné. Vysoká rubínová barva, radost pohledět a zatočit sklenkou, vůně dýchala ovocitým plným nádechem, dávala tušit, že bude následovat mohutná, hustá chuť. Ta vskutku přišla. Skvělá vyváženost alkoholu, extraktu, kyselin a příjemně drhnoucích tříslovin. Zkrátka Frankovka z Moravy, jakou ji mám uloženou v hlavě. Celkový dojem z tohoto vína je vynikající. I při jeho současných kvalitách byla škoda, že bylo otevřeno už teď, je velkým příslibem pro dlouholeté ležení na lahvi. Jeho kvalita se bude zvyšovat, stejně tak jako cena. Jak už je u červených vín "šlechtitelky" zvykem, povedená záležitost ve všech směrech. Škoda že to byla má poslední láhev. (Cena 200,- Kč ve vinotéce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Shrnutí měsíce března:
Víno měsíce: Rulandské šedé 2000 výběr z hroznů (obec Podmolí - trať Šobes) - Znovín Znojmo a.s.
Zklamání měsíce: -
Nejhorší víno měsíce v poměru kvalita/cena: -
Překvapení měsíce: Frankovka 2004 odrůdové jakostní (obec Kobylí - trať U skalky) - Tomáš Čačík

S jakými víny se setkáme v Pohledu otevřenýma očima na vína degustovaná v měsíci dubnu?

Kerner 2003 výběr z hroznů - Školní statek Mělník
Ryzlink rýnský 2004 odrůdové jakostní - Žernosecké vinařství
Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.
Modrý Portugal 2004 pozdní sběr - Moravíno Valtice (Champion Vinum juvenale 2004)
Pálava 2002 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.
Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
Sylvánské zelené 1999 archivní - Patria Kobylí
Rulandské bílé 2004 výběr z bobulí (botrytický sběr) - Vinné sklepy Valtice a.s.
Chardonnay 2002 výběr z bobulí - Vinařství Mikrosvín Mikulov

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3830x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 13:20:37