O Víně

12.02.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Proběhla výstava zahraničních vín - Argentina, Austrálie, Brazílie, Bulharsko a Chile

Proč v upoutávce uvádím, že bychom si je třeba nekoupili? Třeba kvůli někdy vyšší ceně, třeba protože tyto značky neznáme a nemáme k nim důvěru, nebo prostě proto, že nemůžeme koupit a vypít úplně všechno... :-)

Tedy minulou neděli ráno, potkávaje spoustu lidí, kráčíme s kolegou po náměstí v Hradišťu, jsouce naladěni na jižanské chutě: "Člověče, tam bude ale dost lidu..."
"To ani ne, protože tihle lidi jdou do kostela na ranní mši...!"
No, snad nám bude odpuštěno, připomeneme si tu ranní pokoru výsledkem prvního Ježíšova zázraku, kdy proměnil vodu ve víno... :-) Snad za nás pan farář Dujka ztratí slovo :-), místo akce Reduta je krásně opravená a má s kostelem společnou zeď.

Dnešní "košt" pořádá opět místní aktivní vinotéka Vinárius ve spolupráci s Klubem kultury UH. U vchodu dostáváme velice pěkný program, OIV skleničku a objednávkový ceník. Ve velkém sále jsou připraveny stoly, kde se každá země představuje prostřednictvím českých dovozců (někteří přijeli osobně) svých vín. V okolních malých sálech pak průběžně probíhá během výstavy bližší prezentace a debata o jednotlivých zemích, regionech a vínech.

Jak popsat ta atypická a někdy i zvláštní vína, s nimiž jsem se na akci setkal? Zkusím to krátkým komentářem ke každé představené zemi a k vínům, která mne zaujala.

** Argentina
- pátý největší výrobce vína na světě, mají zde celkem 400 tisíc ha vinic
- vývoz vín začal až v 90. letech, do té doby vypili celou produkci sami Argentinci
- centrum vinařství je v Mendoze, město na vyprahlé náhorní rovině pod Andami
- réva zde plodí běžně i ve výškách 1´400 m n.m. (= jako hřebeny Krkonoš), někde i ve výšce 2´400 m n.m.
- nejznámější používané odrůdy: Malbec, Cabernet Sauvignon, Merlot, Barbera, Syrah z modrých a Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc jako nejrozšířenější odrůdy bílé
- kromě červeného Malbecu je místní specialitou i bílá odrůda Torrontes
- v Argentině je zakázáno přislazovat mošty a každá zásilka určená na export, je kontrolována analyticky i senzoricky

Z 12-ti představených vín (ne, neochutnal jsem vše) mě asi nejvíc zaujal titul Don David - Cabernet Sauvignon Reserva - oblast Salta, údolí Cafayate, severní Argentina. Nejméně 10 měsíců barrique, 13,9 % alkoholu. Pod značkou výrobce Michel Torino byla sedmička k mání za 271,- Kč. Uvidíte-li víno ve vinotéce, nebojte se ho koupit.

** Austrálie
- plocha vinohradů zde činí 105 tisíc ha, každý rok přibyde asi 10 tisíc ha
- Austrálie nemá apelační systém determinující původ vína, je však zakázáno přicukrovat mošty
- kromě tradičních odrůd jsou zde pěstovány např. Shiraz, Sémillon, Ruby Cabernet, Verdelho
- nejznámější region země je Barossa Valley, dále Padthway a Coonawarra

Ze 13-ti představených vín mi zachutnal Shiraz 2002, Tyrrells Wines, New South Wales, Hunter Valley, 14,5 %. Víno leží 8 - 15 měsíců v barikových sudech, údajně lze archivovat 4-5 let. Po všech těch kořeněných Cabernetech byl tento "Syrah" vítanou a velmi dobrou změnou. Cena 374,- Kč je vyšší, ale úměrná kvalitě.

** Brazílie
Kdo jste si za slovem "Brazílie" ještě donedávna představovali jen sambu, karnevaly a obří Sao Paolo, rychle změňte názor.
- plocha vinic je asi 70 tisíc ha, většinou je osázena americkými veleplodnými hybridy, jsou zde však i vinařství, nabízející vína "evropského stylu"
- nejvíce vinic leží zcela na jihu země, v nejchladnější oblasti Rio Grande do Sul
- z našeho hlediska je specialitou mezi odrůdami modrý Tannat

Představeno bylo 9 položek, nemohl jsem neochutnat skvělý, voňavý a přirozeně slaďoučký Miolo Late Harvest 2004 - Moscato Canelli, 14,02 % - psali jsme o něm dokonce celý článek a to zde. Cena se na trhu pohybuje okolo 200,- Kč / 0,5 l ale milujete-li cukroušky (Anaxiene), je to dobrý tip. Chutnal mi i jemný Volpi - Merlot 2004 ze sklepu "Salton", cena 348,- Kč je ale asi tak už lehce za hranou... Nejvíc mne ale zaujalo víno z odrůdy Tannat - Don Laurino 2002. Jde o víno červené, velmi specifické vůně a chuti a i když tuto odrůdu Brazilci údajně spíš podhodnocují a cena sedmičky přesáhla 500,- Kč, jednomu kousku jsem si přeci jen neodolal a brzy si o něm napíšeme recenzi.

** Bulharsko
- historie výroby vína sahá až do antickýcth dob, kdy území osídlili Thrákové
- na dobu asi 500 let zde bylo vinařství utlumeno, díky turecké muslimské nadvládě
- dnešní plocha je asi 180 tisíc ha vinic, vyrobí se 1,8 mil. hl vína, zbytek hroznů jsou odrůdy stolní
- Bulharsko má 5 vinohradnických oblastí, ty se rozdělují na podoblasti a okresy
- existuje zde 119 označení původu (apelací)
- typické místní odrůdy jsou Mavrud, Melnik, Gamza, Aligoté plus ty, které známe: Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon, Chardonnay atd.

K těmto vínům podal dovozce v katalogu nejméně informací. Z 15 nabídnutých vín jsem ochutnal odrůdu Melnik „Uniqato" 2003 ze severní oblasti Podunajská nížina (Dunavska ravnina), 13,5 %, výrobce Damianitza Winery - bylo dobré, hutné. Ovšem cena 483,- Kč staví víno do kategorie, kde je těžká konkurence vín italských, francouzských a mnoha dalších z „nového světa"... Zajímavým vínem se mi jevilo taky Antique Tracia 2000 z odrůdy Merlot, 12,5 % alkoholu, z jižní oblasti Tracia, výrobce Pamidovo Winery. Cítil jsem v něm jasnou sladkou petržel, za 268,- Kč by mohla být ta láhev zajímavým zážitkem - ovšem na výstavě byla jiná, např. chilská nebo argentinská vína, která se mi přeci jen zdála být senzoricky atraktivnější.

** Chile
- škůdce mšička révokaz, který na přelomu 19. a 20. století zničil téměř všechny evropské vinohrady, se do Chile nedostal a tak jsou dodnes v Chile (stejně jako např. na Kypru) původní klony „pravokořenných" tradičních evropských odrůd révy vinné
- kromě známých odrůd se zachovala i původní francouzská odrůda Carmènere
- plocha vinic je dnes 132 tisíc ha, většinou poblíž pobřeží Tichého oceánu
- nejvýznamější ze 7 vinařských oblastí je Central Valley (Centrální údolí) s údolím Maipo Valley: chladné a deštivé zimy, horká a suchá léta, rozdíly mezi dnem a nocí jsou zde až 20° C

Z celkem 17-ti vzorků jsem ochutnal mj. skvělý Gewürtztraminer - Sauvignon 2004 „Late Harvest" 14 %, právě z oblasti Maipo Valley, výrobce Viña Tarapacá. Půllitrovka tohoto přirozeně sladkého a zajímavě kořeněného vína za 210,- Kč stojí za zkoušku. Zlákalo mne i cuvée Cabernet-Carmènere 2002 „Viña Mar" Special Reserva 13 % oblast Casablanca Valley. Bylo výborné, za 238,- Kč je zde podle mne lepší poměr cena : výkon, než u některých vín bulharských (o nichž se právě tento poměr uvádí jako jejich přednost).
Zkusil jsem i onu klasickou starou francouzskou odrůdu Carmènere ve víně Carmen Clasic 2002 13,86 % z oblasti Rapel Valley, výrobce Viña Carmen. Opět zajímavě kořeněné, ale příjemné víno se znatelnými stopami hladkého černého bez a angreštu. Cena 285,- Kč, která mj. zahrnuje i dopravu přes půl světa je opět dobrá za to, co víno nabízí.

Co dodat na závěr?
Akce svou úrovní a odpovědnou přípravou převýšila nejméně o jednu třídu lokální košty tak, jak jsme na ně zvyklí. Úroveň představených vín byla poměrně dost dobrá, celkový počet 66 kusů asi 2x převyšoval individuální schopnost člověka vzorky vnímat. Mě osobně nejvíce oslovily značky z Chile a také z Argentiny.
Opravdu jsem měl pocit, že nejde jen o to na akci vydělat, ale také nabídnout něco nám. Vložené tance byly vítaným zpestřením. Prostředí bylo vybráno velmi dobré. Na akci se sešli místní VIP, po úvodní chladnější fázi přišla „volná zábava", nebo řekli bychom „banda se baví" :-)
Jediné co bych k akci měl a co organizátoři mohou asi jen těžko ovlivnit, je úroveň chování a oblečení návštěvníků. Vytahaný svetr a jeté džíny asi nebude to pravé oblečení na nedělní společenskou akci. Tak snad se někteří experti příště chytnou za nos a pochopí to.
Úplně nakonec jedna dobrá zpráva - získal jsem prakticky všechny prázdné láhve, které po akci zbyly! Takže po překonání odporu manželky jsou nyní v garáži a postupně z nich zachrajňuji cenné a zajímavé etikety pro naši databázi :-) Je jich asi 200...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3539x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 14:51:13