O Víně

13.03.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Valentýnské oči aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v únoru 2006

Mojí únorovou lovestory k vodně-alkoholickým roztokům začneme u průšvihu měsíce ledna, Sylvánského zeleného 2003 výběru z hroznů z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem (obec Vetlá - trať Sovice). Vyměněná láhev byla již pořádku, co jsem v ní tedy našel? Rovnou řeknu, že je to víno o třídu horší, než byl Ryzlink rýnský stejného výrobce, ročníku i přívlastku. Sice je líbivé v barvě a zajímavé a slibující ve vůni, chuť však není příliš komplexní a je negativně poznamenána až příliš štiplavým alkoholem (15 % obj.). Vínu nic nepřidává ani fakt, že v něm těžko najdeme kyselinu. Když se to dá vše dohromady, nevidím důvod, proč by mělo být toto víno tak senzačně drahé. (cena 220,- Kč ve vinotéce - láhev 0,5 l)
*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Další víno ročníku 2003 ve výběru z hroznů už na tom bylo o slušný kus lépe. Kvalita atraktivně ale neskutečně neprakticky zabaleného Sauvignonu z Vinařství Pavlov (obec Dolní Věstonice - trať U tří panen) mě příjemně potěšila už více než před rokem, k vínu jsem se následkem toho vrátil znovu a nyní o něm s potěšením píšu. Víno s nepatrným příjemným zbytkovým cukrem je jako nadýchaná peřinka, která Vám zvedne náladu, rozveselí oči a zpříjemní večer. Pěkná záležitost, kterou mohu obdivovatelům polosuchých vín vřele doporučit. Ideální ke spotřebě do dvou let. (cena 200,- Kč ve vinotéce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Já si nemůžu pomoci, ale tenhle Ryzlink rýnský je velmi levný a velmi dobrý. Pochází z produkce Vinných sklepů Valtice, je z ročníku 2003 a pyšní se predikátem pozdní sběr (obec Jevišovka - trať Stará hora). Je o dost lepší než o dost dražší výběr z hroznů 2003 stejného výrobce (obec Novosedly - trať Růžová hora). Má v sobě dostatek síly a potenciálu k dalšímu zrání, má v sobě jiskru, která z něho dělá nevšední víno, má v sobě kouzlo, které Vám říká o polknutí dalšího doušku. Prodává se i běžně v Hypernově a nemějme mu to za zlé. Když chce někdo kvalitní víno za fajn cenu, toto budiž návodem, jak si ho dopřát. (Cena 115,- Kč v běžné prodejní síti).
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Kdybych v měsíci únoru neměl víno z Mikrosu nevyšlo by v tomto měsíci slunce (tenhle slogan by se dal prodat, nemyslíte?:-)) ) a proto je tu Ryzlink rýnský 2004 výběr z hroznů (obec Mikulov - trať Za cihelnou). Pěl jsem o něm písně už ve své reportáži z degustace v pražské vinotéce Zlatý had. Víno začíná sbírat různá ocenění, kromě diplomu na Vinexu je to zařazení do Salonu vín 2005/2006. Leckdo by jistě koukal, co všechno se v tomto víně nachází... Byl by to tak dlouhý seznam, že by se nevešel ani do jedné velké recenze... a to je velká vizitka tohoto velkého vína. (cena 200,- Kč ve vinotéce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Archivní řada vín společnosti Patria Kobylí mi vždycky svou kvalitou imponovala, na Tramín červený 1997 jakostní /archivní/ (obec Kobylí - trať neuvedena) jsem si brousil zuby dlouho. Víno mě nezklamalo a byl jsem jím přímo nadšen. Je v úžasné fyzické kondici, má vše co má tramín mít a je nevtíravé a perfektně se pije. Zcela senzační je vůně, jejíž intenzita, mohutnost a harmonie mě dostala. Vše pak pokračuje v plné zakulacené chuti, která je široká, vrtošivá, po devíti letech svěží a živá. Závěr je dlouhý, pěkný, trochu však myslím, že přeci jen ne až tak dokonale uhlazený. Ve výsledku se ale i tak jedná o nejpovedenější (a navíc do nádherné polohy nazrálý) suchý Tramín červený, jaký jsem kdy pil a tajně doufám, že ho v Kobylí nemají málo a že bude co nejdéle k sehnání. Víno se chlubí zlatou medailí z přiznám se pro mě neznámé soutěže Forum Moravium, další již velmi známou vizitkou je však čerstvé zařazení do Salonu vín 2005/2006. (cena 230,- Kč ve vinotéce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Věřte nebo ne, slunce v únoru nevyšlo jen jednou, nyní se přede mnou chtěl z produkce Mikrosu blýsknout Muškát moravský 2004 pozdní sběr (obec Dobré Pole - trať Daniel) . Nikdy před tím jsem z produkce Mikrosu muškát nepil, o to víc jsem byl zvědavý, jak to dopadne. Dopadlo to ale dobře, vždyť pravděpodobnost, že se bude jednat o víno nepovedené, byla již předem velmi malá. Jééé, to víno nádherně voní a není to vůně obyčejná, je několika slovy řečeno líbivě muškátová. Co víc chtít? Prostě nádherná jemná květina. Chuť je lehounká jako vánek, příjemná, lahodná, nevtíravá... dochuť středně dlouhá, přeci jen však malinko nepřesvědčivá s trochou rezervy v harmonii. Nic to však nezmění na velmi dobrém dojmu z tohoto vína. Myslím, že bude pěkně vypadat po několika letech lenošení v archivu. K tomuto muškátu se stoprocentně ještě vrátím, nicméně měl-li bych si vybrat mezi tím z Vinařství Málek (viz Pohled otevřenýma očima na vína negustovaná v měsíci prosinec) a tímto, nakonec bych zvolil Popice a trať Svidrunk. (cena 150,- Kč ve vinotéce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Červených vín si dopřávám velmi málo a když už se tak stane, přeji si, aby celkově vyzněla například tak, jako toto Svatovavřinecké 2004 pozdní sběr (obec Popice - trať Svidrunk) od Vinařství Málek Popice. Víno není žádným lehkým vánkem ani tělnatým obrem, je zkrátka tak akorát. Sluší mu parfém, kterým se vystrojilo - středně intenzivní pěkně nadýchaná vůně, sluší mu šaty, kterými se odělo - přesvědčivá červená barva, na kterou je příjemné se dívat, sluší mu chuť, kterou se vyzbrojilo - plná, komplexní, strukturovaná s jemnou tříslovinou. Víno by myslím bylo zajímavé i po několika letech ležení na lahvi. A ještě poznámka k „vybavenosti" lahve. Jsem si jistý, že by ji mohla závidět leckterá větší firma, jen se sami podívejte na etiketu. (cena 180,- Kč ve vinotéce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Nevím už po kolikáté jsem se doslova kochal klenotem, který se jmenuje Ryzlink vlašský 2002 výběr z hroznů (obec Březí - trať Liščí vrch) z Mikrosu. Toto víno (stejně jako dvojče stejného ročníku z Železné) je sice ověnčeno neskutečným množstvím ocenění, vůbec to ale není třeba k tomu, abyste sami zjistili, že se jedná o mimořádnou záležitost. Nemá vůbec význam popisovat jeho barvu, vůni a chuť. Ani specialista na duše, F. M. Dostojevskij, by jeho charakter nedokázal popsat a navždy by raději nechal psaní a jen by se jím opájel. Jedná se o bonbónek mého archivu, který si budu ještě dlouhá léta vychutnávat. Potenciál se v něm skrývá obrovský. Pamatuji se, že víno před dvěma lety začínalo na ceně 189,- Kč, nyní ho Mikros ve svém ceníku nabízí za 320,- Kč a na to, jak je toto víno výjimečné, je to cena nízká. Ryzlink vlašský pro nejvýznamnější oslavy, víno ke kterému se nesluší cokoliv konzumovat, víno které degustátoři na vinařských soutěžích tajně polykají. (Cena 320,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Tento Sauvignon nesoucí na etiketě titulek „Víno z Kobylí" není z Kobylí ale ze Sedlece (trať Nad Nesytem). Je z ročníku 2004 druhým vínem (po Sylvánském zeleném), které jsem měl možnost z produkce Patrie Kobylí ochutnat. Nechci to zakřiknout, dva zdegustované vzorky jsou příliš málo na to, aby bylo možno provést nějaký platný soud, nicméně obě dvě vína na mě působí zcela odlišným (příjemným), dojmem než ta z ročníku 2002 a 2003 a těším se na prochutnávání dalších. Tuším, že by to mohlo být lepší a lepší. Tento Sauvignon je perfektně technologicky zvládnutý, barvička je mladá, průzračná, světle zelenkavá, víno je úžasně čiré. Vůně je lákavá, mladá a svěží a sama osobě dává vědět, že bude následovat suchá chuť s šťavnatou kyselinou. Víno je tak trošku kopřiváček ve vůni i chuti, nepůsobí to však rušivě, jeho celkové vyznění je jemné, lehké, pitelné. Mnohým z Vás by myslím moc chutnal, doporučuji ho zkusit. Mimochodem všimli jste si, že je Patria Kobylí firmou, která prakticky vůbec (pominu-li vína slámová a ledová) nevyrábí vína se zbytkovým cukrem, ani nepatrným... Nikdy jsem se nesetkal s vínem polosuchým či polosladkým a přitom si myslím, že je zde skupina vínomilců, které prostě tento typ vín chutná. S tou pěkňoučkou kyselinkou, která vína ze „čtyřek" mají, by se myslím jednalo o zajímavé záležitosti. Vždyť tam nemusí být 20 g/l cukru, k určitému jinému typu harmonie by se dalo dospět i s třeba 7 g/l zbytkového cukru... No nic, jen můj názor pro zpestření sortimentu. (Cena 150,- Kč ve vinotéce)
*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Shrnutí měsíce únor:
Víno měsíce: Ryzlink vlašský 2002 výběr z hroznů (obec Březí - trať Liščí vrch) - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
Zklamání měsíce: Sylvánské zelené 2003 výběr z hroznů (obec Vetlá - trať Sovice) - Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem
Nejhorší víno měsíce v poměru kvalita/cena: Sylvánské zelené 2003 výběr z hroznů (obec Vetlá - trať Sovice) - Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem
Překvapení měsíce: Tramín červený 1997 jakostní/archivní (obec Kobylí - trať neuvedena) - Patria Kobylí

S jakými víny se setkáme v Pohledu otevřenýma očima na vína degustovaná v měsíci březnu? Zde je seznam:
Rulandské šedé 2000 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.
Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
Ryzlink rýnský 2004 odrůdové jakostní - Žernosecké vinařství s.r.o.
Sauvignon 2003 výběr z hroznů - Vinařství Tetur
Sauvignon 2003 slámové - Vinařství Málek
Ryzlink vlašský 2004 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
Tramín červený 2004 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.
Hibernal 2003 známkové - Vinařství Veverka
Frankovka 2003 pozdní sběr - Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice
Tramín červený 2004 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3616x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 14:39:36