O Víně

20.02.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Ročník - pravda nebo mýtus?

Nikdy nepochopím, proč se některá skupina zájemců o víno řídí tvrzením, že je-li horší ročník, nevložím si z něho nic do archivu. Tento podivný omyl jsem, vzpomínám si, slyšel i od člověka z národní banky vín v Praze. Prostě nic neuložili z ročníků 1998 a 2001. Chápete to? Jestli ano, vysvětlete mi to, prosím. Už jsem měl možnost ochutnat takové množství parádních vín a jejich potenciál zrání je navíc obrovský. A navíc. Pokud tato nadmíru povedená vína již předem odsuzovaného ročníku uložím, vína tohoto ročníku budou za čas o to více žádaná. Skvělých vín z ročníku 2002 bude mít v archivu spousta lidí, kdo však bude mít v archivu skvělá vína z "jedničky" či „devadesátšestky"? No jen ten, kdo neměl předsudky.

Níže uvádím své pětihvězdičkové odhodnocení posledních pěti ročníků. Líbila by se mi diskuse na toto téma. Ale pozor, nejedná se o ohvězdičkování obecné kvality ročníků, ale o ohvězdičkování jakési "zajímavosti a atraktivnosti" špičkových tuzemských vín, vyrobených v daném ročníku a to jak z pohledu současného tak z pohledu toho, že ta vína budu otvírat za několik let.

Všimněte si, že stavím ročník 2001 a 2003 v bílých vínech na stejnou čáru... Každý z těch ročníků byl diametrálně jiný, i ta vína jsou diametrálně jiná, avšak přesto to vidím a na jazyku cítím právě takto. A přiznám se, že se na prochutnávání bílých jedniček za několik let těším ještě přeci jen o kapku víc než na prochutnávání trojek. Kdo by chtěl, nechť se ke stejným ročníkům podobným hvězdičkovým způsobem vyjádří. Budu se těšit.

Pod tímto článkem najdete tabulku s mým osobním hodnocením posledních pěti ročníků. Kliknutím na obrázek ho zvětšíte.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3109x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 14:41:09