O Víně

27.02.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Mrazíkovy oči aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v lednu 2006

Jedli jste někdy kdoule? Máte přesnou představu o tom, jaké víno skutečně je, když se o něm řekne, že má teplé tělo? Pochutnali jste si někdy na míze ovocných stromů? Šmakovala Vám balzámová aromata? Zaryli jste někdy nos do zaprášené cesty po mírném jarním dešti, když zrovna foukal jihovýchodní vítr...? A jestli pak poznáte, když na stejné zaprášené cestě zafouká vítr severozápadní? Ta chuť je úplně jiná, že? :-)))

Vezmu-li ideální víno, tak myslím, že je jeho barva příjemná a oku lahodící a že je víno čiré. Vůně že je intenzivní, harmonická a čistá, jako dokonalé považuji slovo „mnohoslibná", které používá J. A konečně chuť. Ta se mi vždycky zdá být plná, harmonická, lahodná, sladěná, naleželá nebo rozjařilá, pěkně strukturovaná s pevným tělem. Za tou pak následuje lahodná dochuť, která je úžasně dlouhá.

Jarní déšť a míza jsou dle mého básnické paskvily, pod kterými si sice mohu představit leccos, ale nikdy to neuchopím pořadně... Jenže ta Pálava od pana Michlovského, tu uchopím... nebojte, pochopíte až dočtete recenzi vína uzavírající mé dnešní filozofování.

Samotný popis vín
Určitému charakterovému popisu se nevyhnu, ale záměrně se trochu snažím vyhnout tradičním a dle mého názoru suchým či polosuchým :-) popisům vín, kdy se člověk snaží přirovnat víno právě ke kdoulím, žlutému melounu, bílým broskvím, zeleným meniskům, skořici, čerstvě mletému pepři, zaprášené cestě, či kadeřnickému salónu nebo dokonce segedínském guláši... Kdy dále hovoří o nervních kyselinách, teplém těle, balzámových aromatech, máselných tónech, ovocném želé, čajových lístcích či míze ovocných stromů... Říká vám to něco? Mě málo a jen se tomu usmívám. :-)) Víno je vynikající, dobré nebo špatné a podaří-li se ho pisateli popsat způsobem, který naláká a vzbudí zvědavost nebo naopak způsobem, kterým chce případnému zájemci víno rozmluvit, není myslím potřeba velkých, rozevlátých a básnických slov. Stejně nepoznáte jaké je, dokud ho sami neochutnáte. Netvrdím, že mě se daří psát nějak líp, než ostatním, sám si kriticky myslím, že je to se mnou přímo pekelné, nicméně někdy trošku jinak než kolegové píšu. Je to taková moje „póza natruc" té koloraturní stylistice. Přátelé, kolegové. Mám nápad. Co takhle sehnat si všichni jedno stejné víno - např. něco přívlastkového z aktuální nabídky Znovínu, něco opravdu dostupného každému a realizovat pomyslnou soutěž o nejlepší recenzi stejného vína. Každý se do této soutěže bude muset do určitého data přihlásit a do určité doby prochutnat a napsat recenzi. Za A zjistíme své odlišné chutě při degustaci totožného vína v relativně stejném čase, za B necháme návštěvníky portálu své recenze obodovat. Bodovat budeme i my pisatelé recenzí s tím, že samozřejmě nemůžeme hlasovat pro vlastní recenzi. Co vy všichni na to?

A teď už k věci.

Ryzlink rýnský 2003 odrůdové jakostní ze Znovínu jsem pil několikrát. Bylo svěží, mladé a velmi příjemné. Osvědčená kvalita. Momentálně mám však špatné zprávy. Už z aroma vína se mi cosi nezdálo, chuť vše potvrdila. Víno je nemocné, chtělo vypít do jednoho roku, to byl čas, který přežilo bez úhony. Stále ho jsou plné hypermarkety. Úplně ale někoho vidím, jak do hypermarketu nese víno se závadou. Nebude tomu tak a ono se časem prodá. Ještě dodám, že nejsem sám, kdo měl z tohoto vína tento pocit a jednalo se o jiné lahve zakoupené v jiném městě. (Cena 100,- Kč v běžné prodejní síti)
** Cena neodpovídá kvalitě, víno se dá vypít, ale s velmi přimhouřenýma očima

Rulandské bílé 2004 výběr z hroznů (obec Březí - trať Liščí vrch) z Mikrosu jsem popisoval již ve své reportáži o degustaci vín tohoto vinařství v pražské vinotéce Zlatý had. No. Ať si kdo chce co chce říká, já tuhle záležitost považuji za vrchol domácího vinařství, před nímž by (překonal-li by svoje předsudky) smekl každý výrobce těch nejšpičkovějších zahraničních vín. Toto víno svými parametry, vůní, barvou a chutí válcuje v anonymní koloběžce znovínský pozdní sběr 2004 (Šobes) neuvěřitelným způsobem a koketuje téměř s dokonalostí. Jistě, je zde zcela rozdílná technologie výroby, není např. provedena malolaktická fermentace (naštěstí!), ale styl Mikrosu u mě ale vítězí na plné čáře. Znovín rukavici nezvedá. Víno má 8 g/l kyselin. Měl to někdy Znovín? Neměl a mít nebude. Pohybuje se se strojovou pravidelností mezi 4 až 5,5 g/l. Proč? Ptám se... (Cena 240,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Ryzlink rýnský 2000 výběr z hroznů (obec Mělník - trať Neuberg) ze Školního statku v Mělníku je ale ryzlink! Literatura o něm píše archivovat 4 až 7 let. Já ho otvírám po 5 letech (po několikáté) a je mi jasné, že se z tohoto vína budu ještě minimálně dalších 10 let těšit. Pan Kušina prostě umí, co si budeme povídat, toto je víno, které je pro mě osobností. Vážený pán Ryzlink rýnský ze severních evropských poloh. Pro mě fantazie, doporučuji velmi vřele milovníkům ramenatých řízných vín s nastupující lahvovou zralostí, nicméně s pikantní kyselinou a typickými odrůdovými vlastnostmi. Ukázkový rýňák z ČR. V archivu ho mám již déle než rok a půl a o to víc mě potěšili stejné chutě degustátorů na festivalu Vinařské Litoměřice 2005, kde se stal Šampiónem. (Cena 200,- Kč ve vinotéce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Veltlínské zelené 2003 pozdní sběr (obec Velké Bílovice - trať Přední hora) z Habánských sklepů ve mě vzbuzovalo velká očekávání, celkově se však jednalo o solidní zklamání. Měl jsem totiž před nedávnem "dvojku" a ta byla vínem mého srdce. Zde se však dle mého mínění jedná o již teď unavenou záležitost, která se sice netváří vyloženě jako víno nepovedené, nicméně výsledek je pouze průměrný a to je velmi slabé a mě zkrátka ke spokojenosti nepostačující. (Cena 160,- Kč ve vinotéce)
*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Opět jsem si pochutnal na Rulandském modrém 1996 odrůdovém jakostním (obec Novosedly - bez udání traťě) od Vinných sklepů Valtice a moc mě mrzí, že už to byla má poslední láhev. To víno mi prostě jelo, takhle nějak bych si představoval nazrálé moravské červené. Špatný ročník? Pche, nic takového v naší zemi neexistuje, pominu-li samozřejmě 1985ku. Odrůdová typičnost, atraktivní barva s cihlovými odstíny na okraji sklenky, plná harmonická jemná chuť s elegantní tříslovinou, střední až velmi dlouhá chuťovým pohárkům lahodící dochuť. Jen si musím postesknout, že "devadesátdevítka" stejného výrobce už taková není a to byl dle některých ročník výjimečný. (Cena 210,- Kč v běžné prodejní síti)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Müller-Thurgau není mnou opěvovaná odrůda, i když v posledních dvou případech jsem se setkal se záležitostmi, které mě rozhodně nenechali chladným a velmi se mi zalíbily. Jedním z nich byl pozdní sběr 2004 od Znovínu (obec Miroslav - trať Weinperky), druhým kabinet 2004 (obec Březí - trať Ořechová hora) od Mikrosu. Ten je navíc oproti Znovínu v jedné obrovské výhodě - stojí o 40,- Kč méně. Je to víno lehké, elegantní, ideální na popíjení. Nevtírá se a povídá si s vámi. Vydržíte u něj dlouho a chutnat vám bude minimálně stejně i druhá, třetí či čtvrtá sklenka. Krásná, příjemně pitelná, zajímavá a vůbec ne obyčejná, perfektně technologicky zvládnutá Milerka za úžasnou cenu. (Cena 110,- Kč v běžné prodejní síti)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

A je tu další víno z produkce Patrie Kobylí. Jedná se o Rulandské bílé 2003 pozdní sběr (obec Přítluky - trať Přítlucká hora) . Co vám mám ale vykládat. Vůně by šla, barva jakbysmet, jenže ta chuť vrávorá. Nevzrušivé pití bez noblesy, vystupující alkohol, tvrdá a nepříliš harmonická struktura s nepřesvědčivým závěrem a brutální hořčinkou. V tomto víně toho moc není a není moc co popisovat. Problém nevidím ve zpracování či technologii. Problém vidím v surovině, ze které bylo toto víno vyrobeno. Já však budu i nadále doufat, že se v klasické přívlastkové řadě objeví něco, co mě přesvědčí... (Cena 160,- Kč ve vinotéce)
** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Tak strašně moc jsem se těšil na Sylvánské zelené 2003 výběr z hroznů z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem (obec Vetlá - trať Sovice)! Jenže běda mi! Obsah láhve zakoupené v renomované vinotéce, kde jsou ideální podmínky pro skladování vín, byl ihned vylit do kanalizace. Víno bylo jen o kapku méně nepříjemné než hlas Hany Zagorové a lidičky, věřte, že bylo mimořádně nepříjemné. :-) Láhev mi byla v místě jejího prodeje bez problémů vyměněna a já se těším, že se situace nebude opakovat a víno si přeci jen plnohodnotně vychutnám. (Cena 200,- Kč v běžné prodejní síti - láhev 0,5 l)
* Víno bylo nemocné

Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem ale famózně zabodovalo s Ryzlinkem rýnským 2003 výběrem z hroznů (obec Vetlá - trať Sovice) . Parádička první kategorie, excelentní víno! Český terroir se v něm nezapře. Již barva Vás oslepí. Takto zlatožlutý odstín se u relativně mladého vína nevidí často, radost pohledět. Průzračnost a čirost je navíc vzorová. Vůně je květinka, překrásná a líbivá, chuť je zcela bez výhrad odrůdová, medová ale přesto naštěstí řízná a šťavnatá, velmi intenzivní, minerální ale nevtíravá, harmonická a téměř dokonale dlouhá. Plnohodnotný nástupce slavného výběru z hroznů ročníku 2000 s velkým potenciálem. (Cena 200,- Kč v běžné prodejní síti - láhev 0,5 l)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Momentálně jsem a ještě myslím dlouho budu zamilovaný do ročníku 2002. Byl jsem přáteli pozván na prochutnání lahvičky Ryzlinku rýnského pozdního sběru z Mikrosu (obec Mikulov - trať Za cihelnou). Co Vám mám povídat! To víno jsem znal, znám a ještě delší dobu ho znát budu, protože jsem si jeho nákup nenechal ujít. Sešla se zde ideální odrůda s ideální péčí o její hrozen. A výsledek je v pravdě inspirativní. (Cena 220,- Kč v běžné prodejní síti)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Do nebe vychvalovaný polosladký znovínský Sauvignon 2004 pozdní sběr (obec Tasovice - trať Kamenný vrch) má být dle výrobce vjemově ušlechtilý a atraktivní. Já bych ho však charakterizoval slovem „rozplizlý". Je to víno průměrné, nepříliš říkající a nepřesvědčivé vůně i chuti. Chybí mi v něm konkrétnost a výrazovost. Jestli bych ho někam nedával tak do archivu. Za peníze které stojí raději v klidu sáhněte po kterémkoliv jiném víně z nadmíru vydařené znovínské série půllitrových vín s přírodním zbytkovým cukrem. Byl jsem zklamán. (Cena 140,- Kč přímo od výrobce - láhev 0,5 l)
*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Nevím jak vy, ale já když vyslovím název odrůdy „André", vybaví se mi ihned Šlechtitelská stanice vinařská ve Velkých Pavlovicích. Rovněž se přiznám, že bych si od jinud André ani nekoupil. Proč taky, existuje-li tento výběr z hroznů ročníku 2003 (obec Velké Pavlovice - trať Nadzahrady). Červená vína u mě nikdy neměla a nebudou mít oproti bílým sebemenší šanci, nicméně tohle je opravdu kousek mimořádný, který se uložený na 10 let do archivu promění v pohádkovou záležitost. Vůni ucítíte na vzdálenost třiceti centimetrů a při navonění se zahledíte do skvostné barvy, kterou nebudete moci spustit z očí. Chuť je plná, široká, ovocitá, tříslovina ideální, dochuť dlouhá, příjemná, velkorysá... (Cena 200,- Kč ve vinotéce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Další polosladkou půllitrovkou byla Pálava 2001 výběr z hroznů od pana Michlovského (obec Perná - trať Purmice). Tato záležitost je důkazem toho, že i v bezesporu problematickém ročníku, jakým byla 2001čka, může vzniknout dokonalé víno. Je to polonahá jednadvacetiletá modrooká blondýna, která nemá partnera a tudíž žádnou konkurenci a ani žádné potíže. Zkrátka atraktivní tuzemská čvachtanice, s níž se můžete mazlit a pročvachtávat dlouhými zimními večery... :-) Čeká právě na Vás, až jí svléknete kapsli a otevřete... :-) (Cena 250,- Kč přímo od výrobce - láhev 0,5 l)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Shrnutí měsíce leden:
Víno měsíce: Ryzlink rýnský 2003 výběr z hroznů (obec Vetlá, trať Sovice) - Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem
Zklamání měsíce: Rulandské bílé 2003 pozdní sběr (obec Přítluky, trať Přítlucká hora) - Patria Kobylí a.s.
Nejhorší víno měsíce v poměru kvalita/cena: Veltlínské zelené 2003 pozdní sběr (obec Velké Bílovice, trať Přední hora) - Habánské sklepy s.r.o. Velké Bílovice
Překvapení měsíce: Müller-Thurgau 2004 kabinet (obec Březí, trať Ořechová hora) - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3272x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 14:40:24