O Víně

09.01.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Ježíškovy oči aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v prosinci 2005

K Ryzlinkům rýnským vždy přistupuji s velkým očekáváním, ne jinak to bylo i u pozdního sběru 2003 firmy Znovín Znojmo (obec Vrbovec - trať Lampelberk). Na rovinu říkám, že jsem byl nadmíru mile překvapen tím, jak celkově výborný dojem na mě víno udělalo. Přitažlivá jiskrná barva, plná a květnatá vůně v kombinaci s příjemnou a harmonickou chutí obsahující velkou škálu tónů nemůže nikoho zklamat. Z tohoto rýňáku naplno dýchá původ ze Znojemské vinařské podoblasti, víno v sobě skýtá dostatečný potenciál na zrání. Velmi vřele ho doporučuji jako poctivě udělaný produkt a navíc za velmi příznivou cenu. (145,- Kč přímo od výrobce)
**** Cena odpovídá kvalitě. Víno bych si koupil znovu.

Již delší dobu jsem neměl starší víno vyrobené z odrůdy Svatovavřinecké, velmi jsem se tedy těšil na pozdní sběr ročníku 2000 z produkce Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích. Toto vinařství je pro mě z nepochopitelného důvodu vyhlášeno zejména víny červenými, já mám však víc než dobré zkušeností i s víny bílými. Vzpomenu-li na např. na Ryzlinky rýnské či vína vyrobená z odrůdy Veltlínské zelené, jsou to úžasné záležitosti. Ale zpět k dnešnímu Svatovavřineckému. Léta na něm byla znát už v samotné barvě. Ta je lákavá a oku lahodící, její cihlový tón zejména na okraji sklenky je ukázkový. Vůní typickou pro odrůdu se lze opájet dlouhé chvíle, víno je po napití husté a plné, srovnané tříslovinky krásně "drhnou", závěr je dlouhý, předlouhý. Je to zkrátka "vavřineček" tak, jak ho mám rád, tak jak má být. (cena do 200,- Kč v prodejní síti vinoték)
**** Cena odpovídá kvalitě. Víno bych si koupil znovu.

Zklamání na mě čekalo v podobě, u zákazníků obecně v oblibě ustupující odrůdě Neuburské, tentokrát pozdní sběr 2003 Vinařství Mikrosvín Mikulov (obec Perná - trať Kotelná). Víno se mi zcela vymyká z kolekce tohoto špičkového středně velkého vinařství. Konkrétně u tohoto vína vidím problém v ročníku. Je zajímavé, že se prozatím projevil právě u odrůdy Neuburské. Ostatní vína tohoto ročníku Mikros dle mého zvládl v drtivé většině případu na výbornou (viz. má reportáž Pohled otevřenýma očima na Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.), toto mi ale nesedlo. Alkohol vystupuje jako nikdy z vůně i chutě, v ústech vyloženě pálí a působí rušivě. Víno není sladěná, nesvádí k napití, je hrubé a ne a ne se zalíbit. Je to stejné i druhý den. Důkazem mé nespokojenosti budiž i to, že bylo také ochutnáno až třetí den po otevření. Vypít se ho dalo maximálně dvě deci. Jednoznačně nedoporučuji. (cena 180,- Kč od výrobce)
** Cena neodpovídá kvalitě. Přijatelná cena by byla 80,- Kč. Víno bych si znovu nekoupil.

Velmi drahý Sauvignon 2004 pozdní sběr (obec Mikulov - trať Turold) z vinařství Tanzberg Mikulov získal ve Víno revue, reklamním časopise plném překlepů, chyb a nedokonalostí, 75 bodů dle OIV a skončil kdesi daleko v poli ne příliš dobře se umístěných vín. Celé bych to s úsměvem shrnul takto: Je lepší dostat 75 bodů a být špičkovou nevšední záležitostí, kterou milovníci vína ocení, než dostat bodů 82, mít v lahvi víno pouze průměrné a profitovat z toho, že jsem dopadl lépe než (např. v mém dnešním případě) Tanzberg. Z tohoto Sauvignonu neucítíte kopřivové tóny (nemám je obecně příliš rád) a přesto je výjimečně "sauvignonový". Skrývá v sobě obrovský potenciál na zrání, je skvělý a bude ještě lepší! Harmonické, sladěné víno, které může být laťkou pro ostatní Sauvignony. (260,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě. Víno bych si koupil znovu.

Máme tu ještě dražší víno. Bude ale stejně dobré? Rulandské šedé 2004 pozdní sběr (obec Podmolí - trať Šobes) ze Znovínu by mělo být za 240,- Kč v lahvi o objemu 0,5 l minimálně výborné, ne? Bylo by dobré, kdyby stálo 120,- Kč v láhvi 0,75 l. Je to mé první zklamání týkající se vína z všemi (i mnou) opěvované vinice Šobes. Vůně je obyčejná, velmi málo intenzivní, o odrůdě Rulandské šedé nic neříkající. Již od přivonění jsem se trošku obával, že to možná ani s tou chutí nedopadne ideálně. A skutečně, charakteristika aroma se přelévá i do chuti, kde nenacházím nic navíc oproti dobrým vínům jakostním z produkce této firmy. Vyhozené peníze. Se zráním v láhvi se víno snad někam posune a když ne, utěšuji se a říkám si, že se alespoň jedná o sběratelský kousek. O tomto víně není třeba psát víc, nezaslouží si to. (240,- Kč přímo od výrobce)
*** Cena neodpovídá kvalitě. Víno bych si znovu nekoupil.

Víno Ryzlink vlašský 2004 výběr z bobulí (obec Březí - trať Ořechová hora) z Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. bylo procházkou po vinařském nebi. Mohutné, harmonické, překrásné a čisté aroma, plná, dokonalá a nekonečně dlouhá minerální chuť, bezkonkurenčně sladěná do nápoje bohů, to je tento odrůdově typický Ryzlink vlašský. Víno, které by za sebou svým způsobem nechalo veškerou světovou konkurenci, má dle mého našlápnuto (bude-li přihlášeno) na Šampióna VVT. Skrývá se v něm ohromný potenciál na zrání. Být z Francie, Itálie či Španělská, prodávalo by se za tisíce korun. (370,- Kč za láhev 0,75 l přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno by se bez problémů prodalo i za mnohonásobně vyšší cenu. Víno bych si koupil znovu.

Rodinné Vinařství Málek Popice se mi tentokrát představilo odrůdou Muškát moravský 2004 pozdní sběr (obec Popice - trať Svidrunk). Tenhle muškát je ale krásně muškátový! Lahodné, velmi intenzivní a podmanivé muškátové aroma je příslibem pro skvělou chuť. Ta po ochutnání opravdu přichází a co víc, velmi dlouho neodchází. Málokteré víno této odrůdy bylo lepší než toto. Přirovnání k věhlasným aromatickým vínům z vinařství Tetur je zcela na místě. Velmi příjemné a sladěné víno, které by dle mého názoru oslovilo mnoho vínomilců. (150,- Kč přímo od výrobce).
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si koupil znovu.

A opět Vinařství Mikrosvín Mikulov, tentokrát s Chardonnay 2003 výběr z hroznů (obec Dolní Dunajovice - trať Zimní vrch). To už je jiné kafe oproti Neuburskému popisovaném výše! I když dodám, že na stejné víno ročníku 2004 nemá. Stále ještě není v optimální lahvové zralosti, myslím, že se na ni dostane nejdříve za 5 let. Chybí mi v něm živější kyselina, ale té se zkrátka v ročníku 2003 nedostávalo. Nicméně ve vůni i chuti má již teď své nepopiratelné kvality. Je však myslím o chlup níže než Chardonnay stejného ročníku stejného výrobce (obec Dobré Pole - trať Daniel) a proto bych ho před ním nepreferoval. (200,- Kč přímo od výrobce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si koupil znovu.

Ryzlink rýnský 2000 pozdní sběr z Habanských sklepů (obec Velké Bílovice - trať Zadní hora) si prostě užívám. Byl skvělý v roce 2003 kdy vyhrál Bzeneckou galerii Rýnských ryzlinků, je fantastický i dnes, kdy je u něj znát ukázková lahvová zralost v barvě, vůni i chuti. Víno se dostalo do stavu absolutní harmonie, věřím, že se v ní ještě léta udrží. Lahví mám naštěstí ještě dost. Takhle nějak si představuji ideální průběh zrání vína v lahvi, takhle nějak by měl chutnat moravský archivní Ryzlink rýnský. (cena 200,- Kč ve vinotéce v roce 2003, současná odhadovaná cena, bylo-li by víno v prodeji 500,- Kč)
***** Kvalita vysoce převyšuje původní cenu. Víno bych si koupil znovu.

Znovín Znojmo a.s. se svými polosladkými víny v půllitrovkách prostě čaruje. Dalším z obdivuhodného množství důkazů je Pálava 2003 výběr z hroznů (obec Vrbovec - trať Vinná hora). Mlsání jak blázen! Vůně nemající hranice Vás pohltí, chuť Vás uhrane a dochuť omámí. Kdo ještě nezkusil, zkuste. Díky dostatku svěžesti a kyselinkám Vás toto víno prostě dostane. Zajímavý by mohl být vývoj v lahvi. Pálava jak má být, bez diskuse. (cena 150,- Kč přímo od výrobce za láhev 0,5 l)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si koupil znovu.

Sylvánské zelené 2004 kabinetní (obec Kobylí - trať Holý kopec) z Patrie Kobylí je víno velmi levné, ale velmi dobré! Mám-li možnost víno vyrobené z této odrůdy koupit, neváhám. Tato firma mi ho již opakovaně naservírovala ve vysoké kvalitě, nemohl jsem přeci odolat. Ještě zabrousím do ročníku 1994, který je tuším stále ještě prodáván. To byl Sylván přímo nebeský. Víno ročníku 2004 je krásně vyrovnané a harmonické, není v něm nic navíc, žádný rušivý tón. Jako vzorovou vidím jeho čirost! Vyváženost všech složek vše formuje ve velmi příjemný dojem. Je zde lehkost, ovocnost, ale i plnost a přesvědčivost. Odrůdově typické a příjemné Sylvánské zelené, které by milovníkům a objevovatelům této odrůdy nemělo uniknout. Nečekejte exkluzivitu, čekejte, že za danou cenu, dostanete kvalitu, kterou by některá mnohem dražší vína mohla závidět. Ještě zajímavějším by se mohlo stát ležením rok až dva na láhvi. Dokonalá záležitost k běžnému pití. (cena 80,- Kč přímo od výrobce)
*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si koupil znovu.

Zbožňuji Ryzlinky rýnské, ani náhodou však tento z ročníku 2003 s predikátem výběr z hroznů (obec Hrušky - trať Ovčačka) od Vinařství Kosík. Koukám na etiketu, ale nevidím označení dle obsahu zbytkového cukru. Co to? Pan Kosík se přidal k ZD Sedlec, Balounovi a podobným? Asi ano. Vidím ale obsah alkoholu 13,7 % obj. Říkám si, mohlo by být suché. Jenže si říkám, ročník 2003, to by mohlo být jakékoliv. A taky že jo. Víno je polosladké a to že to není uvedeno na etiketě považuji za neomluvitelné až drzé. Pane Kosík omluvám se, ale za tohle máte u mě padáka. Navíc je víno velmi prázdné, snad dokonce s nulovým obsahem kyselin. Po "rýňákovitosti" ani památka, fádnost je jeho charakteristikou. Šťáva, opravdu prostá šťáva. Trochu mi chutnala první deci, pak už jsem raději přenechal ženám. Vyloženou vadu nemá, ale proč bych ho měl pít? (cena 150,- Kč ve vinotéce)
** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

Rulandské bílé z Neoklasu (obec Šardice - trať Červenice) u mě vždy mělo velmi dobrou pověst. Při minulé koloběžce dokonce víno ročníku 2000 pozdního sběru porazilo (i když jen o fous) vyhlášený Pinot blanc ze Znovínu ročníku 2000 pozdní sběr (obec Hostěradice - trať Volné pole). Jaké tedy bude toto víno z ročníku 2003? Je intenzivní zlatožluté barvy, je radost na něj pohledět! Dokonalá barva! Je suché s obsahem alkoholu nad 14 % obj. Vůně je příjemně rozložená, již nyní nazrálá. Chuť je plná, olejnatá, intenzivní, pro Rulandské bílé typická, je na ní však až příliš znát přítomnost ročníku 2003 a říkám si, že už bych pomalu chtěl, aby bílá vína tohoto ročníku nebyla tak naplno v prodeji. Víno je to výborné, ale ročníkem je poznamenáno, vyšší alkohol není až zas tak dokonale sladěn s tělem vína, patrný je i náznak hořčinky. Pro bílá vína vidím obecně lépe jednoznačně ročníky 2002, 2004. Trojka byla hrozně specifická (málo kyselin, málo extraktu, hodně cukru a alkoholu) a upřímně doufám, že se nebude dlouho opakovat. Vím ovšem, červená vína si přejí opak. (cena 160,- Kč ve vinotéce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Jakostní Zweigeltrebe bez udání ročníku od Vinných sklepů Valtice nezklamalo. Je to dobré pití za dobrou cenu, kvalita je tu předem zaručena spolehlivostí tohoto vinařského podniku. Dle etikety se jedná o směsku vín moravských a maďarských. To mi zas tak sympatické není, ale vůně i chuť mi ukázala, že se jedná o záležitost povedenou. Běžně dobré víno k běžně dobrému jídlu. (cena 80,- Kč v prodejní síti)
*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Mladičké a maličké Vinařství Málek Popice mi tentokrát nabídlo polosladký Sauvignon 2003 výběr z hroznů (obec Popice - trať Svidrunk). Je to dobrůtka, něžné pohlaví po ni bude šílet a bude se chtít svlékat! :-) Pánové, no nekupte to! :-) Víno je již nyní na svém vrcholu a dokazuje to svou intenzivní vysokou barevností a příjemnou harmonickou intenzivní a květnatou vůní. V chuti je jen nepatrný náznak kopřivových tónů, víno je příjemné a sladěné, vše zakončuje velmi dlouhá dochuť s tóny přezrálého ovoce. Jediné co mi maličko chybí je kyselinka, které by tam mohlo být více. Ale to jsme zase u toho ročníku 2003. (cena 150,- Kč přímo od výrobce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si koupil znovu.

Dalším Rulandským bílým, které jsem měl možnost ochutnat v měsíci srpnu byl pozdní sběr 2002 (obec Mikulov - trať Pod Svatým kopečkem) od firmy Vinselekt Michlovský. Těšil jsem se na něj víc než dost, dojmy jsou však mírně rozpačité. Víno je příjemné barvy, vůně je sice čistá a nikoho neurazí, je však dle mého gusta málo intenzivní. Chuť je harmonická, nazrálá, 3 roky v lahvi jsou na ní znát, zároveň je ale dost nevýrazná, řekl bych tak trošku vodnatá, málo komplexní, závěr je krátký, nepřesvědčivý. Řada Vinum Palaviense mi už několikrát nabídla vzrušivější víno. Víno vyloženě nezklamalo, dobré je, ale očekával jsem víc než průměr. Když budu příště slídit po Rulandském bílém, ohlédnu se raději po jiném výrobci, třeba v Roudnici nad Labem nebo v Mělníku. (cena 180,- Kč přímo od výrobce)
*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

Kerner 2004 výběr z hroznů Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. (obec Perná - trať Železná) jsem měl možnost ochutnat po několikáté, již po několikáté ho také budu chválit. Nádherně pitelné polosladké víno s širokými rameny a svěžím duchem ve vůni i chuti. Nemůže než doporučit, vinice Železná a pan Zabloudil stvořili další klenot vín z České republiky, který je mimochodem vyprodaný a setkáme se s ním zřejmě již jen ve vinotékách, kde bude stát kolem 350,- Kč. (cena 210,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Znovín Znojmo mi opět představil víno z vinice Šobes. Po jistém rozčarování z Rulandského šedého reputaci značně vylepšuje Rulandské bílé 2004 pozdní sběr. Je tady však jedno ale. To víno zkrátka není tak dobré, aby mělo být takhle drahé a to i přes to, že dávám pět hvězdiček. Chutnalo, chutnalo, jenže za cenu 240,- Kč v láhvi o objemu 0,5 l bych zkrátka čekal něco výjimečnějšího, osobitějšího. Přesto musím pochválit podmanivou středně intenzivní vůni, šťavnaté a pružné tělo s příjemnou dochutí. Víno bude s velkou pravděpodobností pozitivně nazrávat v lahvi, věřím, že se ještě ukáže. Dostávám se tedy do situace, kdy si myslím, že momentálně cena neodpovídá kvalitě, ale že není nic ztraceno a víno se do vyšší kvality, která by odpovídala ceně, kterou Znovín nasadil, dostane. (cena 240,- Kč přímo od výrobce - láhev 0,5 l)
***** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si přesto znovu koupil.

Když už jsem u Znovínu Znojmo, dostal se mi na jazyk jakostní Tramín červený bez udání ročníku z té nejzákladnější kauflandové řady. Víno není nepříjemné, pít se dá, nicméně za pár desítek korun se již dá koupit mok mnohem lepší. Nic víc, nic míň. Na druhou stranu, kdyby se alespoň víno této "kvality" nalévalo v restauracích, to by byl krok vpřed. Jo ale bylo-li by za cenu do 100,- Kč. Když mi tohle někdo nabídne rozlévané v ceně za 150,- Kč za sedmičku, to ho probodávám očima. (cena 70,- Kč v běžné prodejní síti)
** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

Chilské monstrum jehož účinek bych přirovnal ke vstříknutému slzáku do obličeje, tak to je dle mého Merlot 2003 Gran Reserva od firmy Viña Tarapaca. Vína tohoto typu jsou nejen krokem, ale myslím že mílovým skokem proti pitelnosti. Toto víno, které podle údajů na etiketě zrálo 18 měsíců v barikovém sudu, Vás zkrátka omráčí, jenže vy už se z těch mrákot neproberete. Má zřejmě potenciál zrání na 80 let, jenže k čemu mi to je, když už budu dávno v hrobě. Beru ho jako raritu, která má nesporně své kvality, které jsou ale vybičovány do neskutečný parametrů, které nemohu při sebevětší vůli přijmout. Mluvím jak o barvě, tak vůni a chuti. Snad každý pochopí, co tímto chci říct. Shrnuto a podtrženo, víno, které u mě nemá a nikdy nebude mít šanci. Chudák ten, kdo ho musí pít ve větším množství, než je jedna deci. Chudák ten, kdo nepoznal víno z Čech a Moravy a pije pravidelně toto, vrchol veškeré neskonalé dokonalé avšak v součtu nedokonalé uniformity. Jak ho mám ohvězdičkovat, fakt nevím, váhám totiž, dát-li mu hvězdičky dvě a nebo pět, taková je to, lidi, síla. Jo a ještě něco. Pil jsem několikrát Merlot 2003 výběr z hroznů z Mikrosu a tohle Chile si k němu nemůže ani čuchnout. (cena 350,- Kč ve vinotéce)
** Cena neodpovídá kvalitě, víno se přes svou výjimečnost nedá dost dobře pít a to je dost podstatná vada.

Znovu jsem okusil a znovu jsem se kochal Ryzlinkem vlašským 2003 výběrem z hroznů od firmy Vinselekt Michlovský. Tento lahodný nápoj opět okouzlil nejen mě, ale i všechny přítomné, kterým jsem ho nabídl. Víno je velmi drahé, ale velmi ho doporučuji! (cena 300,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Že i pro bílá vína v dosti problematickém ročníku 2003 mohou vzniknout nádherné klenoty, o tom mě po několikáté přesvědčil Ryzlink rýnský pozdní sběr z Vinařství Hort.. Pavel Jelen a i ostatní mi dají jistě za pravdu, že se na Znojemsku této odrůdě mimořádně daří a že vína z ní vyrobená nás okouzlují svou rozmanitostí tónů a barev a chuťových odstínů. Mladé víno pana Horta mělo podmanivé velmi intenzivní a široké aroma citrusových plodů, v chuti si nás podbízely nebeské meruňkové tóny. Nyní jsou to již dva roky od sklizně (obec Znojmo - trať Kraví hora) a víno se posunuje směrem k lahvové zralosti, kdy už dřívější "nerozvážná" ovocitost ustupuje mírně do pozadí... Víno je nyní skvělé a nádherné (šťavnatá kyselina mu dává punc výjimečnosti), v žádném případě však dle mého není ještě na vrcholu. Je tak perfektně zvládnuté ve sklepě, že jsem rozhodnut, že příští láhev otevřu nejdříve za 3 roky. Jednoznačný skvost mého archivu, rýňák jako řemen. (cena 220,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Bílá Gracie. Co říct... Tentokrát zklamání a úsměv nad Bronzovou medailí z Valtických vinných trhů. Dříve mi přiznávám chutnala víc, teď to byla více méně slabota podtržená cizími a do vína nepatřícími tóny čehosi... Čeho? Nad tím ať se zamyslí Vinné sklepy Valtice. I když, cena asi kvalitě odpovídá. (cena 45,- Kč v běžné prodejní síti)
** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

Shrnutí měsíce prosinec:
Víno měsíce: Ryzlink vlašský 2004 výběr z bobulí (obec Březí - trať Ořechová hora) - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
Zklamání měsíce: Neuburské 2003 pozdní sběr (obec Perná - trať Kotelná) - Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
Nejhorší víno měsíce v poměru kvalita/cena: Rulandské šedé 2004 pozdní sběr (obec Podmolí - trať Šobes) - Znovín Znojmo a.s.
Překvapení měsíce: Muškát moravský 2004 pozdní sběr (obec Popice - trať Svidrunk) - Vinařství Málek Popice

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4430x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2010 11:08:37