O Víně

11.06.2005 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

36. Retzer Weinwoche 2005 - Tradiční vinařská akce v Rakousku

Na přelomu května a června proběhla velká tradiční vinařská slavnost (již 36. ročník) v centru vinařské oblasti západního Weinviertelu v městečku Retz v Rakousku. Akce se pravidelně pořádá v soukromém areálu parku místní pobočky spořitelny Sparkasse Retz. Je to reprezentativní přehlídka vín vinařské oblasti Retz, Eggenburg, Ravelsbach a Hollabrunn, do níž 204 místních vinařů ze 30 vinařských obcí a sdružení přihlásilo 839 vzorků vín. Ne všechny vzorky jsou ovšem široké veřejnosti k dispozici, protože zajímavostí celé přehlídky totiž je, že se nabízejí a prodávají pouze oceněná vína, která získala bronzovou, stříbrnou nebo zlatou medaili a vína nejlepší v odrůdě ze všech vyjmenovaných oblastí. Jiná vína se prostě nenabízejí, ani nejsou zapsaná v krásném 36 stránkovém katalogu tištěném na křídovém papíru. Výběr vín je skutečně velice reprezentativní.

Součástí přehlídky je i slavnostní vyhlášení žebříčku Top 10 nejlepších vinařů a první získá velice prestižní titul Vinař roku. Vinařem roku 2005 se stal pan Hindler z vinařství Weingut Hindler ze nedalekého Schrattenthalu u Retzu.

Týden vín v Retzu je velká událost pro vinaře z široké okolí, stovky aut lemují okolní ulice, penziony a hotely ve městě jsou několik týdnů dopředu zamluvené milovníky vín z Vídně i jiných měst Rakouska. Ochutnávání v parku pod širým nebem začíná každý den v 16 hodin. V parku, do kterého je vstup volný, jsou pod obrovskými starými stromy desítky dlouhých stolů s lavicemi. Kolem obvodu parku stojí dřevěné sruby s označením vinařské obce. V každém, z několika desítek srubů, nabízí víno přímo majitelé vinařství, nebo zástupci nějakého vinařského sdružení. Je příjemné, že všichni návštěvníci tuto událost pojímají téměř jako lidovou slavnost a společenskou událost. Vše je decentní, nikde nejsou žádní opilci, žádné výtržnosti atd. Jistě, je to otázka slušnosti, výchovy, tradice, ale mimo jiné možná i proto, že tu jsou většinou celé rodiny (a dlouho do noci!) a nikdo se nechce shodit nejen před dětmi, ale i před místní i vinařskou veřejností. Všichni se prostě příjemně baví, diskutují, ochutnávají a hodnotí vybraná vína. Podobné zkušenosti mám i z podzimního vinobraní ve městě. Bohužel, s obdobnými akcemi u nás to nelze příliš srovnávat. Co se děje u nás je tady naprosto, naprosto nemožné.

Cena jednoho vzorku se různila podle kvality, většinou stála 0,80 eur, u ledových, slámových až 2 eura. Pokud víno někomu chutnalo, mohl si koupit celou láhev nebo i několik. Cena se pohybovala od 5 - 25 eur za 0,75 l. Navíc si mohl každý popovídat přímo s výrobcem, kteří velice rádi odpovídali na všelijaké i všetečné otázky. Všichni výrobci měli perfektní barevné prospekty s informacemi o svém vinařství, včetně odkazů na web. Prostě dokonalá souhra potřebných informací spojená s ochutnávkou, prezentací a prodejem svých vín.

S Alešem jsme vypozorovali pravidlo, podle kterého jsme potom chodili kupovat vzorky. Zjistili jsme, které obce mají nejlepší vína nebo, v kterých obcích jsou známí vinaři. Poznalo se to velice jednoduše - buď u příslušného srubu bylo doslova „narváno" nebo poloprázdno anebo také téměř nikdo! Návštěvník téměř nepotřeboval ani katalog. Stačilo se řídit tímto ukazatelem a na místě už si ze seznamu vybrat příslušné víno...

Největší nával byl u srubů z obcí či vinařských sdružení: Schrattenthal (opravdu je zde koncentrace vynikajících vinařů a vín), Obermarkersdorf, Weingüter Retzer Land, Unterretzbach, Mitter-u. Oberrretzbach...

Pro zajímavost uvádím přehled nejlepších vín v odrůdách bílých:
Weinviertel (Veltlínské zelené) DAC, Weingut Hindler, Schrattenthal, Veltlínské zelené, jak., 2004 z Weingut Gschweicher, Platt-Röschitz, Ryzlink vlašský, jak., 2004 od Laurer, Dinzendorf, Rulandské bílé, jak., 2004 z Weingut Heinzel, Dienzendorf, Chardonnay, jak. 2004 z Weingut Klein, Pernersdorf, Ryzlink rýnský, jak., 2004 od Zull, Schrattenthal, Sauvignon blanc, jak., 2004 z Weingut Prechtl, Zellerndorf, Neuburské, jak. 2004 od Winter Norbert, Unterretzbach, Muškát zlatý, jak., 2004 z Winzerhof Wurst, Schrattenthal, Tramín, botritické, 2004 od K. Binder, Mitter-u. Oberretzbach, Chardonnay, jak., 2003 z NÖ-Landesweingut Retz.

Z červených:
Modrý Portugal, jak., 2004 z NÖ-Landesweingur Retz, Zweigelt, jak., 2003 z Weingut Studeny, Obermarkersdorf, Baluburger, jak. 2004 od H. Nebenführa, Mitter-u. Oberretzbach, Merlot, jak., 2003 od J. Autrieth, Hadres a Rotweincuvée, jak. 2002 od Zull, Schrattenthal.

Ochutnali jsme asi pětadvacet vzorků špičkových vín od nejlepších a nejznámějších vinařů. Vítězi našeho soukromého hodnocení z těch nejlepších co jsme ochutnali se stali:

Zweigelt Reserve 2003 odrůdové jakostní (barrigue) - držitel zlaté medaile a nejlepší víno v odrůdě. Weingut Studeny, Obermarkersdorf www.studeny.at. Číslo šarže LR 4488/04. Barva nádherná, sytá, temná až „černá" s fialových nádechem, plná sytá vůně s švestkovým povidlím, černým rybízem, plno ovoce, elegantní, obalená barikovou vůní 12 měsíčního ležení v sudu, stejně v chuti se otevíralo postupně, krásné třísloviny, plné alkoholické se 13,0 % alkoholu, jemné kyseliny, velice dlouhá a výrazná příjemná dochuť. Víno má velmi dobrou perspektivu archivace. Koupili jsme za 9,- euro celou „sedmičku" a lituji, že jsem si jich nekoupil víc. Nemám to ale daleko, přijedu si pro ně.

Zweigelt Schrattenthal 2004 odrůdové jakostní - držitel zlaté medaile, nejlepší oblastní víno. Zull, Schrattenthal www.winezull.at. Číslo šarže L/R 1335/05. Analytické hodnoty: alk. 13,0 %, 1,5 g/l cukr, 5,2 g/l kys. Vysoká koncentrace ovocné vůně i chuti, švestky, černý rybíz, s nádechem čokolády, kořeněný, jemné taniny, komplexní, harmonické, elegantní, příjemná a dlouhá dochuť, perspektivní pro archivaci. Vinařství Zull, podle Otmarova doporučení a informací, patří k velice známým výrobcům špičkových vín, proto jsme si zkusili srovnat oba „zweigly", jeden byl lepší nežli druhý. Výtečné.

Weinviertel DAC Classic 2004 (Veltlínské zelené) - Weinviertel DAC šampion, zlatá medaile. Vinař roku 2005 - Weingut Hindler, Schrattentahl www.weingut-hindler.at. Výtečný klasický veltlín, ve vůni i v chuti čerstvá jablka, příjemně kořeněný s pepřovým nádechem, alkoholický.

Prožili jsme příjemné odpoledne i večer (i druhý den) v pěkném prostředí s přáteli a ochutnali opravdu dobrá vína. Příští Týden vín v Retzu bude opět na přelomu května a června 2006. Vřele doporučuji všem, kteří máte rádi kvalitní vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3466x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2010 20:52:18