O Víně

09.06.2005 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

V. Jarní putování po vinicích Znojemska - severní část znojemské vinařské podoblasti - Hostěradice a Dobšice-Suchohrdly (2. část)

O vinařské obci Hostěradice a viniční trati Volné pole jsme již na našem portále psali. Ze silnice Miroslav - Hostěradice odbočujeme doprava a vjíždíme mezi vinice, po levé straně je vysázený starý Müller-Thurgau, za ním 10 ha Rýnského ryzlinku, vpravo zase Sauvignon atd., nemá to konce... Volné pole je svými cca 150 ha největší viniční tratí znojemské vinařské podoblasti. Nejdelší řádky prý dosahují až 4 km! Je to opravdu impozantní pohled, když jsme autobusem projížděli uprostřed nekonečných různě starých a vedených vinic, kdy se „kousek" od nás rýsovala mohutná silueta Pálavy a překrásný pohled krajinou plnou vinic, remízků a polí směrem k Prosiměřicím dosahoval až daleko do Weinviertelu v Rakousku.

Na nejvyšším bodě s panoramatickým rozhledem stojí opět firemní slunečník s dlouhým stolem a sestavou chlapců a děvčat s baterií vzorků z Volného pole. Hostěradický vinař a vinohradník pan Pigan nás zahrnul nepřebernými informacemi a také trpělivě odpovídal na četné laické i odborné otázky. Viniční trať vlastní a obhospodařuje ZEA Hostěradice, nejstarší výsadba je z roku 1976, kdy vysadili Sauvignon a Zweigeltrebe, meziřadí je zatravněné jako protierozní opatření, ale i z důvodů výhod integrované produkce. U nových je dnes spon 270 x 80 cm, u starších 300 x 130 nebo 300 x 100. Všechna meziřadí po nové výsadbě zatravňují rovněž mezi 5 - 6 rokem. Drátěnky u starší výsadby jsou vedené na betonových sloupcích, novější na hliníkových. Počet hlav na 1 ha je různý, podle stáří vinohradu se pohybuje od 4 600 - 4 700 ks. Modré odrůdy a Müller-Thurgau sklízejí specialními kombajny, ostatní ručně. V dohledné budoucnosti plánují vybudovat závlahu. Zaměstnávají 11 mužů a 33 žen. V obci mají vlastní, mimochodem velice parádní a starý sklep, ale vína dělají jen asi 22 000 litrů. Všechnu ostatní sklizeň prodávají Znovínu. Za souběžného povídání pana Pigala už každý tiskne v ruce skleničku se znakem putování, kterou jsme dostali hned na začátku ve Znojmě a ochutnáváme nabízené vzorky:
1. Veltlínské zelené 2003 odrůdové jakostní - výrobní číslo 200, žlutě nazelenalá barva, lehce kroužkuje, smáčí sklo, s jemně medovou, kořenou vůní s nádechem květů černého bezu i v chuti, ale poněkud kratší dochutí, dobrý klasický veltlín s perspektivou 3-5 let archivování. Analytické hodnoty: alk. 12,1 %, 2,2 g/l zbyt. cukr, 5,0 g/l kys., 21,6 g/l bezc. extrakt. Cena: 85,- Kč.

2. Rulandské bílé 1999 odrůdové jakostní, archivní - v chuti i ve vůni nasládlé medové tóny, jemně pikantní... Analytické hodnoty: alk. 11,2 %, 2,1g/l zbyt. cukr, 4,9 g/l kys., 21,6 g/l bezc. extrakt. Cena: 100,- Kč.

3. Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr - výrobní číslo 203, pěkná zlatavá barva, ve vůni i v chuti dost výrazná lipová, s kyselinkami a dlouhou dochutí, plné, velmi dobré. Určitě tak 4 - 5 let klidně vydrží v archivu, pokud jej ovšem už dříve neochutnáme. Při naší degustaci to chtělo trochu ochladit, ale i tak to bylo velmi dobré pití. Analytické hodnoty: alk. 11,4 %, 1,9 g/l zbyt. cukr, 6,0 g/l kys., 22,7 g/l bezc. extrakt. Cena 150,- Kč.

4. Sauvignon 2004 odrůdové jakostní - výrobní číslo 338, tak tento „soviňonek" je podle mé chuti a určitě s dobrou perspektivou archivace několika příštích let. Jeho nazlátlá barva, ale hlavně nádherná květinová vůně s medovými tóny, možná i černého bezu, vyšším alkoholem, příjemnými kyselinkami, s dlouhou výraznou dochutí ocenili i ostatní kolegové. Určitě stojí za to si pár lahví koupit. Analytické hodnoty: 12,5 %, 1,8 g/l zbyt. cukr, 5,8 g/l kys., 20,5 g/l bezc. extrakt. Cena 100,- Kč.

Jedeme-li od Brna do Znojma, pak u benzínové stanice Unipetrol těsně před Znojmem celou viniční trať vidíme po pravé straně. Viniční trať U hájku je relativně novou tratí, i když se tu réva na menších dílech pěstuje už hodně dlouho. Dříve se totiž toto místo jmenovalo místním názvem Zimolovo podle železničáře Zimoly, který tu měl strážní domek u tratě, jež vede kolem. Ovšem viniční trať byla zaregistrována pod jménem U hájku, který tu opravdu je také. Mladý muž jehož pracovní náplní je právě tato viniční trať, ing. Landsmann ze společnosti První Znojemská vinařská a.s., jež vinici vlastní a obhospodařuje, sdělil opravdu zajímavé informace. Nějakými transformacemi vznikla tato společnost v roce 2003 a zaměřují se prý na predikátní vína. Viniční trať má 30 ha a byla postupně vysazována od roku 2001. První etapa výsadby byla v roce 2001, kdy se osadila plocha o rozloze 6,50 ha odrůdami Sauvignon (3,8 ha), Neuburské (2,60 ha), Tramín červený (0,16 ha). V druhá etapě o rok později osadili plochu o rozloze 10,075 ha odrůdami Tramín červený (3,42 ha) a Sauvignon (6,655 ha). Třetí etapou výsadbu v roce 2003 ukončili a osadili zbývající plochu 12, 85 ha odrůdami Ryzlink vlašský (0,16 ha), Ryzlin rýnský (7, 23 ha), Rulandské modré (0,66 ha), Rulandské šedé (4,15 ha) a Rýnský ryzlink (0,66 ha). Z dřívější staré výsadby tu mají ještě Müller-Thurgau asi na 7,50 ha.

Celá oblast má dvě zajímavosti. První je historická, císař Napoleon tu soustředil více jak 160 000 svých vojáků a svedl u Suchohrdlí bitvu ještě před slavnější bitvou tří císařů u Slavkova. Od letošního roku je tu vybudovaná i Napoleonská naučná stezka. Druhou zajímavostí je spíš přírodovědná, našlo se tu totiž při rigolizaci v létech výsadby budoucího vinohradu hodně nádherných vltavínů.

Více jak 80 % sklizně hroznů nejen z této viniční trati, ale i z jiných, které obhospodařují, prodávají Znovínu. V současné době mají ve sklepě v Tasovicích asi 18 000 ks lahví k archivaci. Podle informací ing. Matuly i ing. Landsmanna o vínech z této viniční trati určitě ještě hodně v budoucnosti uslyšíme. V roce 2004 byl první panenský sběr a vína jsou prý velmi dobrá. Prohlédli jsme si pěknou perspektivní viniční trať, ale vína ochutnávaná opět pod velkým slunečníkem jsou z jiných viničních tratí.

5. Mont Pré, Cuvée Ryzlink rýnský x Sauvignon známkové jakostní - výrobní číslo 142, pěkné a již docela známé cuvée, jehož recenze byla i na stránkách O víně. Dobré víno pro příjemné odpoledne s přáteli, znám je, ale mne nijak nenadchlo. Analytické hodnoty: alk. 11,7 %, 2,7 g/l zbyt. cukr, 2,0 g/l kys., 19,8 g/l bezc. extrakt. Cena 90,- Kč.

6. Sankt Clemens, Cuvée Chardonnay x Pinot Blanc známkové jakostní - výrobní číslo 226, vydařené cuvée, z něhož příjemně vyčnívá vůně i chuť Chardonnay, dávající velice příjemný a dobrý dojem. Analytické hodnoty: alk. 11,4%, 12,1 zbyt. cukr, 5,8 g/l kys, 19,9 g/l bezc. extrakt. Cena 80,- Kč.

7. Sauvignon 2001 odrůdové jakostní - výrobní číslo 62, z viniční trati Kraví hora z obce Konice u Znojma. Velice vydařený, kvalitní se slámovou barvou, ve vůni i v chuti lehce kořenitý, pikantní, harmonický. Analytické hodnoty: alk. 11,7 %, 3,6 g/l zbyt. cukr, 5,8 g/l kys., 20,0 g/l bezc. extrakt. Cena 110,- Kč.

8. Ryzlink rýnský 2001 odrůdové jakostní - výrobní číslo 107, je z viniční trati Kasperek z vinařské obce Kuchařovice u Znojma. Dobrý, slušný „rýňák" ale nijak výrazně nevybočující z řady, ovšem přiznám se, že jsem jej ochutnal jen velice lehce, raději jsem se vrátil k Sauvignonu 2001. Analytické hodnoty: alk. 11,3 %, 2,5 g/l zbyt. cukr, 5,3 g/l kys., 19,5 g/l bezc. extrakt. Cena: 80,- Kč.

Navštívili jsme tedy čtyři viniční tratě a myslím, že většina přítomných mohla být nadmíru spokojená, nejen s tím co viděli, slyšeli či ochutnali, ale s přístupem všech zainteresovaných lidí, kteří nám dělali servis a vůbec nehleděli na čas či únavu, či zodpovídání mnohdy nekonečně stejných odborných i neodborných otázek (a že jich bylo...)

Ve 3. a poslední části reportáže si něco řekneme o některých zajímavých novinkách či akcích, které pro své návštěvníky či zákazníky připravili pracovníci Znovínu, projdeme se řízenou i neřízenou ochutnávkou a zúčastníme se večerní aukce vína Cuvée Šobes 2004. Od paní Evy Blahové získávám doplňující informace k této kupáži.
Víno Cuvée Šobes je známkové víno jakostní, ročník 2004, polosuché víno. Ve vůni je možné ucítit přezrálé meruňky až angreštový kompot. Ovocný charakter je znát i po nachutnání, víno je mohutné s dlouhou dochutí. Analytické hodnoty jsou následující: Alkohol 11,6 %, cukr 11,9 g/l, kyseliny 6,6 g/l a bezcukerný extrakt 21,3 g/l. Víno bylo předmětem aukce dne 19.5. 2005 v rámci programu Putování po vinicích Znojemska. Toto víno je již a pouze majetkem vydražitele. Znovín Znojmo,a.s. si nechal několik lahví, které může umísťovat na výstavy vín.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5283x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2010 21:18:40