O Víně

29.05.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Bezdrátová meteorologická stanice WS 330

Možná že někdo jste stejně jako já uvažovali, jak nejlépe a za co možná nejmenší náklady zjišťovat dva důležité údaje ve sklepě s Vašimi tekutými poklady. Jistě postačí, stejně jako dříve, umístit do sklepních prostor obyčejný teploměr a nepatrně náročnější vlhkoměr. Pokud ale chcete jít dále a využít moderní výdobytky naší doby, nabízí se řešení - sáhnout po digitálním teploměru s vlhkoměrem. Proč ale vynaložit mnohonásobně více peněz za takového pomocníka? Mne osobně se jako první nesporná výhoda jeví u těchto moderních (některých) teploměrů zabudovaná paměť na MINima a MAXima dosažených teplot ve sklepě. Když nejste v kontaktu se svým pracně budovaným archivem každý den (můj případ), stačí při každé návštěvě zmáčknout příslušné tlačítko a hned vzápětí zařvat ze sklepa nahoru do domu něco jako „Sakra, kdo mi tady zase camral a zvedl teplotu o 0,8° C !?!" U těch lepších teploměrů se statistikou můžete dokonce v nadávce i specifikovat čas změny teploty a větu okořenit přídavkem „Sakra kdo mi tady zase camral a zvedl teplotu o 0,8° C v úterý mezi 13 a 14 hodinou!?!" Takže takhle máte teplotu pod kontrolou celý den a vidíte, jestli třeba na noc teplota moc neklesá apod. Pokud chcete jít ještě dál a chcete mít dané údaje před očima stále, když budete doma a máte archiv cca 10 metrů od místa Vašeho častého pobytu (sklep v rodinném domě, chladící vitrína v paneláku v kuchyni apod.) nabízí se možnost bezdrátových čidel. Přesně tohle byly mé požadavky, abych mohl v jiné místnosti pozorovat hodnoty vlhkosti a teploty ze sklepních prostor.

Začal jsem tedy vyhledávat mezi širokou nabídkou teploměrů, kombinovaných s vlhkoměry toho správného kandidáta. Po všech zváženích a vyhledáních různých produktů mi vypadlo zařízení zvané bezdrátová meteorologická stanice. Není problém koupit různé vymakané stroječky, ale hledal jsem to nejlevnější, ale také do jisté míry nejluxusnější řešení. Tato věcička je primárně určena pro takového domácího rádce s počasím. Proto má tedy vlhkoměr s teploměrem, ze kterého (dle mě jednoduše nastaveného algoritmu) určuje vývoj počasí. Při vlhkosti kolem 60 % nám stanice věští zataženo. Pokud vlhkost na prvním čidle vystoupá do hodnoty 80 % objeví se varovný symbol mraku s deštěm. Když je ještě navíc teplota kolem 2° C objeví se varování námrazy (blikající vločky), nebo kolem 0° C a méně a vlhkosti kolem 80 % vločky neblikají, což znamená sněžení. Když si to pořídíte jako já do sklípku, proč to nevyužít i na meteorologickou stanici? Finta je v tom, že k základové stanice můžete bezdrátově připojit až 4 čidla. První čidlo je primárně nastaveno na určovaní počasí a je také součástí balení. Doporučuji proto přikoupit ještě druhé čidlo na teplotu a vlhko a umístit ho do zmíněného sklepa (lednice atd.) k vínům. Takhle máte dokonalý přehled o teplotách venku a u vín.

Teploměr je klasifikace AAA, tedy velmi přesný (tolerance teploty +/- 1° C a vlhkosti +/- 3 %). I přes údaje dosahu signálu z čidel cca 40 m v otevřeném terénu jsem měl obavy z použití doma. Konkrétně jestli projde 3 stěnami ze sklepa do prvního patra a navíc ze šikma nejen přes podlahy, ale i stěny. A částečně se naplnily. Občas se stává, že signál přeci jen nedorazí a vypadne. Stačí to ale dát jen bliž místa čidla (vzdušnou čarou, v mém případě to znamená cca 1x týdně přenést 2 m ze stolu na chodbu) a spojení je obnoveno. Rovněž mám odzkoušeno, že se signál v pohodě probije z lednice po celém bytě v paneláku. Je velmi dobré, že i na čidlech samotných je malý displej, na kterém vidíte teplotu a vlhko, takže při pobytu ve sklepě máte tyto údaje před sebou a ne jen např. v obýváku na stole na hlavní stanici. Další zajímavou vychytávkou je nastavení horní a dolní meze teploty. Jedná se o to, že si nastavíte na každém čidle zvlášť, při jaké situaci chcete být varováni. Např. ve zmíněném sklípku nastavíte dolní mez na -5° C a horní mez na 50° C. A když vám z ničeho z nic ve tři hodiny ráno začne řvát varovné pípání a blikat symbol dolní meze, tak víte, že jste právě náramně zbohatli, protože ze všech vín máte rázem poctivá a opravdová ledová vína. Ale teď vážně, pokud máte menší prostory a mez zvolíte vhodně, tak například můžete dle zvýšení o 2-3° C zjistit, že jste třeba zapomněli zhasnout, dovřít dveře, návštěva mlsného tchána apod.

Teď bych chtěl zmínit některé mínusy, které mne osobně na této super věcičce vadily.
- Trvá kolem hodiny, než si čidlo zvykne na místní podmínky a ukáže správné údaje.
- Paměť na MAX a MIN teploty je pouze 24 hodinová, vždy se nuluje v 00:00 hodin. Paměť na vlhkost není. Dražší model ale už tuším měl vetší paměť na teploty.
- Když dojde k vypadnutí signálu a vy zapnete jeho vyhledávání (lze nechat tak a čekat na pravidelný-minutový signál z čidel, který si stanice vyhledává sama, ale když ji pobídnete, jde jí to lépe), dojde k vynulování nastavených mezních teplot.
- K původnímu čidlu jsem dokoupil druhé a testoval je TĚSNĚ vedle sebe. Teplota byla na chlup stejná, ale vlhkost se lišila vždy o 10-15 %. Testoval jsem to několikrát v různých podmínkách. Závěr: Vadné čidlo. Teď ale které...? Upřímně jsem se vybodl ne reklamační mašinérii a prokazování co je blbé a další měsíc(e) bez meteorologické stanice (bylo mi to dovezeno z druhého konce republiky) a zjistil si, které je vadné a teď k němu vždy přičítám 10 % vlhka.

Plusy jsou jistě z předchozích odstavců zřejmé, ještě uvedu, že jsem očekával neustále ládování čidel a stanice baterkami. Zatím to jede s originálními od vánoc (jojo, byl to vytoužený dárek) a až na druhé čidlo si to nestěžuje. Tam už bliká symbol baterie a že chtějí vyměnit. Já je ale chci vyšťavit až do konce, a činím tak už druhý měsíc a symbol bliká a bliká, ale nechtějí to vzdát. Tudíž výdrž bude dobrá.

Pokud se Vám tato pomůcka zamlouvá, doporučuji objednat zde, kde jsem viděl nejlepší cenu (1012,- Kč) + čidlo (518,- Kč). V těchto dnech můžete využít také Makro v akci od 25.5. 2005 do 7.6. 2005 za 950,- Kč s DPH a navíc externí sondu s 3 m kabelem na měření vody v bazénu. Slovy Boba a Toma z TeleTele „A to se VYPLATÍ!"

Závěrem ještě pár obvyklých technických informací pro technofily:

Budík řízený radiovým signálem DCF-77:
- možnost opakovaného buzení po 5-ti minutách
- ikona aktuálního počasí s indikací nebezpečí náledí
- ikona tendence vývoje teplot a relativní vlhkosti
- měření vnitřní teploty
- měření vnější teploty a relativní vlhkosti bezdrátovým čidlem (dosah 30 m)
- možnost připojení až čtyřech bezdrátových čidel (jedno čidlo součástí dodávky)
- paměti na max a min naměřené hodnoty
- teplotní alarm pro nastavení horní a dolní mez teploty
- osvětlení displeje zelenými LED diodami

Technické parametry:

Vysílací frekvence: 433,92 MHz
Dosah: cca 40 m (ve volném terénu)
Rozsah měření:
vnější teplota od -30° C do 70° C (+/-1° C)
vnitřní teplota od -20° C do +55° C (+/- 1° C)
relativní vlhkost (snímána bezdrátovým vnějším čidlem) od 15 % do 95 % (+/- 3 %)
Přesnost měření je +/- 1° C.

Základní část:
- napájení: 2 ks baterie AA ( tužková - je součástí dodávky)
- rozměry: 93 x 123 x 32
- barva: stříbrná a tmavě šedá
- LCD displej: velikost displeje 66 x 42 mm, výška číslic 10 mm u zobrazení času, 14 mm u vnější a vnitřní teploty

Bezdrátové čidlo - model WT260H:
- napájení: 2 ks baterie AAA (mikrotužková - je součástí dodávky)
- rozměry: 74 x 53 x 34
- LCD displej: 7 x 26 mm, výška číslic 7 mm
- barva: tmavě šedá, odolná proti vlhkosti
- součást dodávky je držák

Rozsah měření:
teplota od -30° C do +70° C +/- 1° C
relativní vlhkost od 15 % do 95 % +/- 3 %

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3794x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2010 21:26:44