O Víně

08.02.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Víno - Masaryk s.r.o., Skalica (Slovensko)

Na Slovensko jsme už přijeli za tmy, ale královské město Skalica je hned za státní hranicí a areál vinařství jsme našli docela snadno a rychle. Pan Masaryk nás již očekával a velice srdečně se vítal s několika našimi kolegy, se kterými kdysi seděl ve školních lavicích stejné třídy vinařské školy. To bylo shledání!

Vinařství je umístěné ve více jak 300 let starém pivovaru s prostornými pivovarskými podzemními prostorami. Není to klasický vinný sklep, jak je obvyklé, přesto je podzemí Vino - Masaryk s.r.o. velice zajímavé a zvláště vinárna vydařená a příjemná. Firma byla založená v roce 1996, ale navazovala na více jak třicetiletou práci a zkušenosti vinaře pana Aloize Masaryka. Nevlastní žádné vinice, mají asi 8 ha pronajatých, zbytek hroznů kupují z okolí Skalice a potom také z oblastí jižního Slovenska, především od vinařů z vinařských obcí Strekov, Dvory na Žitavou, Moča a Mužla. Vína dělají přibližně z 24 klasických modrých a bílých odrůd, ale také z některých u nás méně známých, vyšlechtěných na Slovensku, jako například Milia, Nitra, Devín. Nejznámější pro Skalici je místní tzv. Skalická frankovka. Ceny hroznů byly v roce 2005 i na Slovensku nízké, pohybovaly se v rozmezí 5 až 10,- Sk za 1 kg, ale pan Masaryk má velice dobré dlouhodobé kontakty na vybrané vinaře, takže jim platí vždy podstatně víc. Například vloni (2005) až 25,- Sk za 1 kg, vyplatí se mu to, kupuje vysoce kvalitní hrozny a díky ceně má i svým způsobem vinohradníkovu garanci kvality. Obě strany jsou spokojené, vína jsou ale většinou ve vyšší cenové relaci, nežli je v okolí běžné. Produkují asi 100 tisíc litrů vína ročně, z toho 90 % lahvují a zbytek prodávají jako sudové víno. Mají docela dobře zajištěný odbyt, protože z celkového množství prý prodají asi 80 % hned. Po vstupu do EU se jejich firmě zvýšily obchody asi o 30 - 40 %. Vína dodávají výhradně jenom do vinoték a hotelů a vybraných restaurací v ČR, Holandsku a Anglii, celkem asi do 50 - 60 míst. Prodávají pouze za hotové peníze, fakturaci nedělají. Prohlédli jsme si rozsáhlé sklepení plné nerezových tanků, kádí a sudů a vystoupili po schodech do vyššího patra podzemí, kde je parádní klenutá sloupová místnost upravená jako vinárna. Zde nás čekalo překvapení v podobě výtečného jeleního guláše, no a potom také 10 vzorků, které okomentoval pan Masaryk, oblečený do stylové vinařské zástěry, do které se převlékl. Prý, aby to bylo se vším všudy. Je to velice pohodový pán, sršící energií a rozdávající dobrou náladu na všechny strany.

1. Iršay Oliver 2002 - cukernatost při sklizni 18° NM, světlá žlutá barva, příjemná jemná, ale poměrně silná muškátová, kořenitá vůně i chuť, s nižšími jemnými kyselinami. Obsah alkoholu 11,2 %.

2. Milia 2001 - nová Slovenská odrůda zapsaná v roce 2002 do Státní odrůdové knihy (Müller-Thurgau x Tramín červený). Hrozny jsou prý delší a řidší nežli u naší Pálavy (Tramín červený x Müller-Thurgau). Pěkná zlatavá barva, s výraznou vůní. Na internetu jsem marně sháněl bližší informace, našel jsem jenom odkaz na Vinařský obzor č.7 (2004), Ondrej Korpás: Milia, odroda aj pre okrajové vinohradnícke lokality. Miliu jsem pil poprvé a docela mi chutnala.

3. Ryzlink rýnský 2004 pozdní sběr - jemná zlatožlutá barva, ve vůni jsou lipové a medové tóny, vzdáleně je cítit i muškát, velice dobré svěží víno s pikantními kyselinkami, obsah alkoholu 11,53 %. V roce 2005 získalo řadu ocenění např. v Pezinoku, Bojnici atd. Cena za 0,75 je 200,- Sk.

4. Tramín 2004 pozdní sběr - cukernatost hroznů při sběru byla 22° NM, pěkná téměř jantarová barva, výrazná aromatická vůně s nádechem fialek, kořenitá až medová chuť, extraktivní vyrovnané víno, jemné kyselinky, kroužkuje, obsah alkoholu 12,2 %. Velice dobrý. Cena za 0,5 l je 200,- Sk.

5. Pálava 2003 výběr z hroznů - cukernatost při sběru 25,2° NM. Zlatavá barva, výrazná muškátová plná vůně, kořenité, polosladké, plné víno s harmonickým obsahem kyselin, vytváří slzy, kroužkuje, obsah alkoholu je 13,22 %. Moc dobrá. Cena za 0,75 l je 250,- Sk.

6. Frankovka 2003 pozdní sběr - cukernatost při sběru 22,5° NM. Temně rubínová barva s lehkými fialovými odstíny, s vůní po zralém ovoci, lehce je cítit skořice, poněkud vyšší kyseliny, jemné třísloviny. Pěkně kroužkuje, obsah alkoholu 13,1 %. Cena za 0,75 l je 200,- Sk.

7. Frankovka 2004 pozdní sběr - cukernatost při sklizni 21,4° NM, světlejší v barvě, velice pěkná intenzivní plná vůně po ovoci, kořenitá, vyrovnané kyseliny i třísloviny, obsah alkoholu 13 %. Dlouhá dochuť. Je lepší nežli předchozí. Ale obě frankovky získaly řadu ocenění. Cena za 0,75 l je 200,- Sk.

8. André 2004 pozdní sběr - cukernatost při sklizni 21,5° NM, ale výnos byl malý, protože prý bylo „sklizenou“ pořádným krupobitím. Intenzivní rubínová barva, příjemná typická vůně, vyšší kyseliny i třísloviny, ale to k tomuto vínu patří. Cena za 0,75 l je 200,- Sk.

9. Alibernet 2004 odrůdové jakostní - cukernatost při sklizni 19° NM. Temná červená, v chuti černý rybíz, cabernetové vůně, drobné ovoce. Suché s poměrně vysokými kyselinami a tříslovinami. Cena za 0,75 l je 200,- Sk.

10. Nitra 2004 - cukernatost při sklizni byla 27,5° NM. Pěkná červená barva, ovšem „bariková„ vůně i chuť značně převládaly nad ostatními asi charakteristickými, které jsme nedokázali pořádně rozeznat. Na omluvu - byl už to poslední vzorek náročného dne vinařské exkurze. Rovněž o této odrůdě jsem nenašel na Slovenském ani našem internetu vůbec nic. Články ale jistě budou v nějakém vinařském časopise. Rád uvítám bližší informace o těchto dvou nových slovenských odrůdách.

Při východu z budovy jsme prošli prodejnou v níž byla nabízena vína různých ročníků a cen. Byla zde docela tlačenice, protože každý z nás si kupoval nějakou tu lahvinku domů do archivu. Celá prodejna je doslova „vystlána“ diplomy, uznáními, plaketami, soškami a jiných ocenění z místních i mezinárodních výstav za nepochybně dobrá a zajímavá vína pana Masaryka.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6502x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5