O Víně

23.06.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.06.2010 07:00

Dunaj 2009 výber z hrozna (výběr z hroznů) - Rodinná produkcia JaR Ružek, Modra, Slovensko

Dnes přinášíme recenzi na ještě jedno víno z produkce modranského vinařství JaR Ružek, tentokrát Dunaj 2009 výber z hrozna.

To co bylo řečeno o odrůdě Neronet, že se čím dál víc dostává do povědomí vinařů i milců vína, platí i o odrůdě Dunaj. Stává se stále rozšířenější odrůdou na malokarpatských tratích a zdá se, že i vinaři k ní našli cestu a dovedou z ní vyrobit skvělá červená vína. Prozatím s Dunajem mám dobrou zkušenost z vinařství Kmeťo z Modry, který mně předčasem velmi zaujal a taky z vinařství pana Masaryka ze Skalice, který Dunaj rovněž krásně umí. Na Vitis Aurea pak byla možnost zkusit skvělý Dunaj z vinařství Dubovský-Grančič ze Svätého Jura.

O výrobci vína jsme si napsali stručně ve večerejí recenzi. Něco málo k odrůdě. Tato modrá odrůda vznikla již v roku 1958 křížením odrůd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svatovavřinecké 6/10 ve Výzkumném ústavu vinohradnickém v Bratislavě. Je zapsána na Listině registrovaných odrůd na Slovensku. Je nenáročná na půdní podmínky, nemá však ráda velmi suché oblasti. Vůči mrazům je poměrně dobře odolná, stejně tak k plísní révové a plísní šedé, citlivější je na napadení padlím. Hrozny dozrávají koncem září až začátkem října, dává pravidelné a vysoké výnosy. Většinou se získávají vína jakostní, avšak v dobrých ročnících a při redukci sklizně se dají získat i vína predikátní. Získána vína jsou plná a harmonická a značně získávají delším ležením.

Toto víno pochází stejně jako předchozí Neronet z viniční tratě Bojflajtne, o které jsme si napsali v předešlé recenzi. Evidentně se dle slov pana Ružeka v této lokalitě Dunaji líbí, dobře a poměrně brzy vyzrává. Pro získání tohoto vína byla provedena redukce úrody na keři, ze kterého bylo sklizeno cca 2,5 kg hroznů, což se projevilo v kvalitě. Sklizeň proběhla 18. září 2009 při cukernatosti moštu 23 °NM. Víno bylo zpracováno klasickou metodou, následně dozrávalo v dubových sudech 4 měsíce.

Teď již k vínu samotnému. Víno je čisté, barva je tmavě červená s fialovými reflexy. Po zakroužení skleničkou se na skle objeví tmavě červenofialová „košilka" a množství slziček, což by odpovídalo jakosti vína. To slzení je skutečně velmi bohaté, svědčí o hutnosti a extraktivnosti vína.

Vůně je jemná, ovocitá, cítím zvláště čerstvou šťávu z přezrálých třešní, višní, k tomu se přidávají vůně lehce animální, dále kakao, špetka anýzu - náznak vůně „pendreku". Intenzitu bych označil jako střední, velmi příjemnou.

Chuť je stejně jako vůně - ovocitá, kde kromě tónů uvedených při vůní nacházím ještě akcent švestkově-černorybízový. První dojem je krásně nasládlý, později se rozšiřuje o tóny hořké čokolády, kakaa. Právě chuťový dojem čokolády je typický pro vína této odrůdy, takže možno říci, že víno je typicky odrůdové. Kyselinky jsou nižší, třísloviny sladkavé, nižší. Vše se ukládá do solidního těla vína a i když je ještě toto víno poněkud rozverné, dává tušit při svém dobrém zracím potenciálu, že s časem se krásně dokulatí, stane se ještě víc sametové a nádherně pitelné. Tomu věřím! Dochuť je středně dlouhá, lehce hořkomandlově kakaová, elegantní.

Dovolil bych si i toto víno tipnout na dobrého kandidáta na zraní v barikovém sudu. Ocenění: stříbrná medaile Vitis Aurea 2010 - oceněno 85 bodů. Velmi dobré víno, které možno jen doporučit, zvláště po alespoň ročním nazrání na lahvi.

Cena: dar. Lahev klasická zelená Bordó 0,75 l, zátka umělohmotná. Víno je již bohužel doprodáno, ve vinařství JaR Ružek nebo ve vinotéce spolku Vincúr (http://www.vincur.sk/) v centru Modry, Štúrova 84, však najdete další krásná vína z produkce vinařství JaR Ružek i ostatních vinařů z Vincúru. Moje hodnocení: 86 bodů.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Dunaj
Ročník: 2009
Jakost: výber z hrozna (výběr z hroznů)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Vinařská podoblast: Modranská
Vinařská obec: Modra
Viniční trať: Bojflajtne
Výrobce: Rodinná produkcia JaR Ružek, Modra
Alkohol: 12,4 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 3,0 g/l
Obsah kyselin: 4,0 g/l
Cukernatost moštu: 23 °NM
Datum sklizně: 18. září 2009
Výsadba révy vinné z roku: 2004
Způsob vedení révy: vysoké vedení
Typ půdy: hlinito-písčitá
Technologie výroby: klasická
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 17 ºC
Doporučená archivace: 2012
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 9 8 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6526x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.06.2010 17:13:49