O Víně

21.12.2005 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.12.2005 00:00

Rulandské modré 2000 výběr z hroznů (košer) - České vinařství Chrámce s.r.o.

Tomuto vínu jsem naprosto propadl. Skupuji proto poslední zásoby tohoto vína, i když přes třista korun není zrovna málo, a ani po několikáté láhvi ho nemám dost. Jestli ho ještě objevím, chci ho koupit i do archivu. Ten samý večer jsem ho porovnával s „nulačtyřkou“ z Mikrosu (pozdní sběr, trať Za cihelnou), jejíž recenze brzy také vyjde.

Rulandské modré (Pinot noir) o odrůdě jsem psal v nedávné recenzi Rulandské modré 2000 pozdní sběr - České vinařství Chrámce s.r.o.

Vinař a technologie: Tentokrát je tvůrcem vína jeden ze synů pana Váni, František. O vinici jsem rovněž psal ve výše uvedené recenzi, mnoho údajů, které jen dosvědčují výjimečnost tohoto vína je uvedeno na zadní etiketě. Mošt nakvášel 14 dní při nižších teplotách, přirozeně byla odbourána kyselina jablečná. Zrálo v dřevěných sudech dva roky (pak poněkud nechápu poznámku na čelní etiketě „rok lah. 01“).

Čím se liší výroba košer vína od běžné technologie? Všichni, kdo se vína jakýmkoliv způsobem dotýkají od sklizně až po plnění do lahví musí být ortodoxní Židé. Musí se používat jen nádoby a stroje vyhrazené pro výrobu košer vín, případně stroje před použitím zbavit veškerých stop po nekošer vínu. Žádná z přísad nebo chemikálií nesmí obsahovat ani stopy po látkách živočišného původu (např. cukr musí být takto „košer“ deklarován, pokud se použije). Zvláštností je pasterizace. Pokud by víno nebylo pasterizované a otevřel nebo popíjel ho ne-Žid, víno by přestalo být košer. Pasterizací toto omezení zmizí.

Adjustáž: Láhev typu bordó z bledě zeleného skla, korek anonymní bez loga výrobce 40 mm dlouhý z drceného korku s dvěma plátky na obou koncích. Místo záklopky je konec hrdla namočen do měkkého včelího vosku. Ten zřejmě zachraňuje ne úplně špičkový korek, ale zároveň vlastně zabraňuje vínu dýchat a dále se vyvíjet. Nu, co, alespoň si své momentálně špičkové vlastnosti podrží dlouho. Etikety mají takový zvláštně smutný styl, který mi trochu evokuje židovský památník v Terezíně (doufám, že toto přirovnání někoho neurazí).

Barva: temná granátová barva, v průhledu více do pálených cihel, menisky mírně nahnědlé.

Vůně: královská komplexní vůně borůvek, šípků, jeřabin a brusinek. Delším mícháním se vyvine mimořádně složité, těžko popsatelné aroma. Po hodině a půl v prázdné sklence aroma přeslazeného šípkového čaje. Po pěti hodinách od otevření v prázdné sklence skořice a přezrálé hrozny.

Chuť: plná, ale ne těžká, temná „lesní“ chuť brusinek a marmelády z lesních plodů, uležele ušlechtilá. Dlouhá čtyřminutová lehce připálená dochuť. Harmonických tříslovin je ještě dostatek na to, aby víno přečkalo (pokud korek dovolí) dalších možná pět let.

Toto je naprosto mimořádné víno, nejlepší červené, co jsem kdy z Čech i Moravy chutnal. Bohužel je poněkud dražší a hůře dostupné než nekošer bratříček, za což snižuji poslední hodnotící známku.

Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2000
Jakost: výběr z hroznů
Kategorizace: košer
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mostecká
Vinařská obec: Rudolice
Viniční trať: Sv. Vavřinec
Výrobce: České vinařství Chrámce s.r o.
Číslo šarže: 63
Alkohol: 12,3 % obj.
Zbytkový cukr: 2,7g/l
Kyseliny: 5,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 30,1g/l (!!!)
Cena: 325,- Kč

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 10 10 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4124x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.12.2009 17:00:51