O Víně

22.04.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.04.2005 00:00

Sylvánské zelené 2003 pozdní sběr - Lúbal Antonín, Kobylí

Pokud si nedávno J. ve svém článku - Sylvánské zelené 1997 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s. posteskl nad poklesem zastoupení vín odrůdy Sylvánské zelené u nás (...Již si začínám pomalu zvykat, že Sylvánské zelené pokračuje ve svém ústupu a poklesu zájmu. Podílí se pouhými 0,6 % na celkové ploše vinic u nás...), tak doufám, že tento můj článek odrůdě pomůže trošku zpět na nohy.

Při své cestě za víny jsem takhle jednou projížděl přes Kobylí a vědom si svého posledního zklamání v jistém zdejším družstvu (viz článek Kam zase pojedu nakoupit vína a kam už asi ne) jsem si byl jistý, že vesnicí jenom projedu. Uprostřed však těsně před esíčkem jsem si opět všiml cedule, směřující k vinotéce. Hi hi hi, kdo si asi otevřel vinotéku v Kobylí, kde je snad 300 registrovaných vinařů? No dobrá, odbočuju teda a jdu to zkontrolovat.

Byl to pan Jan Petrák (!!!), pojem i mezi vinaři, já mám alespoň k jeho práci pořádnou úctu... Strávili jsme asi půlhodinku v příjemném hovoru a já si nahodile koupil pár lahví místních drobných vinařů. Brzy tam však pojedu znovu, sekty pana Petráka jsou vyhlášené a navíc v jeho regálech zbylo ještě tolik dalších lákavých titulů!
Již ve vinotéce mě zaujaly lahve s jakoby císařsko-královským designem - tedy jako že takhle se fotilo za Rakouska-Uherska. A taky že jo, ve Vinařství rodiny Lúbalovy Kobylí použili starou fotografii jednoho ze svých předků a vytvořili tak náhderně působící vinětu. Mně se líbí moc, protože se takto dnešní pan Lúbal zjevně hlásí k tradici svých (pra-)otců a na to já taky slyším. Tisk je proveden převážně zlatavou barvou, logo AL má dokonce vlastní strukturu - návrh grafika jistě nebyl levný, ba ani vlastní tisk, ale výsledek stojí za to. Viněta má své kouzlo, nemyslíte?

Láhev je zelená bordó sedmička, zátka je 42 mm dlouhý lepený špunt, bez potisku, což je určitě rezerva pro příště. Ale ta viněta, nezlobte se na mě, ta to všechno omlouvá :-)

Barva vína je světle zlatá až zelenkavá, čirá a svěží. Pěkná barva, ale sylvánské zlené nepiju zase tak často, tak snad jen tuším, že takhle je to správně. Přiznám se, že jsem k vínu přivoněl trošku s obavami… Do nosu mi však vtrhla medově hladká vůně, kterou ovšem těžce zařazuji, nechci si vymýšlet. Stopy jablka, broskve, medu, jižní dužnaté plody, ovocné bonbóny…? Tohle vypadá buď na kýč, nebo na velmi slušné víno.
Myslím, že již první a druhý doušek pak určitě moje dilema vyřešily na to šup - chuť vína je krásně hladká, plná a velmi lahodná! Velice mile mne překvapilo, je vyvážené, plné a bohaté na extraktivní látky. Kyselinky se drží trošku zpátky, cukernatost na vinětě deklarována není, může snad být i polosuché. Jak říkám, nemám tolik zkušeností s víny odrůdy Sylvánské zelené, ale tohle jistě vybočuje. Zrovna přišel Lou, dám mu ochutnat, co na to řekne - ale jenom trošku, ten by mi to určitě vypil :-) . „Naštěstí“ je autem, tak jen srká, ale shodujeme se na tom, že kdyby na vinětě bylo napsané Rulandské 2000 ve výběru, budeme tomu věřit.

Dozvuk vína v krku po spolknutí je krásně příjemný a dlouhý, i v ústech je víno milé a hladké. Dodržte teplotu podávání lehce nad 10° C a užívejte si. Myslím, že u tohoto vína je poměr „cena / výkon“ velice dobrý a víno osobně hodnotím velice kladně.
Dal jsem ho taky ochutnat manželce, ovšem to jsem neměl dělat - za chvíli mi zase přistrkuje svou skleničku a když sahám po „její“ láhvi, dožaduje se mého sylvánu :-). Trochu brble, proč já si kupuju tak dobré vína (v originále: „…šťávičky…“ ) a pro ni mám jen takové... (v originále: "...hnusoty..." ) Měla dobré víno taky (jasně že neřeknu čí zrovna bylo!), ale vedle sylvánu od pana Lúbala to byl nedozrálý puberťák - zkusil jsem to schválně taky.
Sedmička sylvánu je brzy prázdná a já už vím, co si u pana Petráka příště zase koupím.

Toto Sylvánské zelené je vhodné k lehkým úpravám vepřového či drůbežího masa a k rybím pokrmům. Bude se také dobře snoubit s tvrdými sýry (Ementál, Gruyer, Pecorino, Moravský blok) a s čerstvými či měkkými sýry.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sylvánské zelené
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Cukernatost: neuvedeno
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Kobylí
Viniční trať: Čtvrtě k Vrbici - ta čeština je krásná :-)
Výrobce: Lúbal Antonín, Kobylí 685
Číslo šarže: P-14
Alkohol: 12,5 % obj.
Teplota skladování: 6 - 13° C
Teplota podávání: 8 - 12° C
Cena: 90,- Kč - ve vinotéce p.Petráka v Kobylí, konec března 2005

.

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 5 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2381x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 08.01.2010 18:13:22