O Víně

11.01.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.01.2010 07:00

Ariana 2004 zemské - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Poprvé se zaměřím na modrou odrůdu Ariana, která byla zapsána do Státní odrůdové knihy v roce 2001. Jaké byly mé dojmy se dozvíte v dnešní recenzi.

Pokud se podíváte na webové stránky Vinselektu zjistíte, že pod položkou Privátní archiv se skrývají docela zajímavá vína. Pro milovníky novošlechtění se zde již delší dobu objevují dvě vína z modrých odrůd, u kterých je vždy spojeno jméno s Vinselektem respektive Šlechtitelské stanice v Perné. Konkrétně se jedná o ing. Františka Zatloukaal a ing. Ludvíka Michlovského. Dnes se detailně podívám na červené víno z novošlechtění Ariana 2004 zemské. Hrozny mají původ v Mikulovské vinařské podoblasti, ve vinařské obci Perná, viniční trať Purmice.

Nejprve několik základních údajů, převzatých z encyklopedie p.j. Ve vinařské obci Perná je 245,7 ha osázené registrované plochy vinic z celkové rozlohy 466,3 ha. V roce 2007 zde bylo 100 registrovaných pěstitelů révy vinné. Bezesporu jsou zde jedny z nejlepších tratí u nás. Legendární je zejména díky svým Ryzlinkům vlašským trať Železná. Expozicí, půdou a sklonem se ovšem zdá snad ještě lepší polohou Goldhamer, Kotelná i Purmice. Též Levá klentnická se může řadit mezi špičkové polohy. Není divu, že z těchto terroirů těží exkluzivní vinařství jako Mikrosvín, Tanzberg, Vinselekt, nově i Galant. Kéž se též malým vinařům, sporadicky zde hospodařícím, podaří též vytěžit z těchto vynikajících poloh maximum. Nejlepší tratě v Perné bezesporu patří ke korunovačním klenotům vinorodé Moravy, i zde je ale třeba rozlišovat. Nepřijde mi třeba šťastné sloučení Jižního svahu (mimochodem když už by měl tento mírný svah někam svažovat, pak k jihozápadu) s mnohem kvalitnějšími Purmicemi. Zde by bylo na místě spíše sloučení s U spálené hospody. Vůbec mi přijde silně diskutabilní zařadit všechny tratě v Perné do I. nejvyšší kategorie. Systém, který strčí do jednoho pytle perfektní tratě z jihozápadních svahů s tratěmi severozápadními a s rovinatým úpatím podle mne není správný třídící systém.
Název tratě před sloučením

Kategorizace viniční tratě

Klasifikace dle p.j.
Přední Purmice

I.

AA (sev. cíp B)
Zadní Purmice

I.

AAS, AAST (sev. cíp), již. cíp A
Jižní svah

I.

AA (sev. část B)

A nyní již k odrůdě Ariana, která vznikla křížením odrůd (Ryzlink rýnský x Svatovavřinecké) x (Zweigeltrebe) s pracovním názvem PE-9/19. Je středně raná až pozdní modrá moštová odrůda. V České republice je odrůda zastupována firmou Vinselekt Michlovský Rakvice a je právně chráněna. Na vinicích zatím významněji rozšířena není. Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána v roce 2001. Udržovatelem odrůdy je Ing. Miloš Michlovský, CSc. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost je střední a začíná v první polovině října. Proti napadení houbovými chorobami je odrůda méně až středně odolná, odrůda je k chorobám relativně málo náchylná. Proti poškození mrazy je odolná středně. Na polohu ani půdu nemá odrůda Ariana zvláštní požadavky. Podnože, používané podle půdního typu však nebyly doposud odzkoušeny. Je to zajímavá moštová modrá odrůda s vysokým výnosem a jakostí sklizně. Víno je plné, harmonické, sametově hebké, dostatečně barevné, velmi dobré kvality s jemným obsahem tříslovin. Zráním získává na kvalitě. Výnos odrůdy je vysoký (2,5 až 4 kg/keř), ve zkouškách pro registraci bylo v tříletém průměru dosaženo výnosu 14,5 t/ha při průměrné cukernatosti 19 °NM. Odrůda Ariana se může pěstovat na většině vedení bez nároků na specifický řez. Je vhodná k pěstování v obou vinařských oblastech České republiky: v Čechách i na Moravě.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm. Adjustáž je zajímavá a jednoduchá zároveň. Má pouze jednodílnou etiketu čtvercového tvaru, na které je dominantní logo vinařství a veškeré povinné údaje. S podobnou adjustáži se můžete setkat i v případě lahve Rulandské modré 2005 pozdní sběr (barrique), o kterém jsem nedávno psal.

Barva je granátově červená s rubinovými záblesky a intenzivní. Po zakroužení zůstávají na stěně skleničky nádherné mosty. Vůně má zajímavou strukturu a v nástupu nabízí směs peckovin, kterou doplňují tóny vyzrálých třešní a těžko identifikovatelné květinové odstíny.

Také chuť má velmi zajímavou strukturu a podoby. Jsou zde příjemná třísla, která dávají potřebný základ pro dobré tělo. Kyselinka je příjemná a pobízí k dalšímu doušku. Neznám analytické hodnoty, ale extrakt mi přijde docela zřetelný. V chuti můžete poznat odstíny višní a peckového ovoce. Že má víno už pár let za sebou je znát, nechybí mu jemná nazrálost, ale ovocitost je stále zřetelná. Druhý den se Ariana ještě více otevřela a ukázala se v ještě zajímavější podobě. Více se přechýlila ke kořenitosti a objevují se také kávové tóny v chuti. Víno se pravděpodobně blíží svému vrcholu, na kterém se může udržet rok-dva.

Dlouhou dobu zkoumám, zda mi Ariana připomíná některou tradiční odrůdu a nemohu se ubránit dojmu, že mi nic nepřipomíná. Je to určitě dobře, protože si takto může najít své příznivce. Dnešní víno se mi na jednu stranu velmi těžko hodnotí, protože nemohu srovnávat, protože je toto moje první zkušenost. Možná jsem přestřelil, ale podle mne je to odrůda, která má před sebou zajímavou budoucnost, pouze ale v případě, že se vinaři odhodlají k větším výsadbám.

Při hodnocení poměru cena / kvalita velmi pozitivně hodnotím cenu, která je velmi příznivá v případě, že si zajedete do Rakvic do firemní prodejny. Občas jsem tuto lahev viděl v některých vinotékách v ceně do 200,- Kč. Po dlouhé době jsem bohužel neobdržel odpověď z vinařství, tentokrát ovšem lituji dvojnásob, protože jsme se mohli o této nové odrůdě dozvědět zajímavé informace přímo od zdroje.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Privátní archiv
Odrůda: Ariana
Ročník: 2004
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Perná
Viniční trať: Purmice
Výrobce: Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice
Číslo šarže: 848-2004/A
Alkohol: 12,0 % obj.
Teplota podávání: 14 - 16 °C
Teplota skladování: 10 - 12 ºC
Doporučená archivace: 2010-2012
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 131,- Kč (přímo ve vinařství v říjnu 2009)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4602x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 18:53:44