O Víně

05.06.2009 Martina Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.06.2009 00:00

Svatovavřinecké 2008 odrůdové jakostní (rosé) - Nové vinařství a.s. Měřín

Rosé, rosé, rosé... Další díl je po nejrůznějších peripetiích na světě! Naleznete v něm odpověď na otázku: Jak se růžové víno vyrábí? a „ochutnáte" další moravské rosé, kterým je Svatovavřinecké 2008 odrůdové jakostní (rosé) - Nové vinařství a.s. Měřín.

Po delší době máte možnost přečíst si zase něco málo informací o rosé, růžovém víně, klaretu, růžáku, ryšáku, růžovce... V minulém díle jsem způsob výroby růžových vín zmínila jen ve zkratce, dnes si dovolím rozepsat se na toto téma poněkud obšírněji.

Technologie výroby růžových vín Stejně jako při výrobě bílých a červených vín je i v případě růžových vín důležitá vyzrálost hroznů. Nejzajímavější jsou rosé od 18 do 23 °ČNM. Při dozrávání hroznů na vyšší cukernatost totiž dochází k poklesu obsahu kyselin nutných pro zachování svěžesti.

A jak se růžové víno vyrábí? Existuje několik metod, které bychom mohli pracovně rozdělit podle francouzského vzoru do tří základních skupin: 1. Krátkou macerací. 2. Krvácením. 3. Přímým lisováním.

Nejběžnější metodou výroby růžových vín je částečné nakvášení bez lisování, tzv. krátkodobá macerace. Modré hrozny se odzrní a pomlýnkují. Rmut se přečerpá do kvasné kádě. Kontakt moštu se slupkami a nakvášení trvá jen tak dlouho, dokud mošt nedosáhne požadované barvy (řádově na hodiny - do 12 hodin). Poté je mošt od slupek oddělen (vypustí se z kádě) a dále samostatně zpracováván. Matolinový klobouk se vylisuje, ale získaný mošt se s původním nesceluje. Zpracovává se odděleně a sceluje se s červenými víny.

Další metodou je metoda Saignée (pouštění žilou), tzv. krvácení neboli lisování pod vlastní vahou (samotok). Hrozny se nasypou do kádě, vlastní vahou se bobule naruší a bez jakéhokoliv lisování se nechají ležet. Samovolně vytékající šťáva (samotok), která má minimální kontakt se slupkami, se zpracovává na víno. Po vykvašení zpravidla vzniká víno velice bledé růžové barvy s mimořádně svěží ovocnou chutí.

Třetí základní metodou výroby rosé je přímé lisování celých hroznů. Celé nepodrcené hrozny jsou lisovány pod mírným tlakem okamžitě bez jakéhokoliv naležení. Modré nebo červené hrozny se odzrní a pomlýnkují. Vyrobený rmut, který začíná kvasit, se ihned vylisuje. Získaný mošt je lehce zbarvený a zpracovává se dále jako bílé víno. Výsledný produkt se nazývá klaret, má velmi světle růžovou barvu a chuťová charakteristika je velice podobná charakteristice bílého vína. Ve Francii se takovéto víno označuje jako „šedé víno - vin gris“.

Existuje ještě další způsob výroby růžového vína, a to scelováním (smícháním, kupážováním) červeného a bílého vína. Tato metoda je však v současnosti ve většině zemí zakázána. V určité míře se používá pouze v oblasti Champagne, kdy se při výrobě růžového šampaňského přidá do bílého šumivého vína malé množství tichého vína červeného.

Dále lze vyrobit víno světle červené barvy společným zpracováním hroznů modrých a bílých odrůd. Toto víno (rotling) vypadá jako rosé a bývá tak neoprávněně označováno, neb pravé rosé se vyrábí výhradně z modrých hroznů. Na Rotling se podrobněji zaměříme v příštím díle.

A nyní přistupme k ochutnání konkrétního vína. Svatovavřinecké 2008 odrůdové jakostní suché růžové víno bylo vyrobeno a uvedeno na trh jako Svatomartinské víno v řadě Cépage. Řada cépage [sepáž] je označení pro odrůdová vína, jejichž producentem je progresivní a na českém trhu již etablovaná společnost Nové Vinařství a navazuje na velice úspěšnou řadu směsných vín s názvem cuvée. Mělo by se jednat o vína aromatická, svěží a moderní. Pojďme se tedy podívat, zda vybrané víno tyto charakteristiky splňuje.

Ambaláž vína, pod níž je podepsané grafické studio Signum, je moderní, velice vkusná. Zajímavě jednoduchá. Elegantně stylová. Lahev je čirá, bordeaux typu o objemu 750 ml. Je uzavřena plastovou zářivě oranžovou zátkou dlouhou 40 mm. Záklopka je černá, plastová se zlatým potiskem loga Svatomartinské 2008. Osobně se mi adjustáž vína líbí a zcela splňuje moje parametry pro design balení růžového vína.

Barva je čistá, vyšší růžová s oranžovými odlesky, líbivá. Vůně je čistá, svěží a příjemná. Ve výrazné vůni nacházím jemné minerální tóny, které se mísí s ovocitostí. Vynikají v ní drobné červené plody, zejména červený rybíz.

Chuť je v harmonii s vůní, suchá a lehká, dynamická, tělo křehké se svěžími kyselinami. Ovocně plná chuť je poměrně bohatá s výraznějšími tóny drobných lesních jahod. Vyrovnané víno, na jehož konci se snoubí příjemná kyselinka s jemnou minerálností. Velmi příjemně pitelné osvěžující rosé. Lehké nenáročné víno ideální k celé řadě salátů či jen jako „terasové“, tzn. velmi dobře vychlazené (na 7 - 9 °C) a prozářené slunečními paprsky při příjemném posezení na terase. Co dodat? Výborný poměr kvalita x cena! Dostupnost je horší, tzn. e-shopy, v kamenných vinotékách jsem ho již prodávat neviděla. Perspektiva pro archivaci je krátkodobější, jedná se o víno k okamžité konzumaci. Web výrobce www.novevinarstvi.cz se mi po všech stránkách líbí. Za zhlédnutí také dozajista stojí velmi kvalitní internetové stránky e-shopu a s nimi související a moc povedený www.roseportal.cz.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cépage
Odrůda: Svatovavřinecké
Ročník: 2008
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění podle obsahu zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Výrobce: Nové Vinařství, a.s., Zarybník 516, Měřín, PSČ 594 42
Číslo šarže: 069
Datum sklizně: 25. září 2008
Alkohol: 11,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 4,4 g/l
Obsah kyselin: 7,6 g/l
Cukernatost: 20,4 °NM
Teplota podávání: 7 - 9 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 minut do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 99,- Kč (internetový obchod www.hladinka.cz - rok 2009)

Spotřebitelská známka: 5.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 5 6 6 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3192x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.07.2009 18:32:24