O Víně

10.04.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.04.2008 00:00

Muškát moravský 2003 pozdní sběr - Malý vinař František Mádl Velké Bílovice

S víny z vinařské oblasti Podluží (dnes jde o část podoblasti Slovácko) jste se na našem portále moc často nesetkávali, což velice rád napravím dnešním Muškátem moravským 2003 pozdní sběr, který bych vlastně ani neměl archivovat. V srpnu 2005? jsem si na degustaci přímo ve vinařství poznamenal strohou větu: Velmi příjemná a mnohoslibná vůně i chuť. Když jsem se podíval do naší statistiky zjistil jsem, že je to z mé strany z tohoto vinařství recenze po dlouhých čtyřech letech...

František Mádl mi k tomuto muškátu poskytl spoustu informací, o které se s vámi rád podělím. Hrozny byly nakoupeny a pochází z viniční tratě Přední hora v obci Moravská Nová Ves. Hrozny byly sklizeny 15. září 2003 při cukernatosti 21,0 °NM. Réva stará 25 let se zde pěstuje na vysokém vedení na dva tažně a splavené spraši. Technologie výroby: ihned lisováno, odkaleno a zakvašeno kvasinkami, kvašeno v nerezovém tanku.

Nedávno jsem zde pěl chvalozpěvy na famózní Muškát moravský 2003 výběr z hroznů - ZD Sedlec, kde jsem zmínil také Muškát moravský 2003 pozdní sběr od Františka Polehni. Srovnání těchto tří muškátů se nabízelo.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž má své kouzlo a byť jde o převzatý námět, líbí se mi. Horší je to ovšem s doplňujícími informacemi ohledně analytických hodnot, doporučené době archivace a podobně. Naštěstí František Mádl na požádání zašle požadované informace.

Barva je intenzivní, zlato-žlutá a čistá. V porovnání s výše zmíněným výběrem z hroznů je daleko zajímavější. Víno působí olejovitým dojmem, velmi líně se povaluje ve skleničce a zanechává za sebou krásné mosty. Vůně je kouzelná a přitažlivá. Není to na první dojem žádná "voňavka", ale příjemná vůně muškátu je doplněna vůni vyzrálých hroznů.

Ve středně dlouhé chuti působí víno velmi jemným dojmem. V dozvuku se rozvíjí příjemné kořenité tóny s nasládlou vanilkou. Stále žasnu nad svěžestí a pikantní kyselinkou, která se za těch pět let zrání v lahvi příliš neztratila. Velmi příjemné je také zjištění, že alkohol nádherně zapadl do celku, takže není vůbec poznat (12,79 % obj.) Teplotu podávání doporučuji kolem 11 až 12 °C, kdy muškátové tóny nejsou nepříjemné a v chuť mi připadá stále svěží a lehká. Při vyšší teplotě se muškát jeví již těžkým dojmem a má nahořklý závěr. Po dvou dnech zkouším tento muškát znovu a žasnu nad skvělou kondicí. Dokonce bych řekl, že kyselinky jsou ještě pikantnější a zajímavější. Oxidace tento muškát ještě více otevřela do zajímavých poloh. Znovu se přesvědčuji, že pokud je surovina ideálně vyzrálá a víno technologicky vhodně upraveno, i tato odrůda si může v archivu několik let pobýt a na jakosti se to podepíše jen pozitivně. Tento týden jsme se mohli o možnostech této odrůdy přesvědčit v případě Muškát moravský 2005 výběr z cibéb - Čebav Tvrdonice s.r.o. Gratuluji Františkovi Mádlovi, kterému se toto víno náramně povedlo. Vinařství ho doporučuje podávat jako aperitiv nebo k listovým salátům.

Podle mne je to přesně ten typ Muškátu moravského, u kterého se podařilo citlivě zvýraznit odrůdové vlastnosti. Víno není zlomené, právě naopak, je na svém vrcholu. Tolik diskutovaný ročník 2003, v případě tohoto muškátu, znovu zpochybnil domněnku, že není vhodný k archivaci.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Muškát moravský
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: neuvedeno
Vinařská oblast: Podluží
Vinařská obec: Moravská Nová Ves
Viniční trať: Přední hora
Výrobce: Malý vinař František Mádl Velké Bílovice
Číslo šarže: 4
Evidenční číslo jakosti: 0403/07/03
Číslo vzorku: 17
Alkohol: 12,79 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 3,8 g/l
Obsah kyselin: 5,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,0 g/l
Cukernatost moštu: 21,0 °NM
Datum sklizně: 15. září 2003
Doporučená archivace: nejlépe ihned případně do konce roku 2008
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Velikost šarže: 2.500 litrů
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 145,- Kč (přímo ve vinařství v srpnu 2005)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2736x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2009 11:22:20