O Víně

26.10.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.10.2004 00:00

Furmint 2002 neskorý zber (pozdní sběr) - J & J Ostrožovič, Veľká Tŕňa, Slovensko

Z naší poslední statistiky vyšel velmi špatně počet příspěvků zaměřených na slovenská vína. Velmi dobrou možností, jak to postupně napravit byla po návštěvě Hypernovy možnost zakoupit slovenské víno s přívlastkem Furmint 2002 neskorý zber (pozdní sběr), který pochází z Tokajské vinohradnické oblasti. Víno bylo vyrobeno z klasické tokajské odrůdy moderní technologií kvašením moštu.

Furmint je hlavní odrůda pro výrobu tokajských vín. V Tokajské vinohradnické oblasti představuje 65 %. Vyrábí se z něj tokajské samorodné víno a tokajské výběry. Podle slovenské legislativy se smí vína s přívlastkem vyrábět výhradně z hroznů domácího původu bez přidání rafinovaného cukru. Každá láhev musí být opatřena státní kontrolní známkou, které se vydávají od roku 1998. Mají okrouhlý tvar, nalepují se na ústí hrdla láhve na vrch záklopky a obsahují číselné údaje o obsahu láhve, roku přidělení, pořadové číslo láhve a číslo osvědčení. Ihned jsem si vybavil, jak by na tuto skutečnost asi reagovali naši vinaři? Dovede si někdo vůbec představit, jaká je to práce a jak je to finančně náročné? O Tokajské vinohradnické oblasti si řekněme více až se dostaneme k typickému tokajskému vínu.

Označení přívlastku neskorý zber (pozdní sběr) se velmi podobá našemu, ale ve vinařském zákoně najdete malé rozdíly. Takto deklarovaná jakost znamená, že cukernatost moštu musí být 21 až 22º NM. Víno musí být vyrobené pouze z deklarovaných odrůd révy vinné, v plné zralosti a sběr musí proběhnout po období hlavní sklizně.

Láhev typu Bordo America má objem 0,75 l (hnědé sklo), je opatřena kolkem na horní části záklopky s evidenčním číslem láhve a lisovaným korkem délky 40 mm. Barva je slámově žlutá s nádhernou jiskrou. Vůně je jemná a poměrně široká. Postupně jak se víno rozdýchává se objevují další a další tóny, původní se často vytrácí, ale rozprostírají se nové. V počátku se vynoří jemné aromatické květinové tóny, které postupně přecházejí v kořenité. Vždy je v buketu poznat nádherná kyselinka. Chuť je nádherná a tělnatá, s poměrně zajímavou strukturou. V chuti jsou opět kořenité, ovocné a muškátové tóny s pikantními kyselinkami. Vínu nechybí přírodní cukr a je nádherně suché. Pije se velmi lehce, ale poměrně vysoký alkohol (12,5 % obj.) je záhy poznat.

Charakteristická odrůdová vůně Furmintu ve spojení s plnou extraktivní chutí vytváří dokonale harmonický celek, který není typický pro naše podmínky. Toto víno je určeno pro milovníky kvalitních a vysoce hodnocených bílých slovenských vín. Furmint můžete podávat k výraznějším úpravám vepřového masa a drůbeže. Je také vhodný k měkkým sýrům s bílou plísní (Brie, Camembert, Hermelín). Další slovenské víno s přívlastkem (Frankovka modrá 2002 výber z hrozna (výběr z hroznů) - Vinárské závody Topoľčianky s.r.o.) máme již připraveno pro recenzi, takže se můžete těšit na další recenzi.


Odrůda: Furmint
Ročník: 2002
Jakost: neskorý zber (pozdní sběr)
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Tokajská
Výrobce: J & J Ostrožovič, Veľká Tŕňa 233
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: L20
Datum plnění: 11.09. 2003
Rok přidělení státní kontrolní známky: 2003
Pořadové číslo osvědčení: 0349
Pořadové číslo láhve: 001221
Dovoze: PROTE-CH ČR s.r.o. Louňovice 260, 251 62 Mukařov
Cena: 199,90 Kč (Hypernova v roce 2004)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2318x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 31.12.2009 15:32:46