O Víně

07.03.2022 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.03.2022 07:00

Neronet 2017 moravské zemské víno - Vinařství Novotný Bílek, Čejkovice

Víno z odrůdy, která se stále častěji objevuje v moravských vinohradech, ale i ve vinařské oblasti Čechy, stále však až na 11. místě mezi modrými moštovými odrůdami v našich vinohradech s 37 ha (2019).

Neronet je moštová odrůda (Vitis vinifera), vyšlechtěná v roce 1965 na Vysoké škole zemědělské v Brně, na Zahradnické fakultě v Lednici na Moravě, pod pracovním označením C-15, jako kříženec odrůd (Svatovavřinecké x Modrý Portugal) x Alibernet (Alicante Bouchet x Cabernet Sauvignon). Šlechtitelem byl prof. ing. V. Kraus, CSc.

Účelem křížení bylo získat odrůdu, barvířku, ale dozrávající dříve než Alibernet. Název je odvozen od slova „nero", v italštině „černý", což naznačuje téměř černou barvu získaného vína, a přípona -net označuje, že se jedná o odrůdu z okruhu cabernet a jeden z rodičů je Alibernet. Odrůda byla zapsána do Státní odrůdové knihy ČR v roce 1991 po 26 letech výzkumu a pokusů. Neronet je doporučován pro pěstování v obou vinařských oblastech ČR, tedy na Moravě i v Čechách. V malé míře se mimo ČR vyskytuje také na Slovensku, v Německu, Rakousku a Maďarsku.

Vinařství Novotný Bílek představuje spolupráci dvou generací - mladé generace s tou generaci střední - v tomto případě spolupráci tchána a zetě. Obhospodařují 2 ha vinic a jejich filozofií je dát milovníkům vína produkt, který nejlépe odráží terroir čejkovických vinic. A zdá se, že se jim to daří.

Toto víno je nanejvýš zajímavé a možno říci bezchybné od samého začátku degustace až do konce. Mohutná barva černé třešně, ve vůni velmi výrazný akcent zralých ostružin nebo ostružinového a borůvkového džemu. Tento akcent nacházím i v chuti, kde se přidá i dotyk dobrého sudu a sladkého koření. Víno má dobře strukturované třísloviny, výrazné, příjemně nasládlé, s přídavkem lehké kyselinky, dodávající vínu sametový, hladký charakter. Solidní červené víno v tak trochu jižním stylu. Zajímavé, krásné červené víno z Moravy, které rozhodně stojí za doporučení!

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neronet
Ročník: 2017
Jakost: moravské zemské víno
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Čejkovice
Trať: Odměry
Výrobce: Vinařství Novotný Bílek, Čejkovice
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: neuvedeno
Obsah kyselin: neuvedeno
Bezcukerný extrakt: neuvedeno
Typ půdy: jílovito-hlinitá s obsahem vápníku, JZ orientace
Doporučená archivace: 2025
Teplota podávání: 16-18 °C
Teplota skladování: 6-13 °C
Cena: 160,- Kč e-shop - velmi dobrý poměr kvalita / cena

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 10 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 938x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.03.2022 18:14:24