O Víně

28.02.2022 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.02.2022 07:00

Cabernet Cortis 2018 výběr z bobulí - Výzkumný ústav rostlinné výroby - Výzkumná stanice vinařská Karlštejn

Odrůda Cabernet Cortis se začíná stále častěji objevovat v moravských i českých vinohradnických oblastech a vína z této odrůdy jsou mnohdy velmi zajímavá. Dnes jeden Cabernet Cortis z mělnické vinařské podoblasti.

Výzkumný ústav rostlinné výroby - Výzkumná stanice vinařská Karlštejn byla založena jako Státní pokusná vinice v Budňanech, podepsáním smlouvy o pronájmu pozemků mezi Ministerstvem zemědělství a majitelem půdy ing. Čermákem 28. listopadu 1919. V roce 1924 bylo vysázeno 80 ušlechtilých odrůd a dalších 60 plodných hybridů. V roce 1949 byl vybudován vinný sklep a v roce 1952 postavena nová provozní budova. V roce 1951 byla obec Budňany přejmenována na obec Karlštejn a stanice změnila svůj název na Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně. V současné době hospodaří stanice na 9,2 ha vinic na viniční trati Plešivec, Vrše I. a Vrše II. Významnou změnou od roku 2015 je obnova vinic a rozšíření sortimentu o interspecifické odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám.

Historie vinařství v Karlštejně - První zmínky o pěstování révy vinné v Karlštejně, dříve obci Budňany, pochází z kroniky Beneše Krabice z Weitmile, jejíž vznik je datován ke konci 14. století. Kronikář uvádí záměr krále Karla IV. založit na svazích pod budoucím hradem Karlštejnem a na přilehlých kopcích vinice k pěstování a výrobě ušlechtilého moku. Za tímto účelem dovezl vladař první řízky ušlechtilé révy vinné z oblasti Burgund. Řízky byly tuto cestu namočeny v sudech s medem, aby nevysychaly. Po době rozkvětu vinařství v 14. a 15. století nejen na Karlštejně, ale i v celých Českých zemích, dochází v souvislosti s dlouhým válečným obdobím a příchodem chladné klimatické periody v polovině 16. a především v 17. století k úpadku vinařství. Vinařství se dostávalo znovu na výsluní koncem 17. a v některých letech 18. století. (tolik ze stránek VSV Karlštejn).

Jen pro připomenutí: Cabernet Cortis je raná, interspecifická moštová odrůda révy, určená k výrobě červených vín, která byla vyšlechtěna roku 1982 v Německu, kříženec odrůd Cabernet Sauvignon a Solaris, při čemž Solaris = (Merzling x (Saperavi Severnyj x Muškát Ottonel)). Jako zajímavost lze uvést, že v katalogu VIVC je uveden původ Vitis vinifera.

Genetický profil odrůdy: 81,25 % Vitis vinifera, 12,5 % Vitis amurensis, 4,62 % Vitis rupestris, 1,36 % Vitis lincecumii.

Samotné víno je senzoricky velmi atraktivní. Velmi hluboká barva, bohaté vůně - silně spálené dřevo, ostružina, černá třešeň, sušené bylinky, v chuti výrazné, plné, mladé, tedy stále ještě poněkud rozcuchané, se silně dominantními tříslovinami, které se časem určitě správně poukládají a zjemní. Dlouhá, velmi dlouhá příjemná dochuť. Tomuto vínu je třeba nechat více času na zrání, pak se ukáží jeho nejlepší vlastnosti. Víno pro milovníky vína s bohatými a výraznými taniny. Víno již získalo velké uznání v podobě zlaté medaile v kategorii červená vína pro vinařskou oblast Čechy v soutěži Salón Vín ČR a další ocenění.

Moje hodnocení: 86/100 bodů Věřím, že časem může dosáhnout k devadesátí bodům. Má na to potenciál.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Cortis
Ročník: 2018
Jakost: výběr z bobulí
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Mělnická
Vinařská obec: Karlštejn
Trať: neuvedeno
Výrobce: Výzkumný ústav rostlinné výroby - Výzkumná stanice vinařská Karlštejn
Alkohol: 14,5 % obj. (na etiketě uvedeno 13,5%)
Obsah zbytkového cukru: neuvedeno
Obsah kyselin: neuvedeno
Bezcukerný extrakt: neuvedeno
Typ půdy: vzniklé rozpadem devonských a silurských vápenců a břidlic
Doporučená archivace: 2030
Teplota podávání: 16-18 °C
Teplota skladování: 6-13 °C
Cena: 259,- Kč (e-shop) velmi dobrý poměr kvalita / cena

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 10 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1046x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 25.02.2022 18:38:40