O Víně

18.02.2022 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.02.2022 07:00

Rubinet 2017 české zemské víno - WILOMENNA Vinařství Pod Chlumem s.r.o., Chlumčany u Loun

Dnes víno z dosud málo pěstované odrůdy Rubinet z vinařské oblasti Čechy.

Rubinet je mladá moravská odrůda získaná prof. ing. Vilémem Krausem, CsC. Složitým křížením (Revolta x Alibernet) x André, kde Revolta = (Malingre x Chasselas Blanc) x (Perle von Csaba x Corint Rosa), Alibernet = (Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon), André = (Frankovka x Svatovavřinecké). Rubinet byl zapsán do Státní odrůdové knihy v roce 2004. Původní označení odrůdy bylo Tintet, což napovídá, že jde o barvířku (z francouzského teinturière - odrůdy obsahující červené barvivo nejen ve slupkách, ale i ve šťávě bobulí). Poměrně raná odrůda se sklizní v polovině září. Hrozny zůstávají na keřích poměrně dlouho, což umožňuje odbourání kyseliny jablečné přímo ve vinici. Cukernatost při sklizni se obvykle pohybuje kolem 17-20 °C, zřídka dosahuje predikátní kvality. Na Moravě je dnes ještě vzácná, hlavně na pokusných vinicích, ale čas ukázal, že zájem o odrůdu roste. Dá se předpokládat, že spolu s podobnými odrůdami jako Alibernet, Neronet, Laurot zůstanou spíše okrajovými odrůdami, ale dle mého názoru je to zajímavá odrůda do odrůdové palety a Rubinet je rozhodně odrůda, která dává zajímavá vína s možností nabídky vína pro ty milovníky vína, kteří hledají něco nového a originálního. Z vlastní zkušenosti pozoruji, že Rubinet zaujal i v Polsku a zdejší vinohradníci jí zkoušejí v polských podmínkách a pochvalují si prozatimní výsledky.

Vinařství WILOMENNA Pod Chlumem s.r.o., Chlumčany u Loun se nachází v severozápadních Čechách, pár kilometrů od okresního města Louny, ve městě Chlumčany u Loun. Nachází se na území Českého středohoří, což vede k tomu, že zdejší půdy leží přímo na sopečném podkladu typu bazaltoidů a jejich tufů a pyroklastik. Jílovité půdy vzniklé z vápenitých jílovců, slínovců a prachovců jsou bohaté na příměs vulkanických pyroklastik. Unikátní vulkanický substrát bohatý na minerály je tak pro vinařství v České republice zcela unikátní. Kromě toho mají vinohradnické polohy velmi pozitivní, teplé mikroklima. Vinařství aktuálně obhospodařuje 10 ha vlastních vinic, dalších 7 ha je připraveno na nové výsadby. Velkou část tvoří zrekonstruovaný areál starých, středověkých vinic. Pěstuje se Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské modré, Chardonnay, Sylvánské zelené, Solaris, Merlot, Sauvignon, Hibernal, Tramín, Rulandské šedé, Cabernet Sauvignon, Syrah, Rubinet, Dornfelder, Svatovavřinecké, Modrý Portugal. Zajímavý je systém nových výsadeb 0,5 x 2,2 metrů, což je víceméně 9 tisíc keřů na ha. Tímto způsobem keř produkuje hrozny, které jsou esencionálnější a bohatší na minerály.

Samotné víno má sytou, inkoustovou barvu. Vůně jsou kabernetové a kořenité, nechybí akcent černého rybízu. První doušek překvapí poměrně velkou kyselinkou, kterou bych tolik nečekal. Tato kyselost je trochu jiná, minerální, pazourková - pravděpodobně ovlivněna bohatstvím minerálních látek v půdě vinic. Tělo vína je spíše střední, nepříliš složité. Oproti dříve ochutnaným Rubinetům mi zde chyběla mléčně-čokoládová dochuť, tolik typická pro odrůdu, připomínající čokoládu Milka. Zde je spíše ovocný typ, třešně, bezová šťáva. Ale víno je fajn, zajímavé, originální, i když se zdá, že už sjíždí rychle z kopečka.

Víno bylo oceněno stříbrnou medailí Národní soutěže vín 2018 - oblast Čechy.
Moje hodnocení: 82/100 bodů.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rubinet
Ročník: 2017
Jakost: české zemské víno
Vinařská oblast: Čechy
Vinařská podoblast: Mělnická
Vinařská obec: Blahotice
Trať: Ovčáry
Výrobce: WILOMENNA Vinařství Pod Chlumem s.r.o., Chlumčany u Loun
Alkohol: 12,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 0,1 g/l
Typ půdy: jílovité lehčí až středně těžké vápenaté půdy s obsahem pyroklastik
Doporučená archivace: 2022
Teplota podávání: 16-18 °C
Teplota skladování: 6-13 °C
Cena: 173,- Kč v e-shopu

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1087x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.02.2022 18:17:01