O Víně

14.02.2022 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.02.2022 07:00

Ehrenfelser 2018 moravské zemské víno - Vinařství Fasora & synové, Hovorany

Je to moje první setkání s vínem této odrůdy. Pochází z vinice Vinařství Fasora & synové, jedné z mých nejoblíbenějších na Moravě. Mojí oblíbené, protože zde ve vinicích nacházím odrůdy, které se tak často nepěstují a zároveň na moravské poměry velmi dobré odrůdy, jak z kategorie PIWI, tak i vinifer.

Ehrenfelser je odrůda zkřížená v roce 1929 v Geisenheimu prof. Heinrichem Birkem. Dle autora jde o křížence Ryzlinku rýnského x Sylvánského zeleného. Nedávné genetické studie věc poněkud upřesnily a ukázaly, že jde o křížence Ryzlinku rýnského x Knipperlé.

Knipperlé je odrůda pro bílá vína pocházející z francouzské oblasti Alsasko. Před fyloxérovou katastrofou na konci 19. století tam byla velmi rozšířená, protože ji od roku 1756 intenzivně rozmnožoval vinař Johann Michael Ortlieb z obce Riquewihr. Odrůda téměř úplně vymizela, protože je velmi náchylná k hnilobě bobulí a proto taky produkuje pouze velmi variabilní výnosy. Tato vysoce výnosná odrůda produkuje jednoduchá bílá vína s nízkým obsahem kyselin. Proto se v Alsasku používala k mísení s kyselejšími odrůdami a výsledkem byla příjemná vína. Přestože je stále oficiálně schválenou odrůdou, na vinicích se vyskytuje spíše sporadicky. A ještě dodám, že Knipperlé je spontánním křížencem Pinot noir x Gouais blanc a patří do rodiny podobně vzniklých odrůd, jako jsou Aligoté, Auxerrois, Aubin vert, Bachet noir, Franc noir, Gamay blanc gloriod, Gamay noir, Meloun, Peurion, Romorantin, Roublot a Sacy.

Teď k vínu:
Světlejší zlatá barva. Příjemné aroma, dost připomínající klasický ryzlink, je však jemnější, ovocnější, květinové a bylinkové. Chuť je také dost podobná ryzlinku, se všemi charakteristickými akcenty - je tu i lehký náznak naftové minerality, solidní kyselinka, ale jemnější, v chuti pomeranče, meruňky, sušené bylinky. Celek působí harmonicky, středně plné, uhlazené, krásně poukládané, víno je dobře pitelné. Rozhodně se jedná o zajímavé víno ze zajímavé odrůdy. Středně dlouhý, příjemně ovocitý dojezd.

Moje hodnocení: 85/100 b.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Ehrenfelser
Ročník: 2018
Jakost: moravské zemské víno
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Hovorany
Trať: Podvinohradí
Výrobce: Vinařství Fasora & synové, Hovorany
Cukr při sběru: 21,5 °NM
Obsah zbytkového cukru: 2,1 g/l
Obsah kyselin: 5,8 g/l
Alkohol: 13,5 % obj.
Typ půdy: lehčí hlinito-písčité vápenaté spraše
Doporučená archivace: 2024
Teplota podávání: 10-12 °C
Teplota skladování: 6-12 °C
Cena: 200,- Kč

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1391x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.02.2022 17:10:53