O Víně

10.02.2022 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.02.2022 07:00

Sauvignon 2020 pozdní sběr - Vinařství Švásta & Kadlec, Rakvice

Dalo by se říci, že objevem posledních týdnů je pro mě vinice Švásta & Kadlec z Rakvic. Každý objev vyžaduje výzkum, takže po dodání pár vzorků jejich vín začínám testovat.

Na internetových stránkách vinařství čteme:

„Po generace naši otcové a dědové hospodařili na vinohradech v okolí Rakvic a dělali víno pro sebe a svou rodinu. My se snažíme v tom pokračovat a chtěli bychom se o naše vína s vámi podělit a pokusit se vám zprostředkovat stejné potěšení a radost jakou víno přináší nám.

Mikro, teda spíše „nano" vinařství Švásta & Kadlec, produkuje vína s osobitým charakterem v malých šaržích. Hospodaříme na necelých 2 hektarech vinic. Vína zrají v dubových nových sudech, ve starých sudech po dědovi a otci, v nerezu a v plastu, prostě ve všem co lze.

K hroznům a vínům přistupujeme s respektem a snažíme se jim pomáhat a moc nepřekážet. Ve vínech se odráží nejen poloha tratě, počasí daného roku, charakter odrůdy, ale i pot a dřina a sem tam i nějaká ta krev. Nepěstujeme spoustu druhů odrůd, ale spíše se zaměřujeme na odrůdy pro naši oblast typické jako Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Frankovka, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Tramín červený. A ano, máme i Pálavu a Hibernal. Jedinou netypickou odrůdou pro naši oblast je mladá odrůda Cabernet Dorsa."

Nyní k samotné degustaci:
I když Sauvignon není uveden mezi typickými odrůdami pro oblast i vinařství, jeví se jako velmi povedený. Zajímavé víno od samého začátku degustace. Světlejší barva v odstínu len až slonová kost, se stříbřitými odlesky. Je vidět, že víno je stále velmi mladé. Je lesklé, krásně čisté.
Vůně je velmi rozmanitá, patří k těm sauvignonům, ve kterých dominují ovocné vůně broskve, černého rybízu s přídavkem bylinek a citronové trávy. Pěkné v nose, atraktivní, příjemné.
A stejně jako je víno atraktivní po stránce vůně, je atraktivní i v chuti. Zde je třeba podtrhnout velmi dobrou rovnováhu mezi zbytkovým cukrem a obsahem kyselin. První dojem je, že víno je polosuché, analytické údaje potvrzují, že jej lze zařadit mezi suchá vína. Co v chuti objevíme? Jde především o koncentrované ovocné vjemy - broskev, citrusy, opět černý rybíz, angrešt, kivi. Navíc úžasná harmonie a dlouhá výdrž v ústech. Víno se prostě musí líbit. A moc bych si přál, aby naši milovníci vín této odrůdy preferující cizinu věděli, že sauvignony nejsou jen Nový Zéland a že lahodné SG se dají najít i zde v hojné míře.

Moje hodnocení: 88 bodů / 100. Stojí za to vyzkoušet.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2020
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Rakvice
Viniční trať: Kozí horky
Výrobce: Vinařství Švásta & Kadlec, Rakvice
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 2012
Cukernatost hroznů: 21,0 °NM
Obsah zbytkového cukru: 8,5 g/l
Obsah kyselin: 7,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,7 g/l
Způsob vinifikace: macerace dužiny 12 hodin, fermentace při 18°C v nerezových tancích.
Doporučená archivace: 2022 - 2025
Teplota skladování: 6 - 12°C
Teplota podávání: 10 - 12°C
Cena: 230,- Kč (e-shop vinařství) - dobrý poměr jakost/cena

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1337x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.02.2022 17:57:40