O Víně

07.02.2022 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.02.2022 07:00

Cabernet Sauvignon & Merlot 2017 pozdní sběr - Vinařství Šoman, Dolní Dunajovice

Víno, a nebojím se říct velké víno z Dunajovských kopců, z vinařského mikroregionu, který produkuje opravdu úžasná vína. A nejde jen o skvělá bílá vína, především slavné vlašáky, ale jak toto víno prozrazuje, i o vína červená.

Vinařství Šoman je rodinná firma, která byla založena 9. 9. 1999. V současné době obhospodařuje 10 ha vlastních vinic v rámci ekologické produkce. A jak se můžete dočíst na stránkách vinařství pod tímto odkazem. "Hrozny a víno jsou pro nás nejen zaměstnáním a zdrojem příjmů, ale především naším koníčkem, naším životem!"

O tomto vínu můžeme říci: Je to skutečně víno, které musí zaujmout i velmi náročného milovníka červených vín. Věřím, že by snadno obstála v konkurenci skvělých vín z oblasti Bordeaux, která je známá kombinací Cabernetu Sauvignon a Merlotu.

Vína z Merlotu jsou kulatá, ovocná, jemná a elegantní. Cabernet Sauvignon produkuje ušlechtilá, komplexní vína, ceněná pro svou chuťovou perzistenci, kompaktní strukturu a možnost velmi dlouhé archivace. S Merlotem se velmi dobře přátelí a vytváří elegantní cuvée.

Zde se v tomto víně krásně snoubí sametová elegance Merlotu se strukturním bohatstvím Cabernetu Sauvignon. Víno je bohaté na vůně, ovocné - určitě vycítíte višně, višně v čokoládě - i kořenité aroma s dodatkem kouřovým, kávovým i dřevitým, s naprosto úžasnou perzistenci. To víno prostě trvá a trvá... Tělo je pevné, krásně postavené, se široce strukturovanými taninami. Dokonalá harmonie potěší všechny smysly, dá se u něho snadno meditovat... Nebojím se říci, že jde o skvělé moravské červené víno té nejvyšší kvality. Víno zrálo 12 měsíců ve velkých dubových sudech a poté dalších 12 měsíců v barikových sudech. A v archivu Vám vydrží klidně minimálně 10 let. Moje známka: 92 bodů/100.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Merlot + Cabernet Sauvignon
Ročník: 2017
Jakost: pozdní sběr
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dolní Dunajovice
Trať: neuvedeno
Výrobce: Vinařství Šoman, Dolní Dunajovice
Alkohol: 14,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 0,3 g/l
Obsah kyselin: 5,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,5 g/l
Typ půdy: středně těžká jílovito-hlinitá
Doporučená archivace: min. 2030
Teplota podávání: 16-18 °C
Teplota skladování: 6-13 °C
Cena: 430,- Kč velmi dobrý poměr kvalita / cena

Spotřebitelská známka: 9.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 10 9 10 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1337x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.02.2022 14:22:42